E. J. MONTFOORT ZOON J. B. G. VERBURGT Van de puzzels 31 en 32 kregen wij een bemoedigend aantal oplossingen binnen, zodat wij eindelijk weer eens zijn kunnen komen tot een normale puntenverdeling. Het hoogst op de ladder kwam te staan: P. Sorgdrager, Ter Leedelaan 39 te Sassenheim, Proficiatl Postwisseltje zal U bij verschij nen van dit blad worden toegezonden. U begint opnieuw, onder aan de ladder. DE OPLOSSINGEN: Puzzel 31koffer - rente - ezel - lade - even - nee - eenzaam - mand - dank - kamer - rover - rollade - eik - kwast - tram - model - later - razen - nogal - lente - elders - soms - snert - Texel - lui - idee - eind. (Aantal winstpunten: 25) Puzzel 32: De inhoud van het vat was 1,2 liter. (Aantal winstpunten: 20) DE NIEUWE PUZZELS: Puzzel 35: Halve woordenkruispuzzel Een geheel nieuw soort kruiswoordenraad sels komt ons overgewaaid uit Amerika. Het gaat hierbij niet om woorden, doch om gedeelten van woorden in te vullen. En in de opgave wordt dan ook niet de betekenis van het woord aangegeven, maar de rest van het woord. Die rest is in de opgave aangeduid door evenveel stippeltjes als ze Vervolg van pag. 2 om gaat dat zo maar eindeloos voort? En waarom is bij sommige mensen dat begrip alleen maar een motief om "mee te helpen laten vallen"? Want hoe weinig wordt er geschreven om te helpen staan en hoe maar al te grif wordt elk foutje, elke te kortkoming met beide handen aangegrepen om te helpen laten vallen? Goddank zijn er nog duizenden die, ook al helpen zij niet staan, toch ook niet hel pen vallen. En zijn daaronder nog ettelijke honderden die, al zwijgen zij, ijlings toe snellen bij elke wankeling. Want Tong Tong en ikzelf zitten vol gebreken en zwakheden, dat is waar. Als ik niet de vermaledijde koppigheid van mijn Hollandse afkomst had en het "rawe-rawe rantas, malang-malang poetoeng" (wat véél sterker is dan koppig sadja) van mijn Javaanse toeroenan, zou ik al lang opgehouden zijn met dit blad, dat mij meer verdriet geeft dan vreugde (al blijft het mijn geluk) en ook technisch een acrobatische toer is in deze tijd waarin kleine zelfstandigen bij duizenden liquide ren. Wijs mij (ons) niet mijn (onze) gebreken en tekortkomingen. Vraag U af: "Hoe is het mogelijk dat dat dekselse ding nog steeds bestaat!" Hak niet met het bijltje "Dit is beroerd, dus gaat het kapot!" Kijk om U heen. Alle bladen verliezen abon nees, omroepverenigingen gaan door de knieën, politieke partijen verliezen aan hang, sociale en religieuze groepen worden kleiner, ergens is er iets loos met de per- saudaraan in het algemeen. Maar al de critici, al de "weglopers" met hun grootste gelijk maken niets nieuws en beters. Een Vinger schrijft aan de Wand. Be grijp. Oordeel niet. Doe beter. T.R. letters heeft. Als in de opgave b.v. staat Ne....and, dan kan men op de vier puntjes invullen derl, waardoor het woord Nederland ont staat. In de figuur worden dan die vier letters d-e-r-l ingevuld. Begrepen? Deze nieuwe soort puzzels doet niets af aan de vreugde (of het verdriet?) van de oplosser, terwijl het maken ervan voor hem die ze vervaardigt veel minder moeilijk is. Daarom hier eens zo'n woorddeel-kruis woordenpuzzel: Horizontaal: 1h 8. b..m 10. schee11. t..in 12. vcht 14. re....ar 16. koop...s 17. va...ater 19. I....raad 20. piep..ng 21. sla23. b... 25. apen 27. gan- val 30. ra...aam 31. beleven 34. k...p 35. ...aal 36. be... 37. ann 40. voo..amer 41. Lel 43. fn 44. C...ar 