TONG TONG - VRAAGBAAK in PIET VAN HOOYDONK f Voor Verzamelaars Referte Uw verzoek in "Tong Tong-vraag baak" (TT No. 7, pag. 8) herinner ik me de volgende "goede" merken: 1. "Tjap Boeaja" Gargoyle Mobiloil, smeerolie van de Vacuum Oil Coy. Op de blikken stond namelijk een rode gargouil- le. Vandaar: boeaja. Toen in 1947 de Gar goyle moest plaatsmaken voor de Pegasus, het "Vliegende Paard", van Stanvac, waar schuwden wij, oldtimers, dat de omzet van de Mobiloil zou dalen. Aleer de tjap "Koe- da terbang" of "Koeda maoe kawin" was ingeburgerd, hééft de Stanvac ook een behoorlijk omzetverlies opgeleverd. 2. "Tjap Panah" Silver Arrow petrole um van de Socony, méér lakoe dan tjap "Kroon" of tjap Gadjah. Er was wel Tjap Gadjah naaigaren op de pasar, zeer goed! (Dat erkennen jongens uit mijn jeugd vol- mondiger dan meisjes, die vaak de merk naam niet eens kenden, terwijl wij "boeaja lajangans" de diverse merken garens heel goed kenden! - T.R.). 3 "Tjap Matjan" ongebleekt katoen, was istimewa. 4. "Tjap Mata" van Schlieper; elke pa- tjol etc. van dit merk was prima! 5. "Tjap Tangan", Sunlight waszeep, de twee handschuddende handen. 6. "Tjap Koentji" 2 gekruiste sleutels (wapen van Bremen) voor import Duits bier. Zéér goed. Inheemse biermerken: An ker, Java, Keris, waren goed; slecht: "Rex' met de slogan: het bier voor de betere standen. Dit was fout in Soerabaja, waar de hele Marine het bier boycotte. 7. "Tjap Soster" zuster (verpleegster) cacao van Droste. 8. "Tjap Blauwe Driehoek" Australi sche roomboter, dit merk kende iedereen, zegt mijn vrouw. 9 "Obat matjan" Tijgerbalsem. Was bekend en beroemd tot in de verste desa. 10. "Tjap Tiga Kaki" zeer gewild ketjap- merk. v. VREENINGEN We hebben wat gemeesmuild over dit eerste stuk voor Tong Tong dat begint met het woord: "Referte". Saluut aan een ex- klontong! Dat is dus verkoper, agent, run ner voor bepaalde merkartikelen, in het bij zonder "in de olie". Indische jongens von den het over het algemeen denigrerend om zich "klontong" te (laten) noemen, maar juist de grootste olie-verkopers noemden zich met trots "klontong". Ikzelf ben et telijke malen klontong geweest voor de gekste dingen van klinknagels tot boek binderslinnen tot ammonia toe! Was een tijd onderwijzer aan een H.C.S. (Tangki - HolI - Chin. School te Batavia) en tegelijkertijd "salesman" in de kota, dus na school te- roes dagang! Verr... leuke tijd. Ging natuur lijk niet samen (fluisteringen: Tjalie laat zich omkopen door ouders van zijn domme leer lingen, enz.) dus toen van school af, maar ik verkocht even goed en zelfs beter! Fluis teren is al ouououd voor mij... Maar nu willen wij onze onmisbare KLEI NE Boeng graag aan het woord hebben. In het algemeen elke Indischman die ver trouwd met het volk omging. Wie weet wat er in de volksmond gezegd werd van be paalde artikelen in verband met merkna men, al dan niet door woordvervorming? En waarbij de kwaliteit van het artikel een ondergeschikte rol speelde, omdat men aan de symboliek van de naam groter waarde hechtte? Sommigen weten nog dat in de 20-er jaren een merk Japanse lucifers op de markt kwam met als "tjap korek" een Ja panse generaal. Dit merk heette Djingo Prompt werd er rondgefluisterd dat Djingo betekende: Djendral Japan Ini Nanti Gasak Olanda (Deze Japanse generaal geeft straks de Hollanders er van langs!). Ik weet niet wat djingo eigenlijk betekent in het Japans, maar wel dat het merk uit de roulatie ge nomen is... Wel weet ik dat. het "saaie" merk Zweed se lucifers met de legpenningen van jaar- beursprijzen geprefereerd werd boven de mooiste plaatjes, omdat "Tjap Oeang" ech te oeang (geld) zou aantrekken. Een belangrijke maatschappij bracht een