iNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL'iiiiiiiini KOOKBOEKEN 1 ...voor elck wat wils... I Eet een beetje heet door Beb Vuyk 1 Geen boekje waaruit U een volledige rijst- §j tafel leert koken, wel zult U er een aantal |j 1 hoogst bruikbare en hele lekkere gerech- p ten uit leren bereiden die niet kostbaar 1 zijn en niet heel erg ingewikkeld. Prijs: f 5,50 0,30 porto f 5,80 CHINEES KOOKBOEKJE j door Chi-Yun Eskelund 1 Chi-Yun is de vrouw van de bekende Deen- 1 1 se schrijver Karl Eskelund. Ondanks de j| p vele jaren in Denemarken heeft zij de p p Deense keuken niet leren waarderen en als p 1 een soort "zelfverdediging" heeft zij toen I dit verrukkelijke "Chinese kookboekje" ge- schreven. p Prijs: f 3,90 0,25 porto f 4,15 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'ii'itiiiinir Vervolg van pag. 12 daar een heel nieuw leven begonnen. Zou den ze het wel weten in hun rechtvaardige staat? Zou de Minister van Sociale Zaken het wel weten wat het betekent als je voor de eerste keer in de sneeuw naar je werk moet. Wat dat betekent! Voor de eerste keer in je leven dagen lang zonder zon. Terug kun je niet meer en de toekomst is een groot vraagteken. Maar waar je ook gebrek aan had, nooit aan moed. Over Churchill is veel geschreven, en terecht. Maar ieder van ons heeft zijn eigen Duin kerken gehad toen hij uit Priok wegtrok, en na de grote nederlaag opnieuw moest beginnen met als enig inventarisstuk zijn moed, zijn levensmoed, leder nieuwe Tong Tong die ik hier ontvang is mij een injectie, een dosis vitaminen. En ik kan niet gauw genoeg de eerste blad zijden omslaan, waarin Tjalie van leer trekt. Hantem Kromo...En zonder handschoenen dan, hè. Zomaar fris van de lever. Wat zegt U, hebben wij geen recht van bestaan, moeten wij ons maar assimileren? Je hebt zo van die lui, die zeggen dat zomaar "Kijk eens, dit is een weiland, en dat moet nu allemaal gras zijn en bloemen, die moet je omhakken... Je hebt van die lui, die zeg gen: "Eten, dat is aardappels, en rijst is voor kanaries... Je hebt van die lui, die zeggen: "Haring is zeebanket en die zoute vis van jullie, die moet je nu maar ver geten, want dat ruik je bij de bovenburen... Nou, en dan moet het net niet, bij mij, bij ons. Dan zijn we een beetje Churchill- achtig en dan doen we het toch anders. Toen Lavai en Petain en de Geer en hier en daar een bisschop zeiden: "Het is nu eenmaal zo, der Führer hat immer Recht", toen wou die ouwe bulldog daar niet aan en hij bleef vechten. En als ik mijn Tong Tong open doe, dan vind ik daar die moed die mij zo dierbaar is. Tjalie, ga door, mijn oude kontjo. Als er dan geassimileerd moet worden, laten die anderen zich dan maar aan ons assimile ren. Ze kunnen er alleen maar rijker van worden. En wat zij ook mogen besluiten, ik wil niet armer worden. Ik wens je het beste, ik hou op, ik moet nog, voor ik (luchtgekoeld) ga slapen, één, een enkel hoofdstukje lezen van mijn ideaal, Chur chill, die de moed had, die wij kennen en waarderen en houden willen. F. G. P. BAIJENS-REINDERS Vervolg van pag. 6 van denken natuurlijk: jij onder de douche, wij in het bad en aan de wasbak (in het bad werd ook de was gedaan, dus daar heb ik me maar niet aan gewaagd). Ik heb me gauw weer aangekleed en ben voortaan 's avonds laat gaan douchen als iedereen sliep. De zusters en het ander personeel namen een bad, (en droogden zich af met een la ken), voordat zij na gedane arbeid het zie kenhuis verlieten. Psychologisch gezien zit daar wat in. Ze wassen de gedane arbeid van zich af, laten het werk achter zich