AN ACT OF GOD II k f o,— 36,— Klein Nummer 16 Oktober lag onze vorige Tong Tong bij onze lezers in de bus. Met (in Van Hier en Gunder) het briefje van de Weyrichs, verongelukt in Frankrijk. Diezelfde morgen kwam het eerste tele foontje. Van Ida van Koetsveld (onze oude medewerkster IKS): "Tjalie, je weet ik kan niet veel missen, maar die familie Weyrich in Frankrijk...kan ik je helpen met vijftig pop (een beetje aarzelend alsof ze zelf schrok van het bedrag)...alle beetjes helpen immers?" Tjalie, "Nee Ida, lief van je, maar dit is BETOEL voor onze Grootste Boengs. Zo'n langzame inzameling duurt veel te lang. De nood is acuut. NU!! Waarom heb ben we dan eens het BON-Fonds laten d.nderen?!! Nogmaals Ida, dank je, maar we doen het niet. Je weet toch hoe over belast onze administratie al is?" "Ja, Tja lie..." Engel nummer Eén af. Een kwartiertje later telefoontje helemaal uit Harderwijk. Van mevr. Panhuyzen die de eerste prijs won van de keukenprijs vraag: "Kan ik de familie Weyrich niet helpen...niet veel natuurlijk... maar..." Tjalie: "Neen (zie boven)!" En dan nóg een telefoontje en een brief kaartje en een brief...neen - neen-neen. Als we geen BON-Fonds willen bouwen, laat ons dan maar spijt hebben tot onze laatste dag! (Wraakzuchtig, ja?) En dan komt de volgende dag een che que van duizend gulden. Met het bijschrift: "An Act of God. Zet het Hulpfonds tóch weer op". Wie gaat dan niet door de knieën? En met vaste hand schreef ik op mijn blocnote: "TONG TONG HULPFONDS" En daaronder: Ontvangen 1000,— Heden verzonden f 1000,— Rest Tong Tong Tjalie f 0,36 Totaal f~ 36,36 Hoe komen wij aan die fantastische ver gissing dat engelen blanke beauty queens zijn met albasten vleugels en een harp? Het is niet waar! Engelen zijn gewone bruine vrouwen (niet rijk!) in een huisjurk en een iets kouwelijk vestje. En met een stofzuiger. Deze ver telde me dat ik dat noodfonds MOEST doorzetten en wat denk je van dit en dat idee...? En voor het eerst na zoveel maanden met zorgen ging ik weer tintelend van vreugde en energie de straat weer op. Ja, DOEN! En ik dacht aan die gekke omstandigheid dat in dat vorige nummer op twee tegen over elkaar staande pagina's Weyrich's brief en het artikel "An act of God" door een zuiver toeval bij elkaar gekomen waren. De brief had er twee nummers terug al in horen te staan en was tweemaal door een nalatigheid waar je grijze haren van krijgt, blijven liggen. En over "An act of God" had ik al een jaar terug kunnen schrijven, toen ik net uit Indonesië kwam. Maar pas véél later schreef een Steurtje uit Djakar ta aan een Steurtje in Vlaardingen en deze schrijft een leuke brief aan Tjalie en ik schrijf "An Act of God" en schrijf in de rechterbovenhoek slordig: Zetterij, volgend nummer. En vergeet het. Aan de brief van Weyrich dacht ik tóen geen seconde! En in Tong Tong staan ze broederlijk bij alkaar als "asem-asin" - het zuur van de bergen en het zout van de zee - en ver tellen een boodschap die velen direct be grepen hebben. En ik denk aan Mevr. Sch. die in een brief jaren geleden schreef: "Worry niet over wat fout in Tong Tong staat, want wat er goed in staat is God's hand..." Dank- uwelmevrouw (dacht ik toen): "Alles wat ik fout doe in Tong Tong komt voor mijn rekening en wat goed is, is niet eens van mij, maar van God! Doe ik dan niets goeds?" Maar ik ben wat ouder en wijzer gewor den intussen en zeg: "Het is waar. Het is logisch. Uit mijn verwarde zondige kop kan natuurlijk niets goeds komen. Het móet dus wel Ergens Anders