van boeken die wij ontvingen... MOORD DOODSLAG Dr. J. M. Fuchs: "Moord Doodslag. Opzienbarende moorden in Nederland en België". Uitg. De Boekerij NV. Baarn. Gek eigenlijk: zó ken je moordverhalen alleen uit Britse of Amerikaanse "thrillers" en sensatieverhalen in de pers, dat je - zelfs na de periodieke eigen doseringen in de "Telegraaf" toch een beetje onwen nig kennis neemt van gruwelmoorden en massamoorden op vaderlandse grond, zo maar in een écht boek. Tussen literatuur, brave burgerlijkheid en wijsheid leven toch óók de recente ogenprikker en zo'n figuur als Goeie Mie, die door de schrijver "ver moedelijk wereldrecordhoudster vergiftigen" genoemd wordt (102 aanslagen, 27 "met succes"). De faam van "De Moord van Jut" was zelfs tot Indië doorgedrongen en de moord op het echtpaar-Pisuisse kunnen velen zich nog herinneren. De wetenschappelijke, brede en door dringende wijze waarop de schrijver de stof behandeld heeft, stelt ons in staat "door de moorden heen" een bijzondere kijk te onwikkelen op het sociaal, moreel en cultu reel leven van de Hollandse maatschappij van de laatste eeuw. 5,90 0,50 port. DE NATUUR ALS GENEESHEER door Mellie Uyldert Men heeft mij Mellie Uyldert wel eens beschreven als "de Hollandse Mevrouw Kloppenburg" en alle technische verschillen daargelaten: het is voor ons een erenaam die zij ten volle verdient. Ikzelf ken haar vele geschriften al jaren en voel me sterk aan haar verwant. Ze is een vrouw die WEET! Haar meest prakti sche boek voor elke huisvrouw acht ik "De Taal der Kruiden", bij ons verkrijgbaar voor 12,50 incl. portikosten. Niet (alleen) om dat het zo'n gedegen studiewerk is, maar omdat de huisvrouw er werkelijk alle da gen wat aan heeft, hoe omsingeld ze ook mag zijn door knappe doktoren. Het boek zit nét zo stampvol met nuttige wenken en praktische kennis als een volle honingraat, maar blijft prettig leesbaar om dat Mellie er allerlei legenden, historische en mystieke bijzonderheden, die alleen al als leesstof boeiend, verfrissend en mooi zijn. Het boek is verlucht met vele pente keningen van allerlei kruiden, die U op de volgende kampeertocht zelf (en met veel plezier) kan zoeken i.pl.v., alleen maar als een herkauwende koe te gaan "legge". En de Hollandse natuur komt U eens nét zo na als de oude Indische. Vooral waar we langzaam maar zeker ou der worden en de synthetische obats en krachtvoedingen niet zo goed meer helpen en zo duuuuur zijn, zoekt de verstandige huisvrouw intuitief de weg terug naar de Natuur. Laat Mellie Uyldert U helpen. Mij heeft ze zeker geholpen. T.R. DEN HAAG Kennen vooral de oude Indische Hagenaars hun stad wel? "Van Haagse dingen die voorbij zijn" in troduceert Uw stad voor U bij monde van W. A. Braasem en Johan Schwencke. Leer zaam, nuttig, romantisch!. Bij ons verkrijgbaar 7,90 45 ct port. SLAMAT MAKAN Ina den Hartog: "Slamat Makan", Uitg. De Driehoek. Mini-pocket. "De in dit boekje voorkomende recepten zijn grotendeels uit mijn eigen plakboek, afkomstig uit de tijd, toen ik met mijn kokki in de keuken stond", zo schrijft Ina den Hartog in de inleiding van haar kookboekje "Slamat Makan. Thuis Indisch en Chinees eten" en dat is een goede en nuttige In dische traditie (zelf een opschrijf- en plak schrift maken), voortvarend en flink gerea liseerd in een keurig kookboekje. Het boekje is hoofdzakelijk gericht tot de Hollandse huisvrouw en introduceert dus ook het blandja op de pasar, en geeft al lerlei wenken over kruiden, koken en ser veren. Geestig. Nuttig! Ook menige In dische stadsjuffer kan er wat uit opsteken! De recepten: goed tot excellent! Bij ons verkrijgbaar: 4,90 25 ct porti. "GETUIGENIS VAN EEN WONDERLIJK LEVEN" door Max Busselaar Dit is de titel van een boek, een zonderling boek, want het is "gewoon gestencild", voorzien van een keurig bandje en verder kalm geoffreerd aan onze boekhandel ten verkoop. Een zeer klein stapeltje maar. Toch legt onze boekhandel door de ac ceptering van