Onze eigen jaarwisselingskaarten Te zwaar? Te moeilijk? Dame Even lachen DAT WORDT LATER EEN UNIEKE COLLECTIE Dit jaar komen wéér zes nieuwe Jaarwisselingskaarten uit voor Tong Tong-lezers. Ze zullen weer tot Motief hebben: De Levensboom, dat is: De Onsterfelijkheid, De Hergeboorte, het: wij sterven niet, maar leven eeuwig voort, de fundamentele betekenis van Tong Tong en van Tong Tongers: wij gaan verloren, maar ons Leven sterft niet uit. Al hebben wij dan niet "ons nagelmerk kunnen drukken op de wereld" (al hebben wij geen "eigen land"), de levensbeschou wing die de Indischman in drie eeuwen in de Gordel van Smaragd gevormd heeft, zal nog vele generaties voortleven in Woord en Beeld. En beeld... Dat beeld heeft onze tekenaar Rogier in vele tekeningen en omslagen in de jaar gangen van Tong Tong met vaardige en liefdevolle hand vastgelegd. En ook in bijzonder artistieke vorm weer gegeven in een serie kerst- en nieuwjaars kaarten het vorige jaar. Dit jaar geven wij weer zes nieuwe kaar ten uit - en volgend jaar weer en daarop volgend jaar weerals de animo goed blijft. Wij krijgen dan na ettelijke jaren een ongeëvenaarde collectie symbolische pren ten van Het Eeuwige Leven. Rogiers eerste eigen werk, vele jaren terug, was een kinderboekje, "Wim is Weg", een koddig - en voor kinderen boe- Ons opinie-onderzoek over de nieuwe studie-terreinen die Tong Tong gaat ver kennen, heeft enkele serieuze lezers tot de voorzichtige waarschuwing gebracht: "Maak het niet te zwaar..." Bedoeld worden de artikelen over Islaam en Wajang. Eerlijk, lezers, zij zijn NIET moeilijk. Alleen wat "onwennig". En U bent het studeren verleerd. Studeer weer. Het geeft Uw leven "pep"! Doe als ik: neem een gewoon school schrift en ga net als toen op school voor Uzelf aantekeningen maken, enkele feiten uit het hoofd leren. Als U drie nummers lang notities maakt, wordt opeens veel dui delijk. Er staat niet meer een bizarre collec tie poppen, die onbegrijpelijke dingen doen, maar U ziet een verhaal. Als een film! Een spannend drama; een boeiend drama, een gróóts drama. Het drama van de Mens op Aarde in de perimeter van het Begrepene en het Onbegrepene. Daarna gaat U typen herkennen en lief hebben. U vindt Uw eigen leven in het wa- jangverhaal terug; niet meer kleinburger lijk beschreven, maar groots en warm en iend boekje. Een tien plus een griffel. Maar de jongen is een man geworden, de jongste employé met de eerste rintis bouwt aan zijn Grote Culture. Hij is wat wij waren. En hij doet wat wij deden. Volgens het zelfde dynamische, vér-ziende patroon: wij gaan Iets maken uit Niets, een koffietuin uit een oetan, een sawah uit een alang- alang-veld. Is Tong Tong - wat velen denken - "nog steeds Niets"? Ah, Iets is wordende! Houd Uw adem in! Zie toe! DOE MEE! Er is nog een klein voorraadje Jaarwis selingskaarten over van vorig jaar. Die kunt U alsnog kopen: één set voor Uw vrienden, één set voor Uw album! Zie de advertentie op pagina 17. Maar mis de nieuwe collectie niet. Zie daarvoor de advertentie in ons volgend nummer. Het is elk jaar maar één habbekrats, maar habis lima taoen, tjoba! Ajooo! Ajoooo! Poekoel Teroes. Tong Tong gaat NOOIT verloren! REDACTIE meeslepend. Probeer het! U zult gelukkig zijn. Ikzelf heb door de studie van de Islam het Christelijk geloof beter leren kennen (dat wij eigenlijk veelal automatisch "be drijven", zonder