BRIEF UTE BOMBAY I Of Bomba-ie zoals de Indiër het noemt. Bombay heeft 51/2 millioen inwoners, hoofd zakelijk bestaand uit Mahrahtas, Gujeratis, Sindhis en Goans. In de minderheid zijn de Parsees, Tamils - andere zuiderlingen, Bengalees, Hindustanis, Punjabis, Rajputs en Euro peanen, Amerikanen en Australiërs. Dan zijn er de Indos of wel Eurasians of ook wel Anglo-Indians genoemd. En neemt U maar gerust aan, dat dit aanleiding geeft tot een "Bombaylonische" spraakverwarring. Dit ziet men in de straten aan de uithangborden, aan de kranten die op straat verkocht worden en tenslotte hoort men het in elke openbare gelegenheid. De legende gaat dat bijna iedereen Engels spreekt en dat betoel iedereen Hindi spreekt en schrijft. Dit is bijna waar en als het niet zo is dan raakt men in ver makelijke verwarrende situaties. Bombay trekt dus mensen aan uit alle delen van de wereld, zowel als uit alle delen van India. Waarom eigenlijk? Waarschijnlijk door de onvergelijkelijk mooie haven en de uit stekende verbindingslijnen met de rest van India en met de rest van de wereld. Terwijl de Portugezen en andere heersers over dit gebied nooit de mogelijkheden van deze haven zagen, hadden de Engelsen veel sneller in de gaten wat er mee te bereiken viel. Een oppervlakkige studie van de histo rie van de stad Bombay toont wel aan dat de Portugezen moeten hebben geleden aan schaakblindheid. De geschiedenis van deze stad vertoont overigens wel enige overeen komst met die van Batavia. Het is op zijn minst even verwarrend: men heeft grote moeite om uit te maken wie er tegen wie vocht en wie er met wie geallieerd was. Vast staat dat de Grieken dit gebied heb ben gekend en het de naam gaven van HEPTONESIE of wel "de zeven eilander,". Verder is er weinig bekend wat de Grieken hier kwamen doen. Men vindt verder dat de Romeinen, Arabieren en Egyptenaren hier geregelde bezoekers waren, maar waar om is voor mij nog steeds een geheim. De zeven eilanden waren bedekt met oer woud en maar spaarzaam bevolkt met Mah- rathas die in kleine dorpen woonden, ver spreid over HEPTONESIE. Er was een rad- jah, die op het vaste land woonde. Hij schijnt in de 6de eeuw hier een tempel te hebben gebouwd, waar niets meer van over is. Wel staat er nog een "grot" tempel, in gericht door de Buddhisten veel eeuwen voor dien tijd, die nog te bezichtigen is. Daarna kwamen de onvermijdelijke oorlo gen met de Muzlims, die voor een korte tijd het heft in handen kregen, maar dat was gauw over toen Gujerat warriors de kust kwamen afzakken. Een levendige han del ontwikkelde zich met de overigens vreemde Gujeratis, die grotendeels bleken te bestaan uit Abbysiniers, Zoroasters (Par- sees?), Joden en Perzen. De reden voor deze plotselinge Gujerati belangstelling schijnt de "ikan kering" geweest te zijn, die hier bekend staat als "Bombay Duck". Even later kwamen de Portugezen om er slaven te maken en vee te stelen. Deze Portugezen maakten zich niet erg druk over de vestiging van hun macht zolang zij maar ongestoord slaven konden weghaier 7 •"■n de Jezuiten en Franciscaners kwamen, kwam er wat orde en het feit dat Bombay een ongewoon aantal Katholieken heeft is ongetwijfeld te danken aan die tijd. Men kan nog een in goede staat verkerende kerk zien daterende uit 1559. Daarna kwa men de Engelsen... Dit ging eerst gepaard met zeeroverij. Na men als Avery, Captain Kidd en Angrea waren de sterren uit die tijd. Er waren zee slagen tegen Hollanders en Fransen waar van één notabene gevochten werd vlakbij de zeer deftige Swimming Club Breach Candy. Later vochten de Hollanders met de Engelsen tegen de piraten. Door al deze verwarring heen was er de voortdurende oorlog tegen de Mahrathas, Gujeratis en de Portugezen. Het werd ten slotte een wedloop van de logistiek: wie het eerst de kanonnen en schepen uit het moederland kreeg won de veldslag. Eerst hadden de Portugezen de voordelen, door hun grote vestiging in Goa, maar plotseling hadden de Engelsen een goede voorraad kanonnen en schepen, die zomaar uit de lucht schenen te zijn gevallen, zo scheen het wel. Het geheim was dat een Parsee, Wadia geheten, het in zijn hoofd haalde om in de haven van Bombay grote oorlogs schepen te bouwen en hij begon ook met het gieten van kanonnen. Hiermede werd de macht van Engeland voorgoed gevestigd, maar tegelijkertijd nam ook de zonderlinge economische macht van de Parsees een aanvang. Nu konden de Engelsen beginnen met de opbouw van Bombay, die gepaard ging met grote problemen, want er braken ziekten uit zoals vooral cholera. Dit werd veroor zaakt door de snelle groei van de bevol king met als gevolg dat de hygiënische toestanden er onder leden. Er was geen water bijvoorbeeld en er waren afwaterings problemen. In 1691 braken er epldemiën uit en van de 86 Engelsen stierven er in dat jaar 59 aan de "zwarte pest". Inmiddels had de "East Indian Company" het monopolie voor de handel in handen ge kregen. Zij hielden een staand leger, het welk maar zeer sporadisch betaald werd wat weer corruptie tot gevolg had. De an nalen spreken niet al te bewonderend over deze East Indian Company, met het gevolg dat in 1837 de Britse kroon het bewind ■^vernam. Er staat: "In 1837, Queen Victoria was proclaimed, 'Supreme Lady of the cast- Ie, town and island of Bombay and its dependencies' De tijd brak nu aan van "verlicht egoisme" waarbij een deel van de handelswinsten Lees verder pag. 22 Waar wonen de "gewone" Indiërs? 1. In moderne flats, waar het van hen krioelt, 2. Op Malabar Hill, dat er haast uitziet als Sidoardjo. 5

Tong Tong | 1966 | | pagina 5