VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD DE MAN IN PYAMA DE TWEE KRISSEN Mi MM Ik was op het eiland Laboean gestatio neerd als gouvernementsarts en chirurg. Laboean is een eiland op de kust van Bor neo, en had in de tijd slechts één keer in de veertien dagen verbinding per schip met Singapore. Ik deed mijn werk daar in het hospitaal en had als medewerker en assistent een dok ter uit India, dr. Verapillay, waar ik uit stekend mee kon opschieten. Het hospitaal en het huis van de India- sche dokter lagen aan de voet van een heuvel, en op de top daarvan lag mijn bungalow. Nu was het de vaste gewoonte van de kapitein van het schip, dat eens in de twee weken Laboean aandeed, om tijdens het verblijf van zijn schip in de haven, mij even te komen opzoeken in mijn huis. Na de stijve klim naar boven, de heuvel op, moest hij steeds bijgebracht worden met een whisky soda, soms twee, en een heel enkele keer wel drie. En zo geschiedde het op een keer, dat hij weer puffend en blazend vóór me stond, in een stoel neerzeeg en om zijn gewone hartversterking vroeg. Nadat hij wat bijgekomen was, en zijn adem weer herwonnen had, wendde hij zich tot mij met de vraag: "Zeg, wat scheelt Dr. Verapillay?" "Hoe zo, is er wat gebeurd?" "Wel, hij stond als naar gewoonte bij het hek van zijn tuintje, dat ik altijd passeer bij mijn klim hierheen. Toen ik hem, ook oudergewoonte, een goedenmorgen wenste, keek hij mij alleen maar somber aan, maak te zonder boe of ba te zeggen rechtsom keert en verdween in zijn huis. Anders was hij altijd even vriendelijk voor me, en had altijd tijd voor een praatje met mei" Ik keek de kapitein aan en vroeg hem: "Ik wil niet onbeleefd zijn, maar ben je wel zeker van dit verhaal, dat je me ver telt?" We hadden in huis twee krissen, nog "ba- rang koenó", zouden we kunnen zeggen. Vader, (een Haarlemmer) had ze "georre- ven" van "Tjang". Tjang was een Javaanse vrouw, mijn Grootmoeder van Moeders zij de, en, iemand uit de vorstenlanden. Nu dan, Tjang had haar twee krissen bij haar overlijden toegewezen aan "Jopie", mijn Vader, "want" zei Tjang, ze passen bij heml". Het heette, dat deze krissen "kracht" had den; de ene moest het gezin beschermen tegen gebrek, de andere tegen ongeluk; en: werd erbij gezegd, als je ze nu maar elke donderdagavond in de menjan-rook hield kon er je niets gebeuren en zouden ze je niet in de steek laten! Een feit is, dat de krissen, die normaal donker-grijs waren op slag van kleur veranderden als ze op hun bepaalde tijd in de wierook-rook gehouden werden; ze werden dan héél donker, op het zwarte af, met zilveren eilandjes op 't lemmet! Ze roken ook volgens mijn jon gens-oordeel héél lekker...naar wierook, naar geurig hout, enfin geheimzinnig; het was, of je héél in de verte het rijk van Modjopait zagl... Een feit is ook, dat ondanks dat we het bij tijden heel moeilijk hadden, financieel ge sproken, we nooit gebrek hadden, en ook, dat we gespaard zijn gebleven voor wat een Javaan" dossa" zou noemen en wat 't beste te vertalen zou zijn met ongeluk door eigen schuld. Het heette ook dat de klein ste kris waarschuwde voor komend gevaar! Het is voorgekomen dat ze 's-morgens een eindje uit de schede geschoven lag in de kast, niettegenstaande er niemand aange zeten had. Dit gebeurde een paar ochten den achtereen...een poosje daarna kwamen er zware aardbevingen. Een andere maal kwam er een zware wervelwind die recht op ons huis afkwam, maar, onbegrijpelijk genoeg, een goede 100 mtr ervoor zomaar uit elkaar viel, terwijl vlak ervoor de kracht nog zo groot geweest was dat klapper bomen gewoon