De Piekerans van een Straatslijper oooooooooooooooooooooooooooo g TONG TONG ZOEKT g M E DEWERKER(STER) 8 o i Hier komen wij in het derde stadium: het ontwikkelen in een nieuw toekomstge- loof, een nieuw geluksthema, dat bezielt en begeestert. Niet langer: welke "barang' zal ik bewaren voor later. Niet langer: moet ik per sé erbij zijn? Neen: individu en be staansvoorwaarden van dit individu NU spe len geen rol meer. De mens zal zich meer bewust worden van De Mens. En 1977 is geen gesloten muur meer, maar een open deur. Het Zien welke mogelijkheden van verrijzing er straks zullen zijn, zal geen voorrecht zijn van de gestudeerden, de pienteren, de sterken. Daar waar een Hart en een Wil zijn, daar is Hulp. Toen ik ongeveer tien jaar oud was, ver huisde ons gezin naar een grote woning. In het nieuwe huis waren uitgestrekte bijge bouwen. Ook al kon meteen een echtpaar kebon/kokkie in één van de achterste ver trekken worden ondergebracht, er waren nog kamers genoeg over. En als oudste, grootste flinkste van het gezin vroeg ik of ik één zo'n kamer voor mezelf hebben mocht. Na een tijd van aarzeling mocht het. Ik kreeg een eigen kamer met bed, kast, ta feltje en stoel en zo. Ik zat niet langer "on der het dak van Pa en Ma". Ik was groot en zelfstandig! Ik was er echt trots op. Ik weet niet wat Ma dacht. Tot nog toe waren alle kinderen altijd in het hoofdge bouw geweest, dicht bij haar en onder haar hoede. Veilig zo. En nu zat Tjalie buiten de gesloten hoofddeuren. Ach, we hadden een goede waarkhond, de bedienden sliepen vier kamers van me vandaan. De buurt was veilig. Wat zou me kunnen deren? Op een nacht werd ik wakker, kon niet in slaap komen en besloot wat op het erf rond te kijken. Ik ging m'n kamer uit en stond op de gang van de bijgebouwen. Alles was donker. En toen zag ik tot mijn verbazing op de etenstafel in de open ach tergalerij een lampoe templek staan, klein gedraaid. Wat was dat voor flauwe kul? We hadden toch electrisch licht? Zelfs de gas- lichttijd was al voorbij! Ik snapte "nul" van die lamp, ging even later toch maar weer slapen en herinnerde me de lamp de vol gende ochtend alleen bij toeval. Want Ma had 'm alweer weggeborgen. "Waarvoor is die lamp, Ma?" "Ach, als er wat gebeurt 's nachts..." 'Maar dan draai je toch het licht aan?" "Ach, je weet nooit... een aardbeving..en het electrische licht werkt niet...zo'n lamp brandt altijd wel..." Ik merkte echt, dat Ma die vragen van me ongemakkelijk vond. Ik ging er niet verder op in. Ouders hebben vaker van die rare ideeën... Pas veel later realiseerde ik me wat er in haar hoofd omgegaan moet zijn. Een vi sioen van een rampnacht misschien met in stortende huizen. En al dat mooie electri sche licht zou niet meer werken. En haar zoontje was daar buiten. Alleen. Een lamp móest er zijn. Hoe eenvoudig ook. Om di rect licht te brengen en hulp... Ik weet niet hoe lang die lampoe templek buiten heeft gestaan. De lamp is nooit no dig geweest ook. Gelukkig. Maar nu, in onze rijke wereld tjok- en tjokvol electrisch licht en sterke huizen en regeringsgaran ties en levensverzekeringen, weet U, mis ik af en toe toch heel erg de "Engel van het Behoedende", die eens mijn moeder was. Ach nee, spot niet zo gauw om een "mam- mie-complex". Besef dat dit sóórt denken en handelen nu voorbij is. Dat de meesten van ons alleen denken aan de "instorting van het huis" met een machteloos en egois- tisch schouderophalen. Of met zélfbeklag alleen. En dat we niet langer meer kunnen denken als die eenvoudige bruine vrouw van Toeloengagoeng: "Als alles ineen stort, als het zelfs lijkt of God ons verlaten heeft, als ikzelf misschien niet te redden ben, kan voor mijn kind IETS licht en hulp bren gen in de Chaos?" Het gaat niet om het kleine en betrekke lijk waardeloze van die handeling. Het gaat om het besef van verantwoordelijkheid en waakzaamheid, het gaat om het niet capi tuleren voor het onmeetbare, maar het moe dig één stap voorbij de Onmeetbaarheid doen. Het zijn altijd zulke kleine daden ge weest die de Mensheid hebben behoed voor uitroeiing. De Verrijzenis is geen "bijbelsprookje"; het is iets dat eeuwig met de Mens mee leeft. T.R. O voor (abonnementen)- O O administratie, O kunnende typen. O Salaris nader overeen O te komen. g Sollicitaties middels eigen geschre- g g ven brieven te richten aan: Directie g g Tong Tong, Prins Mauritslaan 36 te g g Den Haag. g O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO «IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinjjj I OUD PUPILLEN, WELDOENERS EN VRIENDEN VAN WELEER j van de drie kindertehuizen der St. 1 Vincentiusvereniging te Djakarta, j 1 mag ik even Uw aandacht? Broeder Winand Divendal o.f.m. stuurde mij in opdracht van Pater H. v. d. Hoogen thans directeur van het jongenshuis te Kramat, een brief aan I U allen! B Deze brief begint met de aanhef: I Zeg, weet je nog Herinner je je nog M Weet U nog wel...? Voor plaatsing in dit blad is deze brief helaas te lang. Maar U begrijpt 1 natuurlijk waar het om gaat? Om de 1 monden open te houden van de 550 kinderen die deze 3 tehuizen nog I steeds bevolken. Velen van U, zullen mij nog wel ken- nen. Ik was meer dan 13 jaar werk- zaam in het jongenstehuis als hoofd- assistente. Mij werd met klem ver- zocht, deze brief onder Uw aandacht I te brengen, en ik heb deze dus laten B stencillen. C Wilt U allen die belangstelling heb- ben in dat schrijven mij even berich- ten, dan wordt deze U per omgaande j toegestuurd. 1 En mochten er onder U zijn die met- B een daadwerkelijk en financiëel wil- B 5 len helpen? Dan kan dat ook. 1 Ik hoop op VELE, GOEDE reacties p B t.b.v. 550 kinderen!! B Mijn adres is: MEVR. D. VAN DORDRECHT, 1 MARCKHOEKFLAT D 49, DUIVELSBRUGLAAN 40, BREDA. storting kan geschieden op de Alge- Ij mene Bank Breda, tnv. D. van Dor- I drecht Rekening no. A. 1 ZE ZIJN ER WEER: door Tjalie Robinson Nu deel I en deel II samen plus 10 oude nog niet eerder in boekvorm verschenen Piekerans waaronder het "Vleesverhaal" dat op diverse shows als voor dracht zo'n succes heeft gehad, verder nog een onbekende "Tante Koos" en het kostelijke "Leven als handelaar". Dubbeldikke pocket met ruim 600 pagina's, geïllustreerd met omslag in 3 kleuren: Prijs: f 8,75 f 0,75 porto f 9,50 Alle 85 opstellen zullen U stuk voor stuk weer doen schaterlachen. Gun Uzelf na deze barre winter wat hartverwarmende lectuur en kom al lezende weer op "temperatuur"!

Tong Tong | 1966 | | pagina 9