landbouwwerktuig op de markt onder de naam Boeaja, een symbool voor kracht en hoge ouderdom. De naam sloeg aan en de artikelen gingen goed...in het begin, tot men merkte dat de barang inferieur was helemaal niet sterk en snel slijtend. Niet alleen mislukte de "stunt", maar men bleef later wantrouwend tegenover andere arti kelen van deze maatschappij! "Tjap Mata" van Schlieper bleef ongeslagen kampioen! Blikjesmelk "Tjap Nona" bleef altijd een populair merk en is het nu nog in Indone sië, want het spreekt vanzelf dat een Nona kwaliteit is! Eens vroeg ik mijn djongos welke fiets hij zou kiezen als hij geld had. Zonder aarzelen zei hij: "Rellie!" (Raleigh) en toen ik vroeg waarom, zei hij triomfantelijk: "Rrrrrrr!" en maakte met zijn hand een be weging van snel voorbij snorren. Het merk vertoonde namelijk een grote R. Wij weten niet waarom "Tjap Rebab" een spotaanduiding is geworden voor élles wat inferieur is. Wie zou het weten? T.R. Van de heer Elmendorf kregen wij ten verkoop voor verzamelaars (ten behoeve van onze Tong Tong-kas): 1. Het Lombok kruis (Mataram, Lombok, Tjakranegara - 1884), 2. Ereteken voor Krijgsverrichtingen met de gespen 1873-1890 en 1896-1900, 3. Bronzen medaille voor Trouwe Dienst Koninklijke Marine. Verder: een horlogekettinkje van muntjes, geslagen uit kanonnen van Tjakranegara, de muntjes beeltenissen vertonend van de Generaal- Majoors Vetter en Van Ham en de Luit - kolonel Scheuer. Aan ommezijde de jaar tallen en het opschrift "Alles kost een dubbeltje!" (de galgenhumor van fameuze srampangan-leus van fuseliers rond de eeuwwisseling toen men "soenggoe mati djadi serdadoe" was voor een paar dub beltjes in de week! - ah, het Hollands koppie koffie is duur betaald!) De heer Elmendorf is nu op zeer hoge leeftijd en liever dan deze decennia lang bewaarde dierbaarheden kansloos te ver liezen, hoopt hij er verzamelaars een ge noegen mee te doen en tevens Tong Tong te helpen. Saluut, heer Elmendorf! Te bezichtigen op onze Waroeng Tong Tong, bod in gesloten enveloppe. SEMBAH VOOR MIJN OUDERS Schoon als de melati Sterk als de djati Onmisbaar als de padi Zo was zij - mijn moeder Als een rottanbrug was zijn smalle mg Waarop hij ons droeg Hoog hoven de bamba, richting de zon toe Dankend de aarde - zo was mijn vader. A. H. v. d. KERCHOVE (Eert Uw vader en Uw moeder (ook al zijn ze bruin) opdat het U welga..."Red.TT.) Bij het ter perse gaan van ons vorige nummer bereikte ons het overlijdensbericht van Piet van Hooydonk, wijd en zijd door oud-lndië bekend als sportsman, vereni gingsman en "sobat kentel" in de ruimste zin des woords. Ook voor Tong Tong schreef Piet regelmatig artikelen over de voetbalsport. We zullen hem zeer missen en ongetwijfeld zullen duizenden lezers door dit bericht diep getroffen zijn Een dag tevoren vernamen wij ook van het overlijden van Joop Osinga, ex-BVC, minder bekend, maar een even groot sport en mensenvriend. Ook hem groeten wij met een geroerd "Saluut!" Men vraagt ons wel eens waarom wij niet aan meerdere bekende Indischgasten, die heengaan, een kort "In Memoriam wijden. Maar wie slechts één maand in deze redactie- stoel zit en de re gelmatige zwartge- rande brieven ziet, beseft dat dit niet mogelijk is. Tong Tong zou een triest blad worden, té zeer benadrukkend dat wij in derdaad een Laatste Garde zijn. Onze blik blijft gericht op het Leven achter ons en het Leven voor ons: een regenboog van rijke mogelijkheden, waarin de Dood nauw- lijks waarneembaar is als een dunne Fraunhoferse lijn. Dat neemt niet weg dat er vaak buien zijn van verslagenheid op onze redactie... hij ook!...zij ook!... Wij gedenken, maar poekoelen des te ijveriger teroes.

Tong Tong | 1966 | | pagina 8