het diep te kennen) en Geloven in het algemeen. Evenals bij elk Geloof is de "techniek" van de Islaam erg eenvoudig. U begrijpt het volk beter waar U eens mee leefde; U begrijpt hun psycho logie, hun maatschappij, hun politiek. U staat er niet meer bot en verwezen bij te kijken, maar neemt déél. Uw eigen leven verdiept. De Indonesiër, de Muslim (en daar zijn er 500 millioen van op de wereld!) ligt voor U niet langer op een Procrustus bed: wat niet klopt met onze maatstaf, hakken we gewoon af. Wij leven eigenlijk met een gemutileerd bruin volk in onze geest. Maar met een schoolschrift en een pot loodje en Uw eigen eenvoudige eerlijke geest geeft U deze mensen hun ware ge stalte terug. Het zijn geen meelijwekkende of wanstaltige wezens meer, maar de broe ders waar U al lang naar zocht! En wederom: U zult gelukkig zijn! In restaurant Katjang een dame gezien. Gedistingeerd. Op leeftijd al. Zilverwit haar, een onberispelijk kapsel. Gekleed...als uit "Vogue" gestapt. Toon: vieux rose. Simpele en juist daardoor chique oorknoppen. Pre cies de goede make-up. Forse statuur maar van een onmiskenbare élégance. Statues que. "She must have been a beauty when young!" Recht en toch niet stijf. Correct en toch bevallig. Op en top "Mevrouw de Gouver- neurse" uit "De Concöör". De Tijd heeft slechts kleuren veranderd en veredeld, geen sporen nagelaten. Ze at met de volmaakte "table manners" die sommige vrouwen aangeboren schijnen te zijn. Was ze verdwaald? Hoorde ze niet in Garuda te zitten? Of in Des Indes of Royal? Neen, ze zat hier omdat dit eten hier correct was, zoals zijzelf correct was. Dan is er geen "milieu", want zij schept het milieu. Dat is de Njonja Besar par excel lence. Die wij nog kennen van vroeger. Want deze tijd maakt wel van alle vrouwen "dames", maar Njonja Besars worden ge boren. Mevrouw, ik heb noch de eer, noch het voorrecht, maar wél het geluk U te kennen. Met één zo'n maaltijd "buiten" voedt U meer op dan duizend boeken over etiquet te. Mag ik U nog vele smakelijke maal tijden toewensen, waar ook ter wereld? T.R. Tot de wonderlijkste dingen die over Tong Tong verteld worden, behoren deze: 1. Tong Tong bemoeit zich in Zuid-Afrika met het negerprobleem en is daar openlijk vóór apartheid. Wordt verteld door een be langrijk man in literaire kringen. 2. Is het niet merkwaardig dat de Chinese communisten een delegatiehuis gekocht hebben aan de Pr. Mauritslaan, schuins tegenover Tjalie? Merkwaééardige co-inci- dentie! Oud kinderliedje: "Wie moet niet lachen die dat hoort!" Van dat delegatiehuis kreeg men natuurlijk pas notie, toen er een be woner van dat huis uit het raam gevallen was. Of geslagen? Mystery...mystery...Fu Manchu...Sin Sin Wa...vroeger was het o- pium en nou zijn het communisten...Tjalie graaft elke nacht aan een onderaardse gang naar het delegatiehuis..en van de andere kant graaft Mao Ting Tong hem te gemoet...en in het midden hebben ze een negotietje. In pinda-pinda-lekka-lekka!.Les Millions d'Arlequin Charly.-.het is zo klaar als een klontje margarine! En onze abonnees in Z-Afrika: "Ge zijde gewaarschouwd, mennekes!" Stop Uw Tong Tong diep in Uw zak en sluip door het leven. Het Oog van Grote Broeder Meneer Laps ziet U óók in het land van Blikoortje, Pieter Maritz en De Leeuw van Modderspruit. Niet boos zijn, njo! Ik zei toch: even tjes lachen! TJALIE 16

Tong Tong | 1966 | | pagina 16