VINDT U DIT EEN MOOI KERSTNUMMER? En wilt U er ook anderen een plezier mee doen? Van onze KLEINE reserve-voorraad sturen wij aan Uw vriend(en) graag een nummer toe als U ons hun naam en adres opgeeft en er een gulden voor over hebt, inclusief verzendkosten. DJOBBANG MBAONG gelegen tussen Lawang en de dessa Poer- wodadi in de residentie Pasoeroean. Van Lawang uit de weg naar Soerabaia aan de rechterzijde onder de Simplinghelling. Waarom ik die plaat van dat mooie natuur- impuls ogenblikkelijk herken, is dan dat ik aldaar steeds vertoefd heb van voor en na de jacht op de bovengelegen goenoeng Tjohweh en ik heel vaak aan die waterval vertoefd heb tijdens het verblijf in het werk- en leerkamp Poerwodadie voor cur sisten landbouw ter uitzending naar Nieuw Guinea in 1934/1935. Nogmaals het is en blijft een prachtig na tuurmonument. Wie van de medecursisten, die nog in leven zijn, kunnen zulks bevestigen?? De romantiek in Raden Saleh's "De Tijgerjacht" ligt op hetzelfde terrein als de romantiek van Delacroix. Geen wonder dat Raden Saleh in Europa grote faam gewerd. Wie zijn graf in Bogor gezien heeft met de ingemetselde decoraties uit vele Europese naties, krijgt idee van de indruk die hij met zijn thans "afgekeurde" schilderijen toch wel in het Westen gemaakt heeft. SI KLAAS De waterval werd ook nog herkend door Mevr. Lammerts van Bueren - de Klerk en Puck van Haastert. DJOBBANG MBAONG Op de voorpagina van TT no. 9, 15 nov. '66 met de beeltenis van de waterval en wie van de lezers de naam weet van dat prach tige stuk natuur van het paradijs INDIë! De herkenning aan mij is dan de waterval van: Wonderlijk is ook dat juist omdat de mens diep in zijn hart barmhartig is, wij er nu gaarne toe bereid zijn fouten en ge breken, zelfs wandaden te vergeten. En er toe geneigd zijn alleen de goede hande lingen van gestorvenen te gedenken. Hoe gebatjokt, hoe verdiend of onver diend gestraft, vervolgd, verguisd een mens in zijn leven ook"mag zijn, als hij maar een handvol goede dingen gedaan heeft, zullen deze handelingen bouwstoffen blijken te zijn voor vele generaties, kan één zo'n handeling een leid-star zijn voor nieuwe mensen. En ja, ook de bij leven vergetenen, zij waar men tijdens het leven "over gelopen heeft", keren opeens tot het leven terug. De meest onbeduidende baboes, de "lie ve kleine njonja's" van Gang Hornung Em- pat, de vaalste snijvelder belakang Papar, de onbelangrijkste fuselier, zij staan opeens in ons midden. We begroeten hun als een kameraad, een moedig vechter, een trouwe vriend Dit is daarom te opmerkelijk omdat het in het normale en toonaangevende leven "bon ton" is om "nooit te vergeten en te vergeven", zeker die dekselse kolonialen niet. Om nog te zwijgen van "erfvijanden", ja zelfs voorbije partijen of religieën. Ach, ook daarvoor zal wel een mooi motief zijn, al is het vaak vermoeiend om er wéér naar te moeten luisteren. Ook omdat het zo plebejisch is, zo naargeestig kleinbuurtig! Dat "eens een dief, altijd een dief" met daarachter "en wat zijn WIJ braaf!" Het vervolgen en vernederen voorbij het graf!! Laat daar, please, in Tong Tong geen plaats voor zijn. Omdat immers het andere van zoveel hogere waarde is, het verrijken van ons leven uit wat dood heet. Dat is wat zo verbaast, Dat zij, die dood en begraven en vergeten heten, weggestopt onder een ver geten zerk, onder alang-alang en een sche ve verweerde kidjing in een verre kam pong, in een haast weggespoeld Chinees heuvelgraf, ineens weer in ons midden staan, zoals een bloeiende geurige kem- bodja, een tot in de wolken reikende warin- gin.een reuzenbouquet van een lantana... uit de dode stof groeit Het Nieuwe Leven. "God slaapt niet", wordt zo vaak in In dische kringen gezegd, helaas veel te vaak in de zin van: "Niemand ontkomt zijn ge rechte straf" Dat is waar. Maar er is niet alleen een wrekende God, er is ook een Barmhartige God, Die min zaam neerkijkt ook op de kleinste en ver- borgenste goede dingen...en ze tot leven brengt over vele generaties heen. Dus le zers, overal waar U zich gedrongen voelt om af te rekenen en te straffen, gaat uw gang, maar vergeet daarnaast nooit het goede te doen, al was het een sigaret voor de gehangene. Want het kwade sterft met U, maar het goede leeft met U en ver voorbij UI Topoh, "de man met het peukje sigaar", die een halve eeuw geleden gelijkelijk goe de stroop verkocht aan herenzoontjes en boewaja's, hij is niet dood. En in de gebun delde jaargangen van Tong Tong leeft hij tot zelfs voorbij onze dood! En nu nog een apart woordje voor Jan Ball, al vindt hij het natuurlijk niet leuk: er zijn mensen nodig van het kaliber van Jan Ball die zulke kleine dingen onthouden en ervan getuigen. Kleine boosaardige men sen kunnen alleen maar goede dingen ver geten (dat wéét ik door Tong Tong) en onthouden alle kwade dingen. Maar mensen van "de goede sisir pisang" vergeten het kwade en onthouden alle goede dingen, ook de kleinste. En getuigen ervan. Onver moeid. En wie weet wat een geweldige job Jan nu heeft, deze "anak Sidoardjo", hoe enorm hard hij werken moet, hoe "sjiek" hij woont in dure flats en in welke "dure" kringen hij voortdurend verkeert, die staat verbaasd hoe hij zo'n krankzinnig onbelang rijke ijsverkoper nooit vergeet - en tijd vrijmaakt om erover te schrijven. Dit compliment zij verder uitgestrekt tot onze hele lezerskring. De Kring Die Nooit Vergeet! Ik vergeet ook jullie nooit! Lain tida, hanja Hormat dan do'a selamat! TJALIE 11

Tong Tong | 1966 | | pagina 11