1 selamat selamat - SELAMAT! Ma brengt een tijger thuis Radio BOLLAND W» Op 23 oktober 1964 ging de telefoon om 7.30 uur. Ik nam de hoorn van de haak en ik hoorde: "Slamat pagi, Mem! Tjeng sini, heb je al gehoord, dat er een tijger achter passer Kaju Agung is geschoten". "Bestaat niet", zeg ik, "Het zal wel een tijgerkat zijn; omong kosong". "Heus waar" was het antwoord, "Alle toekangs spreken ervan. Het beest moet ruim 2 meter lang zijn en is om half vijf vanochtend door een tentara met een sten neergeschoten onder een huis". "Nou, kom me nu halen, ik wil wel zien", zei ik. "Kan niet, want de weg is propvol penonton en het huis is door tentara bewaakt, maar ik kom binnen 5 minuten'. Met de landrover waren wij er vlug tot we niet verder konden en moesten lopen. Links en rechts hoorden we fantastische afmetingen over de lengte van het beest, hoewel ze 'm nog niet gezien hadden en ik drong me nieuwsgierig vooruit. Dichtbij het bewuste huisje ontstond tumult omdat een tjopetter van de drukte gebruik ma kend, met zijn vingers in mijn rokzak graai de en ik hem scheldend op zijn kruin sloeg. Een djaga, die me herkende, riep me toe: "Loh nja, jang di tjari djauh, ko ada disi- ni" en hij wees naar binnen. "Laat mij dan even zien" en ik mocht erin tot groot pro test van de menigte buiten. Binnengekomen zag ik "hem" geflankeerd door persmensen en zijn killer die bereid was zijn tijger voor een zoet prijsje van de hand te doen. Er werden hoge bedragen genoemd, want de buit moest verdeeld worden. 30% voor de 8 kontjo's, die het beest het huis ingesleurd hadden en helpen bewaken tegen passer- gangers, die belust waren op koemisje of plukje haar. 20% was voor de jammerende huiseigenaar, die vanwege de belangstelling binnenshuis, elk ogenblik de houten palen onder het huis bestudeerde. En 50% was voor de doder. Het beest was nog geheel woongkool op een paar kogelgaten na. Ik keek uit een raampje, waardoor ik een paar vrienden met toestemming van de wacht binnen riepr Na heen en weer ge- tawar was de tijger voor 1 ton verkocht. De huiseigenaar smeekte om het beest zo snel mogelijk weg te halen, want zijn huisje dreigde ineen te storten onder de last van het gepeupel, dat door gaatjes en reetjes probeerde een glimp op te vangen van wat daarbinnen was. We namen gauw een be sluit. Er werd een opelette gezocht en ik leende karungs en touw in een warong. Toen het geval geboengkoesd was, kwam de opelette; met ons tienen stormden we uit de wrakke deur de opelette in, helaas niet snel genoeg en de dichtstbijzijnden rukten en scheurden de karung open. Met een vaart reden we weg, onder gebrul van de achterblijvers. Volgens afspraak reden we eerst Palembang-waarts, alle dragers stapten uit, waarna we met een andere chauffeur naar de concessie Pladju reden. Bij de Shell-poort werd gestopt, want alleen urgent non-Shell vervoer mag binnen. De wacht kwam en ik zei zoiets van: "Kita perlu - penting - rumah 161", maar de man keek inspecterend naar binnen en riep: "Nah, itu matjan". Vol gas reden we naar binnen, stopten voor mijn huis en probeer den de vracht zo snel mogelijk het huis in te krijgen; het was hoog tijd, de honden kwamen al aanstormen. Uit nood sleepten we 'm de slaapkamer in en alle buiten deuren gingen op slot. De ramen waren betralied en de nieuwsgierigen stonden vechtend boven op elkaar. Ik lichtte mijn man telefonisch in om hem een verrassing te besparen, maar toen hij de mierenhoop om het huis zag was hij wanhopig. De tele foon stond geen moment stil. Intussen was onze jachtgroep gekomen; van de achter deuren lieten we de mensen 5 