I sw. van c?$rcken 25 JAAR GOEDE PLATEN ZIJN NAAM IS NIET VERGETEN EXPOSITIE PIKOELAN 28 November a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat één van onze trouwste adver teerders, Carolien Bolland-van Leeuwen van "Radio Bolland" haar toen nog schuchtere handel In radiotoestellen, gramofoons en gram. platen begon. Ze was toen nog maar zeven jaar in Holland na een hele jeugd in Indië, hoofdzakelijk Bandoeng. Haar vader was de beroemde postman Van Leeuwen, die o.m. het eerste beeldtelegram naar Holland mogelijk maakte. Het was haar man Jan Bolland, die haar toekomst bouwde. Eerst door Lien van Leeuwen te trouwen en toen door haar met een zaak te laten inschrijven in de registers van de Kamer van Koophandel. Lien's fijne neus en Jan's practische handelskennis bleken voortreffelijk samen te gaan. Al zou Lien nooit meer naar haar geboor tegrond terugkeren (ze is geboren in Bata via), ze is Indië nooit vergeten en heeft haar eerste stappen op het moeilijke pad van de handel (haar vader wou graag dat ze óók ambtenaar werd, maar ze wóu nooit) gezet met de stimulans van haar beste herinneringen aan Indië. En dat is haar succes geworden. Het ging in het begin met die gramofoon- platen namelijk niet zo best, want alle za ken verkochten immers hetzelfde? Waarom zou men speciaal bij Lien kopen? Maar te rugdenkend aan de "zalige" Lyceumtijd in Indië met die grote voorliefde voor moder ne jazz en cowboy-songs ("Als Pa en Ma s middags sliepen, gingen we met een hele kluit jongens en meisjes plaatjes draaien. Max Alkadrie (Sultan Hamid) was er óók muziek. Ze had de grootste collecties en bouwde zo al spoedig een flinke markt. Na de oorlog was Lien de eerste, die inzag dat krontjong-muziek, Indonesische liedjes en muziek, goede aftrek zouden vin den. Ze trok wederom de grootste collecties aan en begon dra goed te verkopen. "In het begin waren die Indische mensen ver velend wantrouwend", zegt Lien nu, "maar ik kon het begrijpen. Men werd hier vaker bij de neus genomen dan men gedacht had en keek beter uit: "Wat gaan ze me nou weer aansmeren?" Maar menige wantrou wende klant van twintig jaar terug stelt nu het volledigste vertrouwen in haar: "U weet wel wat ik zoek. Stuur maar!" Uit een recente brief: "Ook vanwege 't feit dat U een gerenommeerde naam hebt als het op exclusieve C&W - l.p.'s ter ver koop stellen aankomt, velen voor U bekend zijn en U kennen, zouden wij een blijvend contact zeer op prijs stellen". Lien levert niet alleen aan Den Haag en aan Indische groepen in heel Nederland, maar letterlijk over de hele wereld, waar Indischgasten zitten die muziek willen heb ben. Niet alleen is ze een expert op het gebied van Indonesische- en krontjong mu ziek, maar als cowboy-song-verkoopster is ze nog steeds Nomor Satoe: 70% van de omzet is Western. In haar zaak heerst een prettige familie sfeer hoewel er duchtig poot-aan wordt ge speeld. Haar rechterhand in de winkel is Fons, die in dienst kwam als joch van een bijl"), ging Lien zich concentreren op deze turf hoog, maar zich ontpopte als een pracht verkoper. De boekhouding - ja, daar moest ze destijds ook aan beginnen toen de zaak groeide. Advertentie in de krant. Er kwamen dozijnen sollicitanten, de een met nóg mooier diploma's en getuigschriften Eindelijk loste men een ruim vijftien jaar oude regeringsbelofte in; op vrijdag 28 okt 1966 werd aan de legerplaats te Ermelo de naam GENERAAL SPOOR KAZERNE gegeven en werd een borstbeeld van hem, vervaardigd door de beeldhouwster Mej Mariam Gobius, onthuld door mevrouw de wed. H. T. Spoor-Dijkema. Bij de plechtig heid waren aanwezig Z.K.H. Prins Bernhard, die een toespraak hield en ruim over de honderd genodigden en niet alleen de "Grote Kangs". die op een of andere wijze militair of politiek met Spoor te maken had den gehad, maar ook de kleine Boeng zoals zijn voormalige chauffeur en de Am- bonneese kepala-huisstaf. Er is aan deze plechtigheid niet veel ruchtbaarheid gegeven; men schijnt het in Nederland nog altijd moeilijk te vinden waarlijk grote Nederlanders uit de Oost de eer te geven die hen