van de wortels afgewrongen waren en uit elkaar geslagen werden!... U kent dat wel, zo'n lange grijze slurf uit de wolken die in razende vaart rondtolt en al les op z'n weg vernielt!! Wij zaten toen in midden-Celebes en als we b.v. vlees wilden eten, moest ik dat zelf schieten, varkens, herten, duiven of wat anders eetbaars. We hebben jaren geleefd met gestoofde ketel- VERGEET NIET HET TONG TONG HULPFONDS (Zie TT. nr. 8, dd. 15 November 1966) Indonesische volksverhalen, bew. door G H. Schaap. Boeiend, leuk. Om na te ver tellen aan kinderen f 4,50 plus 0,40 ver zendkosten. Dr. J. de Vries: Indische Volksverhalen. Boeiende vertellingen uit heel Indonesië. 1,50 plus f 0,30 verzendkosten. De captain keek mij stomverbaasd aan en barstte uit: "Hoor eens, we kennen mekaar al langer dan vandaag, en je weet dat ik geen ver haaltjes opdis. Ik ben van hetgeen zojuist gebeurd is, zo zeker als ik ervan ben, dat ik vijf vingers aan iedere hand heb!" "En had je niet een paar whisky soda's op?" De kapitein was een beroerte nabij van kwaadheid, hapte een paar keer naar lucht en barstte toen los: "Maar, beste dokter, hoe heb ik het nu met je. Ik drink een paar whisky soda's maar je weet, dat ik dit alleen 's avonds doe en na zo'n vermoeiende trip als deze! Ik ben geen zuiplap, en ik bezweer je, dat ik zo nuchter was als een kind, toen dit vanmorgen gebeurde. Ik had vanmorgen, na mijn thee bij het ontbijt, niets gedron ken!" "Maar weet je wel heel zeker, dat hij in zijn tuintje stond?" De kapitein begon blauw aan te lopen, en keek me giftig aan, en siste: "Ja, daar ben ik heel zeker van, hij stond in zijn tuin, zijn armen op het hek, en ge kleed in een wit-blauw gestreepte pyama!" Een ogenblik was het doodstil op de voorgalerij, waar wij zaten en toen moest ik het hem toch vertellen: "Zie je, Captain, ik vind je verhaal daar om zo vreemd; Dr. Verapillay is gisteren in het Hospitaal aan cholera overleden, en bijna onmiddellijk begraven in zijn wit blauw gestreepte pyama!" SENO la als ontbijt, of gereboeste jonge djagoeng met geraspte klapper en suiker. (Ik wilde dat ik het nu had!) Intussen zorgden de krissen dus ervoor dat 't ging zoals het moest gaan. Kenners ver telden ons dat die krissen in gloeiende kneedbare toestand, met de vingers ge vormd waren in hun slangachtige kronke lende tegenwoordigheid, e.e.a. kwam mij, met mijn jongens-inzicht toch nogal sterk voor!! Die oude Javaanse wapensmeden, als je ze zo mag noemen, die minstens "Kiai" waren konden dat namelijk, zonder hun handen of vingers te bezeren! !Het klinkt vreemd, maardie vuurlopers dan, op de Galapagos eilanden?! Die Mexicaren in Mexico?? En...op Tjap Gomè, die Chi nees, die langs een ladder, waarvan de treden uit zwaarden bestonden met het scherp omhóóg, naar boven klom??!! Er zijn meer onbegrijpelijke dingen die wij In do's niet eens zo heel vreemd vonden. Je zag hét, en nam het aan, daarmee uit! Nu zijn die krissen wegDe Japanse be zetting deed ze verdwijnen-...spoorloos, mijn ouders werden geinterneerd; ze moch ten alleen wat verschoning meenemen, meer niet! Ikzelf vocht toen in de binnenlanden van Celebes een verloren guerillia-strijd. Het enigste wat ik van ons huis terugvond, was het dak, dat nog op de steunpalen rustte, de rest was wegmen had er een karbouwenstal van gemaakt. Toch nog een nuttig iets dus! Ons gezin kwam de internering gelukkig compleet door, en ik dank God hiervoor, want uiteindelijk is Hij toch Degeen die maakt dat de dingen zijn, zoals ze zijn!! R.M.F Voortreffelijk ingehouden geschreven! Com plimenten!Red. 10

Tong Tong | 1966 | | pagina 10