45. peant Vertikaal: 2. sche...er 3. to4. hij5. o..r 6. D...recht 7. Paa8. l....ongen 9. vel 11af 13. p..s 15teen 18. tegen...rde 21. vr...n 22. ke.... 24. r 26d 28g 29. vern 30rs 32. sl n 33ing 36. s....s 38. m... 39. d... 42. s..ong Puzzel 36: Huisnummerpuzzel Mijn huisnummer is veranderd: Ten eerste moet ge weten, dat zowel het oude als het nieuwe nummer uit 2 cijfers bestaat, en dat het cijfer der eenheden van het nieuwe nummer hetzelfde cijfer is als dat der tientallen van het oude. Vervolg van pag. 7 - volgeladen - schielijk de terugtocht naar Malakka. In 1512 keerde Magelhaes naar Portugal terug en werd daar voor zijn bijzondere prestaties verheven tot "Fidalgo Escudei- ro". De rusteloze man kon echter in zijn vader land moeilijk meer aarden. In 1513 zien wij hem als deelnemer aan een expeditie der Portugezen naar Azamor in Afrika. Daar verrichtte hij vele opmerkelijk dappe re daden, Azamor werd veroverd. Maar Magelhaes werd zo ernstig aan een been verwond, dat hij voor de rest van zijn le ven mank bleef. De Europese kolonisten in Afrika waren echter minder goed over hem te spreken. Hij ontfutselde hen op enige strooptoch ten wat rasvee en gaf de dieren aan de in boorlingen, die door kruising met het in heemse vee, daardoor in het bezit kwamen van even goed - zo niet beter - vee als de kolonisten. Vele klachten, ook gefingeerde, bereikten dientengevolge het Hof in Portugal en Ma gelhaes kreeg er niet weinig vijanden door onder zijn eigen landgenoten. Hij werd naar Portugal terug geroepen, teneinde zich te verantwoorden. Ten tweede, dat, wanneer ge het oude num mer vermenigvuldigt met het nieuwe num mer (ge moogt ook het omgekeerde doen en het nieuwe vermenigvuldigen met het oude) het produkt een getal is van 4 cijfers, waarvan het eerste en het laatste cijfer (d.i. dus dat der duizendtallen en dat der eenheden) hetzelfde cijfer zijn, terwijl het 3e cijfer, dat der tientallen 3 x het cijfer der honderdtallen is. Vraag: welk was mijn oude en welk is m'n nieuwe huisnummer? Oplossingen vóór 15 augustus 1966 aan Tong Tong, Prins Mauritslaan 36 te Den Haag, ONDER VERMELDING: PUZZELRUBRIEK! Veel succes! Magelhaes gaf aan die oproep geen gehoor Hij deed afstand van zijn Portugese natio naliteit en week uit naar Spanje. Deze episode uit zijn leven is misschien de oorzaak geweest, dat de geschiedschrij vers van zijn vaderland, Portugal, niet veel omtrent Magelhaes vermeld hebben. Zij bleven steeds een zekere wrok tegen hem koesteren, die zeker niet verminderde door dat hij zijn diensten aanbood aan de Ko ning van Spanje, Karei V. Zelfs de grote historici Juan de Barros en Canwers konden zich niet aan deze gevoe lens van wrok onttrekken. Magelhaes' Afrikaanse tijd vindt men dan ook het beste beschreven in een werk uitgegeven in Santiago de Chile (uitgave 1854), onder de naam "Vida Voyage". Magelhaes had in India ervaren, dat de toentertijd in de bekende wereld zo be geerde specerijen niet uit Voor-lndië, maar uit meer Oostelijk gelegen landen afkom stig waren. Hij had zelf, zoals wij reeds zagen, enige der "specerij eilanden" bezocht en van zijn vriend Francisco Serrao (de ontdekker van de Zuidelijke Molukken) had hij geleerd, dat die eilanden niet behoorden tot de toenmalige Portugese invloedsfeer. Lees verder volg. pag., kolom 1 r (voorheenbegrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven hage Tel. 332288 16

Tong Tong | 1966 | | pagina 16