liggen. Ach, alles went. Na de zovele weken, dat ik er heb moeten doorbrengen, vielen de afwijkende gewoonten me niet eens meer op. Onderging ik de weldadige warmte van de gevoelens, die men er elkander toe droeg. Ze gaan er niet zo onder de wel vaart gebukt als bij ons. Sparen kunnen ze toch niet; een huis of een auto kopen is er niet bij. Schatten vergaren op deze aarde, het minste bezit vormen, is voor hun iets onwezenlijks. Zij bekommeren zich niet om de dag van morgen en leven ge makkelijker dan wij, vrijer. Men ziet er geen been in om in pyama en op schoenen, daaroverheen een badjas, over straat te gaan, zelfs langs de beste restaurants. Dat deden wij in Indië toch ook min of meer? En ook in andere dingen vond ik er Indië terug: in de rommelige natuur, de bergen (niet zo hoog ais in Indië), het klimaat, de losse sfeer. Ja, in al de eenvoud waarin zij nog leven (overal ligt nog het prachtige borduurwerk uit hun "tempo doeloe" en een jongen met lang haar heb ik er nooit gezien) brengen zij de liefde voor elkander dagelijks in praktijk, de Hongaren. Zij helpen elkaar zoals U mij hebt geholpen. Zoals trouwens Dr. Katona mij geholpen heeft! Wetende, dat deze reis en het verblijf door U allen werd bekostigd, heeft hij voor de behan deling geen geld willen aannemen, zodat ik alleen de verblijfkosten moest betalen. Op zijn verzoek heb ik zijn honorarium onder de zusters verdeeld, samen met de cadeautjes die ik voor hen had meege bracht. Ik ben er stevig voor afgezoend (iets wat ze tóch zo graag doen!), en nog erger toen ik hen mijn kleine transistor radiootje van tien in een dozijn cadeau deed. Als men weet hoe weinig een neuro chirurgisch arts in Hongarije verdient, be seft men pas wat een offer deze dokter bracht. Deze beroemde dokter, die behalve uitvinder van de op mij toegepaste genees wijze ook nog een groot hersenchirurg is, vele boeken en artikelen in medische tijd schriften heeft geschreven, en toch de eenvoud zelve is. Die met zijn tact en op timisme en met zijn trouwe zorgzaamheid mij steeds weer uit de put haalde. Vanaf deze plaats wil ik nogmaals van mijn dank baarheid getuigen, jegens U allen die het geld voor me bij elkaar hebt gebracht; jegens Dr. Katona die met liefde over me heeft gewaakt; jegens alle mensen die mij het verblijf in Boedapest tot een belevenis hebben gemaakt, waaruit ik de kracht tot verder leven zal kunnen putten! BETTY BOON VAN OCHSSéE. Het doet ons, van Tong Tong, genoegen U mede te delen dat mogelijk Dr. Katona, de geestelijke vader van de geneeswijze voor ziektegevallen als dat van Betty Boon van Ochssée, naar Holland zal worden uit genodigd. Het verslag, dat Betty B. v O. van deze chirurg heeft meegekregen ten gerieve van de haar behandelende genees heren in haar eigen land, zal uiteindelijk in handen worden gegeven van Dr. Miedema, de Revalidatiearts, van wie de uitnodiging aan Dr. Katona uit zal moeten gaan. Het zou enorm zijn als door deze Tong Tong actie de bedoelde geneeswijze in Holland zal worden geïntroduceerd en dan nog vele mensen met hetzelfde ziektebeeld van nut zal zijn. Daarin ligt voor Tong Tong en voor U dan wel de allergrootste voldoening. Moge het zo zijn! RED. Wij hadden er even goed gestaan kunnen hebben! Met het matrozenpakje en in die lange jurk. Vóór de open galerij, waar het koel vertoeven was op het heetst van de dag. Daar deden wü het niet met een bok voor de wagen, maar met een karbouw of os. Saai? Een sloom dier? Huh, deze op de foto is er ook eens een keer vandoor gegaan! Daarna nooit meer. Jammer! 13

Tong Tong | 1966 | | pagina 13