vandaan komen, ja?" En DUS beginnen we wéér aan een Fonds, dat we nu zullen noemen: "TONG TONG Hulpfonds". God bless it! We openen de inschrijving hiervan DIRECT, omdat immers dubbel geeft die snel geeft. Alle giften op het girobiljet vermelden: TONG TONG HULPFONDS. In een later stadium een eigen gironum mer en een goede organisatie. Voorlopig beheer bij Tjalie Robinson. Vooralsnog niets uit de pot halen. Eerst spekken. Idee van de redster met f 1000,in ieder huisgezin dat erom vraagt een busje, waarin gasten na afloop van een huisfuifje, een verjaardagje, ja ook een tjeplek-avond- je ("als oentoeng, je gééf toch?") wat klei ne gaven kunnen doen. Busje vol, opsturen "inhoud-nja" naar Tong Tong. Móet raak! Fantastisch idee, ja? Tong Tong zal nu blikken bussen laten maken (behelp U voorlopig met een leeg melkblikje!) met een mooie gleuf, uitge voerd in een bruine kleur en waarop staat: BRUINE BUS "Bruine Kruimkens voor Bruine Mensen" (Lucas 16: 19-21) TONG TONG Hulpfonds. Den Haag. En als U met Uw busje gaat rammelen bij het opbreken, vraag alléén om bruine munten, ja? Selamat djalan! Bussen aanvragen bij onze Redactie. Toe zending duurt nog even. T.R. P.S. Hierbij voorkom ik een vraag: "Waarom alleen bruine mensen? Waarom geen blanke?" Er bestaan tientallen blanke fondsen, waar ook bruine mensen van pro fiteren. Er bestaat nog geen bruin fonds, waar wij later blanken van kunnen laten mee genieten. Wie kruimpjes geven wil, brenge eerst brood op tafel en véél brood, en discussiëre niet voorbarig over de be stemming van kruimkens... Het mes IS erin. Dit nummer is kleiner. En zoals wij U eerder gezegd hebben: het nummer van 15 december komt niet. En daarna in het nieuwe jaar ook nog drie of vier kleinere nummers of een enkele keer géén nummer, maar dan zijn we er toch wel aardig uit en lopen we weer goed door. Nieuwe abonnees weten het nog niet, maar onze Tong Tong-veteranen hebben zulke "kedjepit"-tijden van Tong Tong al eerder meegemaakt. En weten dat ze maar van tijdelijke aard zijn. En elke huisvrouw heeft ook wel eens zó knijp gezeten dat ze voor het gezin een enkele vleesloze dag in de week heeft moeten afkondigen en ette lijke dagen alleen maar rijst met tempeh of soep. Ja, mevrouw? En dan was het toch hele maal niet leuk als Pa na een harde werk dag bij het zien van de povere tafel alleen maar zuchtte. Of de kinderen zuur keken. Of als Nono, die bij de buren te eten was gevraagd, "harteloos" een heel verhaal op diste van grote lappen biefstuk en dubbele porties pudding. En als Nono dan een beet je té lang doordraafde over de buren, zei je: "Als het hier zo slecht is, mag je bij de buren in de kost, hoor! Blijf maar weg!" ...We zijn benieuwd hoeveel Nono's tóch wel gaan! T.R. HOLLAND Op een spanne voets verhef ik mij Ik hen een berg Daar is iets weggenomen in dit land, dat vlak en plat de voeten meet. De hergen deinzen ervoor terug, de hemel heeft hen weggenomen. De hoogten zijn de wolken, verzadigd van sproeiregens. De bergen zijn in het firmament de sterren hebben hun toppen getekend. Onzichtbaar zijn ze, maar dikwijls vullen de nevels hun vorm Dan kwijnt de zon, dan kwijnt het land Het oog is een gesloten vizier. In drassige poelen, vlak uitgemeten soppen de voeten. O, kwam maar de Bergzon, nevelloos en windvrij de toppen kronen. Onzichtbaar zijt ge, bergen - daar is iets weggenomen Langs Uwe ijle lijnen stormt mijn geest vrijer en onbezonnen nu tot hoog in 't firmament. ANTON A. P. C. CHATTELIN 3

Tong Tong | 1966 | | pagina 3