r v.. STEREO JARIGE HOOFDEN J HET VAN HEU1 Z MONUMENT KNUTSELEN IN DE PAASVAKANTIE Aan alle bibits: EEN VROLIJK PASEN! "Wil Oma mijn nieuwe stereo horen?" vraagt de kleinzoon. Willen is het woord niet, maar Oma is wel nieuwsgierig naar het nieuwste model grammofoon. 'Als U oplet, hoort U dat de muziek van hier, maar ook van daér komt", zegt kleinzoon, "net of U er midden in zit!" Heel attent bespaart hij haar The Rolling Stones en zet een vertrouwde melodie op, Carmen van Bizet. Omaatje hoort eerst een licht suizen, een roffel en dan barst het philharmonisch orkest in zijn volle sterkte los. Cormen, José, toreadoren en 40 woes te stieren storten zich op nietsvermoedend Omaatje. Zoiets heeft ze nog nooit meege maakt, van de melodie hoort ze niets, het Geluid heeft zich van het hele vertrek meester gemaakt en attaqueert van voor, achter opzij, overal tegelijk en overal even hard. Als ze later in de stille huiskamer van haar dochter is teruggekeerd vertelt ze een beetje ontdaan nog: "Ik luister naar stireo van Rob. Adoe, zo vreselijk, Carmen je hoort haast niet, maar de stieren je hoort overal, van voor, van achter, sepertinja je wordt gekrojok door die beesten!" En sindsdien blijft ze fout "Stireo" in- plaats van stereo zeggen. Krojok-muziek, ze moet er niets van hebben. L.D. Leuke verjaarskalender gezien in een huis met veel kinderen. Een groot stuk gekleurd karton en daarop de 12 maanden (zoals op een normale verjaarskalender) in rijen van 4 aangebracht. Het bleken gelinieerde blaadjes te zijn, keurig op maat geknipt en van cijfertjes voorzien. Om elke maand nu waren uit foto's de hoofden geknipt van de jarige personen. Hier en daar nog opgesierd met grappige tekeningetjes. Het geheel was ontzettend grappig en bezienswaardig. En dat laatste nu was het belangrijkste "Weet je wie het meest naar de kalender kijken? De kleintjes", vertelde de moeder. "En al kunnen ze nog niet lezen, ze her inneren me er tot in den treure aan dat oom Tom, tante Fiet, tante Sil deze maand jarig zijn!" Inderdaad een praktisch idee die jarige hoofden, een gezicht spreekt altijd meer dan een datum alleen! Vervolg van pag. 13 Het was één warwinkel van kleurige hoofd doeken en prachtig beschilderde kains, dat zich langs de baan voortbewoog. Gebogen over hun rappe paardjes, joegen de ruiters, zonder van zadels gebruik te maken, over het terrein, het ene rondje na het andere, toegeschreeuwd en aangevuurd door de toeschouwers langs de baan. 's Middags was de prijsuitreiking, waarbij de paarden die gewonnen hadden, met kleurige vlaggen behangen, werden voorgeleid. Tijdens de ereronden toonden de Soembanezen zich ware kunstenaars in het paardrijden. Zij dansten, buitelden en maakten op de paar denruggen de dolste capriolen zonder dat er ooit iets mis ging. Pas als de zon onder ging, hield het schouwspel op en toog het publiek huiswaarts, reeds uitkijkend naar het volgende jaar. (wordt vervolgd) JAN COEN De oproep in Tong Tong, betreffende ver dwenen monumenten in het vml. Nederl.