voor 5 bin nenkomen om het beest te bezichtigen. De G(eneral) M(anager) v. d. Calle liet weten dat hij tegen enen zou komen kijken; tot zolang moesten wij wachten met villen. Na tuurlijk werd het over tweeën toen hij met zijn staf kwam. Er werden foto's gemaakt van beest in alle standen. Toen kon het villen beginnen onder deskundig toezicht. Er bleken veel liefhebbers te zijn voor tij gervlees. Mijn trots, de pisang radja-bomen op mijn erf, waren totaal kaal en ieder wachtte met een stukje blad, in koor roe pend: "mintah sedikit, nja". Onze wijnrank, die met moeite 5 magere druifjes voort bracht, was wijlen. Alle buitenverlichting was spoorloos en een bij ons gedeponeer de fiets was verdwenen. De politie hielp met de vleesverdeling. Ook voor de inge wanden was belangstelling. Toen we de buik openden bleken maag en ingewanden leeg te zijn. Het verwonderde ons dat het beest nog geen slachtoffers gemaakt had. Moe van alle riboet en warmte brachten we Het Kerst- en Nieuwjaarsnummer van dit jaar wordt het mooiste dat we ooit gehad hebben. Dat jaren en jaren bewaard zal blijven. Zet Uw Kerst- en Nieuwjaars p.f. er in! De kleinste 1,50, iets grotere met mooi ere letter f 2,50. Duizenden Indischgasten over de hele wereld zullen Uw speciale wens lezen. Deze pagina wordt straks ge spéld en hoe'veel verraste kreten zullen er opgaan van Tokio tot Buenos Aires, van Bandoeng tot Chicago, van Stockholm tot Kaapstad! Sla ditmaal de tong-tong voor een blijde groet, een hartelijke wens. Selamat 1967! Selamat dan Hormat! Kies leuke woorden en wensen. Maak deze pagina een staal kaart van al onze paradijsvogels van aller lei pluimage! Ajo! Gireer nu. En op het giro-biljet Uw wens. Ajo! "Pak Hadji" werd keurig opgezet, maar kon heiaas niet mee in de plane naar Holland. De enige herinnering aan hem is deze foto met Jerry's jongste dochter Vonny op zijn rug. 's middags de huid met kop voor de opzet naar Palembang met een door de G.M. toegezegde landrover. Hierna was de rust nog niet weergekeerd. Er werden hele ver halen gesponnen rond de mysterieuze tij ger. Ooggetuigen verklaarden gezien te hebben, dat 's nachts een huilende vrouw rond mijn huis dwaalde, roepend om haar man, de hadji, die in gedaante van een tijger nooit meer teruggekomen was. Uit zeer betrouwbare bron was vernomen, dat ik de verloofde van de hadji (tijger) te woord gestaan had en men wist precies te vertellen wat er gesproken was. Tele fonisch werd me gevraagd of ik dat wou bevestigen. Ook wist men dat ik juwelen in 's tijgers maag gevonden had en dat alleen omdat we een "zwevend toelangkje" zochten in het karkas. Mijn kinderen op school werd wijsgemaakt dat er een ramp over Pladju zou komen, omdat hun moeder enz., enz., enz. Toen ze op de pasar aan "njonja matjan" vertelden dat de hele buurt waar de tijger geschoten was, een sedekah (selamatan) had gegeven, zei ik "dan had ik toch min stens op een kiriman kunnen rekenen". Nog wekenlang zat de tijgerlucht in mijn neus. JERRY KWA-PIETERSZ GRAMOFOONPLATEN VOORDEEL TROEVEN 1 f 9,90. 1.Tielman Brothers 2. Bina Crosby 3. Anay Williams Hawaii 4. 10-Gouden Country Hits 5. Rudy v. Daim (Ind. songs) 6. Skeeter Davis (Western) j 7. Hank Snow (Western) 8. Chet Atkins (Guitaar) 9. 10 Klassieken op 1 L.P. o.a. Serenade v. Tosei I i 10. 60 - Kinderliedjes op 1 L.P. I Stationsweg 143 en 77, Den Haag, tel. 070 - 601703- 601512 We noemen er 10, we hebben 1000 ver schillende soorten. Bij 3 platen verzend kosten vrij, binnen Nederland. Stationsweg 143, uitsluitend voor bestellin gen per post. Tel. 070-60 17 03. 11

Tong Tong | 1966 | | pagina 11