OPA BÜRER ACH, MIJN LIEVE TONG TONG DAMES! Dit is Opa Bürer, gefotografeerd op zijri 96ste verjaardag, 31 augustus. Is hij op Koningin Wilhelmina's verjaardag geboren? Pardon, wijlen Hare Majesteit is op zijn verjaardag geboren tien jaren later. Ja, zó ver gaan Opa's jeugdjaren terug. Hij heeft er ettelijke malen in Tong Tong over ge schreven. Hij is onze eerste Ui and Old Man. Bij wie we nog vaak komen praten, want hij beschikt nog steeds over een heldere actieve geest, waar hij moedig mee voor de dag durft te komen, tot in brieven aan ministers toe. Opa is van 1921 tot 1924 Volksraadslid geweest en G.G.'s waren zijn vrienden. Onlangs is Freule de Graaff, de dochter van wijlen G.G. Jhr. de Graaff nog bij hem wezen "ngobrollen" over de tijd toen zij met Paatje Bürer's dochter op school zat. De Volksraad is voor hem levensschool geweest véél meer dan "achtbaar college". De vrienden die hij daar gehad heeft, is hij nooit vergeten. Over alle nationale, poli tieke, religieuze en raciale barrières heen is hij goede vriend geweest van zulke uit eenlopende figuren als die prachtige voor vechter van de Indische Partij Teeuwen (waarom zijn wij hem vergeten? Die moedig een overbrugging naar het Indonesische na tionalisme zocht en "dus" door velen werd beschouwd als een "anti-Nederlander"! Wat groeit de gemiddelde burger politiek toch érg langzaam!), de socialist Stokvis, de "sabreur" Hadji Agus Salim, de aristo craat "tot en met" (zoals Paatje hem noemt) Kertalegawa en de veel eenvoudiger altijd vrolijke Raden Said van Blora. Ah ja, de Volksraad, dat een achtbaar college was met zelfrespect! Hoe schril steken daarbij af de rumoerige zittingen van de Kamers met scheldwoorden en zelfs vuistslagen! Paatje Bürer hakt NOOIT op Indonesiërs Zó kunnen we ons toch niet vergist heb ben? Onze place-mats zijn wérkelijk heel billijk geprijsd en uniek in de hele wereld! en kan uit zijn herinneringen eindeloos ver halen uitpakken over prachtige mensen on der Indonesiërs, Chinezen, Muslims, waar Christenen nog een voorbeeld aan kunnen nemen. In de Jappentijd, toen de nood het hoogst was, kwam op een goede dag een Indonesiër het erf op. "Wat wil je?" vroeg Opa. Hij keek Opa zo eens aan en wees toen op Opa's pyamabroek. "Wil je die kopen?" vroeg Opa. De man knikte. "Hoe veel?" (En Opa dacht: voor een ringgit trek ik 'm uit!). De man hield drie maal zijn hand met uitgespreide vingers op. "Vijf tien pop?" "Ja". Opa wist niet hoe gauw hij naar binnen moest om de broek uit te trekken en te verwisselen voor één die nog veel meer versleten en "amoh" was! Hij schudt nog steeds van het lachen als hij daaraan denkt! Zelfs Indonesië heeft ze niet, ja zelfs Bali niet! Zulke mooie linnen place-mats met het "kebogan"-motief, de Balische feest- Ook vergeet hij Moh. Tahir nooit, een kampongtimmerman van 70 jaar geleden, weliswaar "maar" een Inlander en een Mo- hamedaan, maar die crediet gaf op "ge woon menselijk vertrouwen" en bij wie je met rust in de schuld kon zitten. "De Indonesiche schulden aan Neder land?" bromt Opa, "Vergeef ons onze schulden zoals ook wij vergeven onze schuldenaren. Dat staat in het Onze Vader. En - dat - is - voor - mij - WET!" En hij stampt even driftig met zijn wandelstok op de vloer. Basta. Tja, Opa zou als hij nog jong was en midden in het openbare leven, minstens evenveel tegenstanders en vijanden hebben als Tjalie, want evenmin als tachtig jaar geleden steekt hij zijn mening onder stoelen of banken. Voor Indonesië's onaf hankelijkheid staat hij pal, even vastbe sloten als vijftig jaar geleden, toen hij Snouck Hurgronje's uitspraak handhaafde: "Soort over soort, dat is genade! En als soort over soort dan geen genade ken nen?... Opa schudt het hoofd, maar zegt niet dat mensen meestal klein zijn. En klein geestig. En wraakgierig. "Hoe kunnen wij, waar God en Natuur eeuwig genadig zijn?" Opa Bürer is nooit verblind geweest door de rijkdommen der wereld. Hij is dankbaar voor het hoogste dat hem ge geven wordt (niet verwaten) en de kleinste dingen zijn hem het dierbaarst gebleven, de djoeloeng- djoeloengs in de bruine kali, de nasi oedoek van de nederige verkoop ster, het gat in het atappen dak waardoor je de hemel kon zien met al zijn sterren... Hij is een onbevreesd man, die glimlacht om alle conventie en formalisme - hij heeft al zoveel zien komen en gaan...! Dat hij op deze leeftijd vriend en supporter is van Tong Tong is een zeldzame vorm van eer die wij op hoge prijs stellen. Nog vier jaar, Bapak, nog vier jaar. Dan tambah banjak lagi! Zo God het wil! T.R. offerande, die prachtige toren van bloemen en vruchten, dat symbool van rijkheid, dankbaarheid en offervaardigheidl Ze kosten maar f 3,50 per set, dus een placemat én een servetje! Toen het ter sprake kwam om deze place-mats ook maar op de uitverkoop "te gooien", werd ik re calcitrant. Neen, neen, neen! Daar zijn ze té goed en te origineel voor. Ik hou ze desnoods twintig jaren vast tot de door snee huisvrouw het gebruik van de place- mats leert waarderen! Vanmiddag ben ik nog wezen kijken in de stad: allerlei soorten place-mats. De pa pieren, daar praten we niet eens over, maar dan heb je ze van linnen als de onze b.v. van een ringgit met appele en pere en banane en zo, 85 in een dozijn. En met borduurwerk voor 5,en meer, met randjes en kruissteek en zo. Maar niemand, van Parijs tot Moskou tot Kameroen tot Den Pasar heeft onze kebogan! En betoel tida bohong, nja! Barang aloes, Nja!" Kom het zien, ruiken, voelen, kopen op onze Waroeng Tong Tong. Van 28 no vember tot 3 december. Ambatirata ajo! GESCHENKPAKETTEN NAAR INDONESIë (zie pag. 13) 6

Tong Tong | 1966 | | pagina 6