toekomt, nog moei lijker wellicht als het een krijgsman betreft. Onze legercommandant, generaal Spoor, was een groot man en een groot mens en hij verklaarde zelf eens dat hij hoopte dat de militair Spoor nimmer gescheiden zou worden van de mens Spoor. Tot zover het verslag van G.H.O. de Wit, die ons in kennis stelde van de plechtig heid en er een verslag over schreef. Het tekent de bijzonder markante figuur van Gen. Spoor en het siert onze berichtgever, dat het verslag verder uitliep in een warme persoonsbeschrijving, vele malen langer dan dit korte bericht: hoe zinkt inderdaad bij een figuur van zo grote allure een herden kingsplechtigheid in het niet. En wijdt men uit over de naamgever voor deze kazerne en vergeet men gehéél de kazerne en haar doopplechtigheid! Wij menen echter deze twee gezichts punten gescheiden te moeten houden, thans alleen dit korte verslag te plaatsen met dank aan de inzender en te gelegener tijd op Generaal Spoor terug te komen in dit blad, dat deze Generaal niet vergeten kan, zélfs al wordt het opschrift op de kazerne eens vergeten. H In verband met ons 125-jarig bestaan, J| voor elke aankoop boven de 25, een nuttig geschenk. H Horlogers - Juweliers sinds 1841 Laan van Meerdervoort 520 dan de ander. Eén voor één riep Lien ze binnen en kwam schrikbarend onder de in druk. De laatste was een eenvoudige brui ne meneer met nul diploma's. Waar heeft U voor gewerkt? Het KNIL. Maar was dat wel goed genoeg? Als je het niet goed deed, ging je de petoet in, grinnikte solli citant Koehler. Lien nam hem zonder aarze len en heeft er nooit spijt van gehad. In tegendeel! Lien heeft als Hollands-meisje-in-lndië natuurlijk veel gezwommen en heeft bij haar vestiging in Holland deze sport noch de Indische zwemmers en zwemsters vergeten. Haar grootste triomf was de organisatie van het zwemtournooi Holland-lndië, door Indië glansrijk gewonnen! Nu houdt ze van waterskieën, hoofdzakelijk voor haar doch ter Carla en haar zoon Fred, die resp. vorig en dit jaar jeugdkampioen in de sla lom werden. Carla staat nu in een neven zaak en steekt net als Ma de armen duch tig uit de mouwen. Lien Bolland is een forse, grote vrouw, wie niemand het zou aanzien dat ze eigen lijk in hart en nieren Indisch is. Wat je soms merkt uit van die argeloze opmerkin gen als: "Ach, tenslotte zit je toch niet zó achter de dubbeltjes aan. Het grootste ple zier is toch de dienstverlening die je een ander doet..." Maar met diepe genegenheid denkt ze aan haar echt Hollandse ouders terug, hun aanpassing in Indië en de vro lijke momenten daarbij. Toen haar moeder, een echte Drentse, van de vruchtenschaal een manggistan pakte en er meteen in beet. De getah liep langs haar wangen, maar ze zei opgeruimd: "Het kan toch niet gauw wennen..." Ja, met Lien keuvelen is lol hebben, joh! En naar haar platen luisteren is nóg meer lol! Poekoel teroes, Lien, en op je gouden jubileum komen we vast terug! T.R (1 9 nov - 3 dec.) In de benedenzaal van het Waaggebouw te Almelo zal tussen de bovengenoemde data een tentoonstelling worden gehouden van kunst- en gebruiksvoorwerpen uit In donesië, afkomstig uit particuliere verzame lingen! Er is batikwerk, tin, zilver, vlechtwerk, schilderwerk, allerlei soorten houtsnijwerk, modelwoningen, aardewerk, kledingstukken, opgezette dieren, krissen en maskers, enz. - van Java en Bali, maar evengoed van Sumatra, Celebes en zelfs West Irian - óók "poesaka's" die men anders om allerlei redenen liever thuis laat, geven nu aan de expositie PIKOELAN een bijzondere en ex clusieve waarde. Wij wekken onze lezers op om deze ex positie met een bezoek te vereren. Niet al leen betekent dit voor de oudere generatie een blik in de kaleidoscoop van het Gro- (o)t(s)e Verleden, maar tevens heeft de ex positie ten doel de belangstelling voor de Gordel van Smaragd vooral bij de jeugd te verlevendigen. Voor een goede voorlichting der bezoe kers wordt door de organisatoren der ten toonstelling zorg gedragen. Alle lof voor de initiatiefnemers Dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden!

Tong Tong | 1966 | | pagina 4