ONS HANDELSNUMMER HEEL HOLLAND HANDELT INDISCH Bandjir Brantas? Aarzel niet. Ontlaad CONTRA - Bandjir! Bandjir pasir! BONTJÈNG Eeuwen lang heeft de Brantas zijn stroomgebied aangevallen. En eeuwig hebben waakzame kampongs op de alarmroep van de tong-tong teruggevochten - en gewonnen. De volken van Dhoho en Madjapait zijn blijven voortbestaan. De rijst en de suiker hebben kunnen groeien van Blitar tot Toeloengagoeng tot Kediri tot Kertosono tot Djombang en Soerabaja. Vrees niet. Vecht terug! Voer zandzakken aan! Steunt onze handelsactie. Poekoel teroes! Onze frontpagina biedt een medaillon van "sentiment". Daar ontkomen we nooit aan. Sentiment is dierbaarheid. En dat is goed. Op onze frontpagina staat ditmaal ook "Handelsnummer". Dat is óók goed. Want we staan toch wel met beide benen stevig op vaste grond. Holland is een handels natie. In Holland handelen we DUS mee. Tong Tong is een Publiciteits- en Handel maatschappij. Met handeldrijven zijn we op bescheiden wijze al een tijdje bezig. Want het is een noodwendig middel van bestaan voor een blad dat op een handvol abonnees alléén niet bestaan kan. Wij móeten bestaan. Dus handelen wij mee. In dit nummer staan diverse artikeltjes en advertenties omtrent zaken die wij ho- Het is geen geheim dat vele personen en zelfs hele gezinnen bij onze abonnees "bontjèng" (aan haken). Al scheelt ons dat natuurlijk een gevoelige stuiver, we begrijpen het: velen hebben er een voudig het geld niet voor. En ook: bontjengen wordt door velen uit Indië helemaal niet gevoeld als "te erreg"l We deden het in Indië zó vaak en zó natuurlijk: "Delen nou jou Tong Tong..." We doen het hier óók. Bontjengen komt niet alleen voor in de laagste, maar ook in de hoogste kringen. We waren eens op bezoek bij een Tuan Paling Kandjeng Besar in Rotterdam, kepala van een zeer belangrijk bedrijf, en vertelden hem van dat bontjengen en of hij dat begreep. "O ja!" zei hij argeloos, "ik krijg Tong Tong zelf doorgestuurd van mijn broer. En na mij gaat het naar mijn zuster. En na haar weer naar een ander en nóg een, enzovoort!" "Dus vijf bontjengers?" vroegen wij. "Jal" zei hij. "Nou", zeiden we koeltjes, "dat scheelt ons dan per jaar vijf maal achttien pop is negentig pop!' Hij keek ons ontsteld aan en begon meteen zich ook maar op te geven als abonnee. Maar hij begreep, dat als dat over de hele linie ge beurt, Tong Tong niet alleen "straatarm" is, maar het ons ook heel wat kansen ontneemt om ad vertenties te boeken! NU VRAGEN WIJ U DIT, en doet U please allemaal mee: Hoeveel vrienden of gezinskernen "bontjengen" bij U? Noem geen namen - wij willen ze niet achterna zitten, omdat het Uw vrienden zijn. Maar aantallen zijn genoeg: Eén briefkaart: na mij lezen nog gezinnen mijn Tong Tong. Punt. Dan kan onze advertentie-colporteur trots tegen adverteerders zeggen: "Kijk eens, meneer, zó klein is onze oplaag ook weer niet: zoveel dui zend meelezers méér, die Uw artikel zouden kunnen kopenl Barangkali dapat lagi satoe kakap toch? (En voor ons: het is plezierig te weten dat ons blad - Uw blad - toch door veel meer mensen gelezen wordt dan we dachten. Het is alsof je dacht dat je maar één vis aan de lijn had - en lol Ister drie! Leuk toch?) Eén briefkaartje maar. Toe...! pen te verkopen vóór en gedurende de Kerstmaand. Schrik niet. Wij gaan U niet hardhandig een poot uitdraaien. Die kunst kunnen wij maar niet leren. Maar wij hopen U de poot die U straks tóch door énderen uitge draaid zou worden, pijnloos en tevreden vrijwillig te laten afstaan. Doe een deel van Uw Sinterklaas en Kerstinkopen bij ONS! Als U NU al decideert