- Indië, bracht me de dag in herinnering dat ik in Djakarta langs het prachtige van Heutszmonument liep. Men was er met zwa re mokers bezig het grootse gedenkteken aan diggelen te slaan en ik moet zeggen, dat het me iets deed. Graag had ik het beeld van de grote militair en pacificator van Heutsz met me meegenomen, maar jammer genoeg was het reeds aan puin. Wèl kreeg ik toestemming om enige andere beelden uit te kiezen en toen ik de mannen daarvoor een pakje sigaretten gaf, kon ik op dezelfde basis trouwens het hele monu ment het mijne noemen. Ik hield het echter op een drietal stukken en verhuisde ze naar Bandoeng. Jaren later, toen wij Indië moesten verlaten, gingen de stukken met me mee naar Hilversum. Vandaag de dag pronken ze in mijn tuin, ter herinnering aan van Heutsz. W. H. HOOGLAND Vervolg van pag. 18 24. Diet Verhagen, van Beverningkstraat 25, Den Haag, is 11 jaar en jullie kennen haar al van de puzzel in het nummer van 15 januari. Diet schrijft dat ze het erg druk heeft, omdat ze voor haar toelatings examen zit. Doe maar goed je best, Diet, dan lukt het vast wel. Schrijf je me straks hoe het gegaan is? Wel, jongelui, dit waren ze dan, alle Bibits die zich hebben aangemeld: 2 dozijn in to taal. Een mooi aantal, maar daar moeten echt nog een paar dozijn bijkomen. Wanneer er kinderen zijn, die dit lezen en zich nog niet hebben aangemeld: pak gauw je ball point en een vel papier of een briefkaart en schrijf naar: TANTE MIEKE, Prins Mau- ritslaan 36, Den Haag en je wordt aan de andere Bibits voorgesteld en in de Bibit- kring opgenomen. Stuur ook een fotootje als je er een hebt, dan drukken we dat in Tong Tong af en je krijgt het naderhand weer onbeschadigd terug. O, ja, voor hen onder jullie, die graag zelf iets maken, heb ik hier een leuk werkje. Het is dóódsimpel en het resultaat is al leraardigst Je hebt er voor nodig: een leeg blikje van Buisman koffiestroop, een klein stukje schuurpapier, een tube velpon en 81/2 houten wasknijper. Je begint met de wasknijpers uit elkaar te halen. Nu schuur je al die halve wasknij pers eventjes op, totdat ze een mooie lichte kleur gekregen hebben. Dan plak je die helften één voor één op dezelfde ma nier vast, En wel zó: met de rechte kant tegen het blik, en de dunste kant naar boven, zodat de gleufjes en ribbels precies op gelijke hoogte van elkaar komen. En klaar is je sigarettenhoudertje. Natuurlijk kun je het nog mooier maken, door het blikje van binnen met vilt te beplakken en bijvoor beeld de wasknijpers te verven. Maar dat hoeft ook niet. Het spijt me, jongelui, maar omdat we dit keer met het voorstellen van de Bibits door moesten gaan, is er geen plaats meer voor een Paasver- haal. Daarom heb ik jullie om dat een beetje goed te maken een extra puzzel gegeven, waar een boekenbon van f 5,mee te winnen is. Zullen jullie met Pasen niet te veel eieren eten! TANTE MIEKE Omdat dit het Paasnummer is krijgen jullie een extra puzzel, ingezonden door Ilse Zwartjes, Stoutstraat 16a, Rotterdam, die daarmee een boekenbon verdiend heeft van f 5,Het is een DIERENPUZZEL Jullie oplossingen moeten vóór 15 april a.s. worden ingestuurd aan TANTE MIEKE, Prins Mauritslaan 36, Den Haag met de vermelding hoe oud je bent en of je een jongen of een meisje bent. Er is weer een boekenbon te winnen, dit keer van f 5, dus doe je best! Bij meerdere goede oplos singen wordt er geloot. HORIZONTAAL: 1. jong schaap, 3. grote hagedis, 6. slangvormige vis, 8. cicade (ook naam van rubriek in Tong Tong) 9. roofdier, 11. kever, 13. loopvogel. VERTICAAL: 2. insecteneter, 3. zie 8 hori zontaal, 4. vogel, 5. kip, 6. slang, 7. roof dier, 10. kever, 12. knaagdier. 19

Tong Tong | 1966 | | pagina 19