THEA GÉRARD VOOR DE VROUW KOKKIES Rijstwinkels: TUSSEN POLLEPEL EN PENSEEL Op 26 augustus behoorde mét de zomer - voor zover we die gehad hebben tenminste - ook de zomertentoonstelling "Haagsche Salon" in Pulchri Studio weer tot het verleden. Voor de eerste maal dit jaar werd een prijs van f 250,beschikbaar gesteld van de Haagse critici voor amateur-schilderkunst. Van de 228 tentoongestelde werken verwierf het schilderij "Echtpaar in tropische tuin" van Thea Gérard deze prijs. De titel van het schilderij, de foto's van Thea in de kranten laten geen twijfel over: de winnares is een Indisch meisje en Tong Tong besloot haar eens op te zoeken. Midden in de drukke Haagse binnenstad zijn er plotsklaps van die betrekkelijk stille plekken, vooral daar waar in verband met sanering van bepaalde wijken al hele woon blokken zijn afgebroken. Temidden van een zee van auto's - lege plaatsen worden al tijd onmiddellijk parkeerruimte - ligt als een eiland van rust het uit 1632 daterende huisje van Thea Gérard en echtgenoot Piet van den Heuvel. We worden niet teleurge steld: de eerste indruk blijft bewaard, want ook binnen is het een oase van rust met veel groen van planten overal. Ook op het platte dak waar de zitkamer op uitkijkt heeft de flora zich uitbundig uitgeleefd rondom een plaats om te zonne baden. "Ja", ik lig graag in de zon", zegt Thea bijna verontschuldigend. Ze is vrij klein en doet in het begin wat verlegen. Het blijkt dat ze 28 jaar is, maar daar ziet ze beslist niet naar uit. Op haar 14de jaar kwam ze vanuit Djakarta, haar geboorte plaats, naar Nederland en ging in Leiden naar de H.B.S. Hoewel het vak tekenen op school wel wat meer dan normale aan dacht kreeg, dacht Thea er toch niet over zich in die richting wat meer te bekwamen. Pas na haar huwelijk nu zes jaar geleden verwisselde ze nu en dan de pollepel voor het penseel. Heel schuchtertjes begon ze haar eerste schilderij op een stuk hard board, dat ze toevallig in handen kreeg en is sindsdien aan dit materiaal trouw gebleven. Ze werkt alleen met olieverf en brengt dit heel dun op. Haar stijl is die van de "primitieven" van wie Ie Douanier Henri Rousseau de grote voorloper is. "Hoe ben je tot schilderen gekomen en ben je nog van plan je talenten verder te ont wikkelen". "Mijn man zag wat in dat eerste proberen van mij en heeft me toen steeds aange moedigd verder te gaan en me ook wat aanwijzingen gegeven". Vastomlijnde plan nen heeft Thea (nog) niet. Misschien gaat ze naar de Vrije Academie, maar ze weet het allemaal nog niet zo precies. Ze heeft zich ook nog niet verdiept in lectuur over schilderkunst. Wel heeft ze eens "een boekje" over Rousseau gelezen en ook de Perzische miniaturen "vindt ze heel mooi". "Schilder je vaak en veel?" Ietwat hulpe- iiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiaiiiiiii AWAS AWAS j TOEKANG TJOPET EN MALING f Ondanks inbraak in onze toko blijven wij U onze bekende service geven I I Witte de Withstraat 128 1 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 j Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. J P.S. Wij verzenden rijsttafel artikelen over de gehele wereld. j BiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiï loos kijkt ze naar haar man, die voor haar antwoordt: "Het gaat meer bij vlagen, maar gemiddeld twee schilderijen per maand". Haar schilderijen zijn soms herinneringen zoals "Echtpaar in tropische tuin" of een sadoritje ergens in Indië; soms momenten en hoekjes uit haar directe omgeving, die haar ineens treffen: het uitzicht vanuit de zitkamer, de poes, die van de stoel springt. De herinneringen zijn onmiskenbaar Indisch, de Hollandse onderwerpen vallen op, door dat Thea graag planten schildert. Ze leeft zich uit in de meest uiteenlopende blad- vormen en het is dan ook niet verwonder lijk, dat vooral haar "groenen" prachtig van kleur zijn. Trouwens, een schilderij van Thea ontleent zijn charme vooral aan de kleuren en bij de weergave in zwart-wit, zoals op deze pagina, gaat veel verloren. Een ander steeds terugkerend onderwerp is de poes, die ons behalve in olieverf ook in levende lijve zit aan te staren en in vrede leeft met de zwarte hond, die ons bij het binnenkomen luidruchtig heeft toe- geblaft.. Een ander schilderij is dat van de "lievelingspop", zoals ieder meisje, die in haar leven heeft gehad. Lees verder pag. 20 Links: Thea Gérard bij een portret van haar moe der. Rechts: "Echtpaar in tropische tuin", het schilderij dat in aanmerking kwam voor de prijs van de Haagse critici. Foto's: HAAGSCHE COURANT 14

Tong Tong | 1966 | | pagina 14