wat U straks als Sinterklaas- of Kerst-cadeau wilt wegge ven, heeft U twee maanden de tijd om tel kens een beetje te kopen (pijnloos). En U weet dat U er Uw blad mee helpt (tevre den). Wij zijn toch Trouw, Branie EN ON DERNEMEND? Zes jaar geleden schreef ik in dit blad (djèngkèl door het assimilatie-gebrul!): niet wij zullen assimileren naar Holland, maar Holland naar ons! Het feit dat ik zulke klinkklare nonsens méénde, was voor vele lezers toch ook maar het sein om te be danken voor Tong Tong: Tjalie, hij maakt ons verlegen... NUI Alle supermarkets en kruideniers verkopen Indische keukeningredienten, nasi goreng, bami en wat niet al. Als de Indische groep maar de helft krijgen zou van wat Albert Heyn, Simon de Wit en de Gruyter ver dienen... Op zijn minst twee algemeen bekende industrieën, Conimex en Luculles produce ren aan de lopende band en tot naar het buitenland toe Indische samballans en krui den. Alle gehaktballenkraampjes verkopen nas- sieballen, bamieballen en loempia's. Cafetaria's verkopen satee, plus boven genoemde lekkernijen. En andere Indische hapjes. Het aantal Indische restaurants neemt nog steeds toe. Alle Nederlandse restaurants hebben Indische schotels. Hollandse huisvrouwen weren zich geducht met allerlei kostjes en b.v. taogeh wordt overal verkocht (Hetty hoorde laatst bij de groenteman: "Ik wil ook graag gado-gado maken met van die dingetjes (taogeh IS een moeilijk woord!). Moet ik het in boter braaien?" Ach mijn lieve mevrouw, alles wat U met taogeh doet is goed, gongseng toemis, masak, reboes, rauw, alles is ge zond en de beste obat tegen ga-dood-ga- U kunt bij ons niet véél kopen. Dat is waar. Wij zijn maar "de waroeng om de hoek", en niet Eigen Hulp of Van de Poll op Noordwijk in rijk Weltevreden. U moogt daar net zoveel kopen als U wilt nou en straks. Maar wilt U eerst éven mampirren bij "de kleine waroeng"? Ah! Men zegt zo vaak: Tong Tong kijkt sentimenteel terug. Neen, mijn waarden, Tong Tong is de ENIGE Indische groep, die vooruit kijkt EN BOUWT! Bouw mee! Eerst zandzakken voor de Brantas...en dan op vaste grond een bas tion voor de Toekomst! Niet Poekoel Teroes, maar HANTEM te- roes! SOEARA TONG TONG dood!) en zélfs die hete lombokken gaan er goed in. Mijn visboer om de hoek maakt zelf kroepoek( alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is) en het aantal kroepoekbedrijfjes (grote en kleine) is zó toegenomen, dat Nederland zelfs zijn kroe- poek-import besnoeit om de eigen nijver heid te beschermen... Enz. enz. enz.! Over nóg vijf jaar hebben we ook (als ze de goede machientjes uitvinden) De Eerste Nationale Spekkoek Industrie, let maar op! En dan raken de Grunninger Koek en Depènter Koek helemaal achterop. En als je zo de vislucht opsnuift bij som mige viskraampjes, weet je ook wel: 't duurt niet lang meer of in Scheveningen verrijst het machtige gebouw van de E.N. P.F. (Eerste Nederlandse Pedöh Fabriek). Met wéreld export! En wordt in Nederland gesticht een Ka mer van Indische Koophandel! Alle gekheid op een stokje. Niemand heeft nog een studie gemaakt van de mil- lioenenomzet van alles wat Indisch is op de Nederlandse markt. Hoeveel duizenden Hollanders er een dikke boterham aan ver dienen en hoeveel richards erdoor met va- cantie naar het buitenland kunnen gaan. Waarom zouden wij met Tong Tong dan achterblijven? De duizenden van onze a- bonnees met hun tienduizenden ideeën en smaken, kunnen deze groei nóg sneller sti muleren! Handel, handel, handel! Want handel verspreiding van cultuur bezit! Trouw Branie -F Ondernemend de Eindzege. 3

Tong Tong | 1966 | | pagina 3