dit boekje grote eer in, want dit is in al zijn eenvoud een flink, moedig en eerlijk stuk plichtsvervulling. Toen Max Busselaar zich voorgoed in Nederland vestigde en op zijn Indische leven terug kon blikken, zag hij als zovele anderen, dat hem in dit leven aan de eve naar een soort genade te beurt was ge vallen, een leven van grote rijkheid en vol waardevolle lessen. DUS wilde hij er ook van getuigen. Spoedig merkte hij dat er in de Nederlandse pers weinig belangstelling was voor Indische "lotgevallen". Ook leer de hij dat het overaanbod van copy bij Tong Tong hem niet in staat kon stellen alles te publiceren wat hij te vertellen had. Dus besloot Max zelf een boek te schrij ven. Hij bekommerde zich er niet om dat hij "niet schrijven kon" (wat de majoriteit der Indische groep koppig aanvoert als een excuus om nooit te schrijven), hij moest getuigen! Dus maakte hij tegen betrekkelijk hoge kosten zelf een boek in beperkte op laag, een boek dat gewoon een schakel is van kleine herinneringen van de meest uit eenlopende aard. Simpel verteld, eerlijk uit gedragen. Het is een kleine tongtong geworden, boeiend en uiterst sympathiek. En nochtans een kroniekje van Indisch leven, vol waar devolle gegevens voor élke geschiedvorser straks. Max Busselaar is een van de zeer wei nige Indischgasten, die stad en land van zijn geboorte grondig kent, ook de historie. Zijn boek vermeldt vele uiterst waardevolle historische bijzónderheden van Semarang. Dit is een daad van klasse! Een Mens en Christen heeft van de He mel een leven toebedeeld gekregen, ergens in Semarang (de namen Busselaar en Se marang zijn onverbrekelijk en eervol ver bonden!). Hij savoureert deze levensbeker tot de laatste droppel, zeurt niet dat hij misdeeld is, wrokt niet, probeert niet te rekken, maar stelt het te boek, er niet om malend of het een mooi boek is, of de oplaag te klein is, of hij hier en daar "schuld bekennen" moet, of het bewaard blijft of niet. Het is een doodgewoon Dank jewel aan de Schepper. Want God doet niets voor niets, en uit één overgebleven zaadje kunnen nieuwe wouden voortkomen. Busselaar fourneert dat zaadje. Punt. Petje af. Als maar 10% van onze Indische groep dat deed, ons werk in Indië zou voor eeu wig geboekstaafd blijven zelfs zónder Tong Tong! En daarmee geschiedt God's wil: het voorleven na de dood! Dit is ook een bij uitstek Javaans cul- tuurmerk. Max Busselaars boekje is een soort van "primbon", een woord dat ont staan is uit "per-imbu-an": datgene wat na-gerijpt is. Dus voor wie het proces kent: na het mateng-pohon (boomrijp zijn) in de beraskist volwaardig etensrijp geworden is. Max, shake hands, old hunter! Indo par excellence! Ik wens je voorbeeld veel na volging toe! T.R. Prijs 3,50 f 0,35 porto. UITERLIJK EN INNERLIJK Veel nodeloos radauw is in de afgelopen jaren in Tong Tong veroorzaakt, omdat Tja- lie op het stoepje geroepen werd voor te gelijkertijd anti-Nederlands en "pro- Blanda" te zijn. Alleen de evenwichtiger lezers met wat ruimer mensen- en maat schappijkennis hebben hun nuchterheid be waard. Wie dan kennis maakt met het boek van Prof. Dr. A. Chorus: "De Nederlander uiterlijk en innerlijk", zal merken dat Tjalie naar beide zijden nog veel te weinig ge zegd heeft. Gemakkelijk steekt de prof hem in dit boek de loef af - en deswege is hij dus ook door veel Hollanders (Tong Tong's opinies zijn geen specifieke Indi sche opiniesl) aangevallen. Prof. Chorus studeerde filosofie en psycho logie te Nijmegen en psychopathologie te Utrecht. Hij was de oprichter van de Rijks- psychologische Dienst en is thans direc teur van het Psychologisch Instituut der Universiteit te Leiden. Hij weet dus wel een béétje meer dan de doorsnee burger. Zijn boek is hier en daar behoorlijk "be- rat", elders weer luchtig en amusant. Maar dat men door dit boek per sé Land en Volk stukken beter leert kennen, staat als een paal boven water. f 6,90 0,50 porto. 15

Tong Tong | 1966 | | pagina 15