MA, MEM EN MOM VOOR DE VROUW j KOKKIES Rijstwinkels: j In mijn lievelingshouding achteroverge leund, mijn armen achterom de bankleuning, kon ik haar ongemerkt nauwkeurig gade slaan: Dini, het enige Hollandse meisje in de vijfde klas dat naast me zat. Waarom ik naast haar zat? "Dan Is het voor eens en voor al afge lopen met afkijken en voorzeggen", had mijnheer gezegd. Dini was ontegenzeggelijk het pienterste kind uit de klas, maar niemand had daar enig voordeel bij, want als een koppig Friezinnetje bleef ze koppig bij haar prin cipes: niet voorzeggen, niet laten afkijken. "Ze verbeeldt zich teveel omdat haar Pa leraar is op de HBS," zeiden de anderen. Dini had een griezelig witte huid, een kaarsrecht neusje met een wipje op het eind, dat altijd vol zweet pareltjes zat. Haar haar was onbegrijpelijk kriting, ze had een poppemondje met dunne lippen en de groot ste blauwe ogen die ik ooit van mijn leven gezien had. "Zijn jouw ogen wel écht?" vroeg ik eens onnozel. "Zijn jouw vlechten niet echt soms, jij bent stapelgek", zei Dini kort en meteen trok ze zo hard aan de vlecht die het dichtst bij was, dat ik het uitgilde. Op een keer lazen we het leeslesje over Om met Dikkertje-Dap te spreken: ik kan mooie poppetjes tekenen (al moet Grootvader mijn hand nog wel even vasthouden]. Foto: van Assendelft Friese kinderen. Over een jongen die een nieuwe zondagse broek kreeg en het zeer begeerde kledingstuk verprutste door in een kloppartij te geraken. Er volgde natuur lijk een fiks pak slaag van een boze en be droefde Mem. We kenden het lesje haast van buiten en elke keer dat mijnheer de titel opgaf, zei Ferry achter mij: "Daar be gint dat "gemem" weer!" "Hoe noem jij je moeder," vroeg ik aan Dien. "Moeder natuurlijk", antwoordde ze. "Waarom niet Mem," vroeg ik, "jij komt toch uit Friesland?" "Mijn oudste broer zegt nog wel eens Mem, hij praat wel vaak Fries met mijn ouders, maar wij heel weinig. Wel als tante Door kwam, vroeger, in Holland, want die verstaat amper Nederlands," legde Dini uit. "Hoe noem jij je moeder dan?" "Maatje," zei ik "of soms ook wel Mam". "Maaaaatje! Wat mal!" Dini proeste ineens achter haar hand. Ik schrok er gewoon van, ze lachte bijna nooit, waarom nu eigenlijk? "Waarom vindt je dat nu gek, Maatje komt gewoon van Ma en Ma is een gewoon woord," vond ik. "Wat jij maar gewoon vind," Dini gaf nog een proest: "Maatje! Het lijkt wel een bla tende geit!" "Jij bent zelf een blatende geit," viel Ferry op de achterbank ineens uit. "Ik zeg ook altijd Ma tegen Ma. Als meisjes, ze zeggen liever Maatje. Beter Maatje dan Mem"! "Guttegut, mijnheertje is boos! Waar be moei jij je eigenlijk meel" Dini had zich een kwartslag omgedraaid. "Als je nog één keer durft zeggen dat mijn Ma een blatende geit is, moet je zien wat ik jou geef!" brieste Ferry opnieuw, onredelijk de feiten verdraaiend in zijn langopgekropte hekel aan Dini die hem nooit, nooit nooit wilde voorzeggen en altijd voor alles een 10 had. "Dan kun je nu alvast een klap van mij krijgen," en voor we beseften wat Dini wilde, kletste een kleine witte hand midden op Ferry's nietsvermoedende gezicht. Mijnheer was in drie stappen bij ons, sleurde de twee ruziemakers uit de bank ieder in een hoek. Ferry bij de plaat van Floris de Vijfde en de barbaarse edelen, Dini bij Jacoba van Beieren op de valken jacht. En ik kon vertellen waar de ruzie om was. "Jullie moesten je schamen om te vechten over zoiets. Over je moeder notabene. Wat maakt het nu uit hoe je je moeder noemt!" zei mijnheer. "Een mem is anders dan een Maatje of uiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiinii!iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii!iiiiiiiwiii>iiiii«f AWAS AWAS TOEKANG TJOPET EN MALING Ondanks inbraak in onze toko blijven wij U onze bekende service geven Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 j Telefoon 130362 I AMSTERDAM - W. P.S. Wij verzenden rijsttafel artikelen j over de gehele wereld. I IiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiini een Mam," bracht ik zwakjes naar voren, maar meteen voelde ik de lust en de mo gelijkheid zakken om de zaak te verdedi gen, wetend dat we ergens fout waren. Dini is tot het eind van de lagere school een ongemakkelijk kind gebleven, anders dan de andere Hollandse kinderen met wie we wel goed bevriend raakten. Een smoorheet strand aan de Pacific er gens in Californie. Ik sta in een lange rij van moeders, vaders en teen-agers voor de hamburgerstand en hou me bezig met de beschouwing dat een ontkleed mens boven de dertig toch wel een afzichtelijk wezen is. Maar wat kan ons dat nou schelen, de zon 'is heerlijk, het water opwindend, we hebben honger en dorst, het is zomer. De dame voor me heeft een strandjurk met bandjes. Echt Hollands, denk ik, hier dragen ze meestal shifts of shorts met een bikini-top. De dame draait zich een kwart slag om en ik zie een kaarsrecht neusje met een wipje en zweetpareltjes, blauwe ogen: Dini. Ik herken haar met een schok. Het duurt even voor ze mij heeft thuis gebracht, maar dan weet ze het ineens weer. "Natuurlijk, nou weet ik het, en achter me zat dat nare jongetje, hoe heette'ie toch ook weer?" Ik merk dat ze een prettiger stem heeft gekregen, dat ze veel opener lacht. We vliegen door tientallen jaren van een voorbij leven, tippend aan de belangrijkste gebeur tenissen. O, ze zit al veel langer in Amerika dan ik. Haar man heeft een belangrijk boe renbedrijf, ze heeft een getrouwde dochter en nog twee teen-agers thuis. Kijk daar zijn ze. Een forsgebouwde jongen van een jaar of 16, een donkerbruin gebakken spichtig meiske van 13 met witblond haar. "Mom we go surfing at the other end!" zegt het meisje en weg zijn ze. "Zeggen ze nog wel eens Mem tegen je?" vraag ik plagend. "Ben je mal," zegt Dini, "ik ben al blij dat ze nog Hollands verstaan. Niks hoor, het is Mom geweest vanaf het eerste jaar dat we hier waren. Wat zeggen jouw kin deren? "Mom, wat anders?" zeg ik. En achter de zon, heel hoog, heel ver glimlachen Mem en Ma om de Moms. LILIAN DUCELLE 12

Tong Tong | 1966 | | pagina 12