"ONZE" ELECTRISCHE RIJSTKOKER I IN- en VERKOOP JUWELEN - GOUD - ZILVER Vervolg van pag. 18 tempo als van inhoud, eindelijk iemand met drift tot schrijven, een die zich durft te laten gaan, (al heeft hij soms moeite om op gang te komen) geen vlucht in stichte lijkheid of in erfelijk moralisme, de barm hartigheid van Gods genade belicht de zwaarste stukken. Hoe zou Peke de kolo niaal hier zo maar weer aansluiting kunnen vinden? Eerst als hij Teda, het Indische deel van zijn leven laat gaan naar het land waar hij hoort en eerst als hij de vrouw vindt, even vernederd als hij zelf, durft hij zich weer aan Friesland te geven en de strijd te bestaan. Niet zo bekend, maar beslist het meest eigen en beste van zijn werk zijn de Indi sche schetsen die hij van 1934 - 1938 schreef en die hij in 1938 bundelde en die hier opnieuw uitgegeven worden. "Zuiderkruis"! Onder dit sterrenbeeld, te ken van eenzelfde lot, moesten deze dertien schetsen staan. Flitsen, filmische beelden, van een schril licht een ogenblik uit het duister te voorschijn gehaald. In enkele halen worden de portretten ge tekend en het zijn meestal harde wrede halen naar het lijkt. Maar wat een liefde en wat een meegevoel schuilt er achter deze voor Friese verhoudingen moderne en ui terlijk haast cynische schrijftrant. Een mo dernist is Haisma niet als hij tenminste bij Friesland wil blijven behoren. De romanti cus die Haisma is, is duidelijk kenbaar in de verbinding van de tropen en Friesland, die hij in vrijwel alle schetsen probeert te leggen: naar de haven trekt het hart, maar op de baren pulst het leven. Het is prettig te weten dat er een anker is, maar losgeslagen waagt het schip zijn fel ste vaart en gevaarlijkste gang. Zoekt hij het in dit werk ook niet te veel in het sentimentele effect? Het kan niet anders: tot enkel naturalisti sche uitbeelding was Haisma niet in staat, steeds zag hij deze levens onder een kruis, onder het Kruis staan. Wat blijft er van het leven over als de uitgangswegen van het hart dicht'gemet seld zijn. Het dezelfde Haisma hier als in zijn romans en novellen, maar meer als daar is hij schrijver, de scherpe waarnemer, de vlugge vasthoudende, de bekwame ver staander. Zullen wij ons er in verdiepen, wat wij in Haisma verloren hebben, hoe zijn lege plaats in onze schrijverskring niet meer be zet zal worden en hoe zijn verdere ont wikkeling had kunnen zijn? Het heeft allemaal geen zin, hij heeft ge werkt zo lang God hem het leven gaf en de dankbaarheid is aan onze kant. Bij de torso, dat het Friese volk is, hoort nu eenmaal niet de harmonische volmaakt heid, de klassieke vervulling, maar de bit terheid om een tekort, het verlangen naar wat had kunnen zijn en dat drijft ons nu juist tot die liefde die niet ziet wat voor ogen is, maar zich door de armoede in spireren laat. Vandaag zou Nyckle Haisma veertig jaar geworden zijn. Zijn Heer gaf hem evenwel de eeuwigheid en aan het leven van ons volk heeft Haisma deel, door zijn werk zolang dat Volk bestaat. 18 mei 1947 J. PIEBENGA Ja, we mogen wel zeggen "onze", want dit merk (Philips) is nog nergens anders te krijgen als bij ons. Hij is intussen zijn geruisloze zegetocht door Nederland al be gonnen, want hij gaat bij ons bij tientallen de deur uitl Die er nog niet toe besloten is de rijst- koker aan te schaffen, maar er wel in ge ïnteresseerd is, willen wij gaarne het pros pectus met gebruiksaanwijzing op verzoek gratis toesturen (zeer beperkte hoeveel heid). Toch hier nog eens een opsomming van de kwaliteiten en voordelen van onze rijst- koker: 1. Worden de aanwijzingen in het pros pectus precies gevolgd, dan krijgt men een volmaakt gekookte rijstkorrel. Nu zijn inder daad de opvattingen over "volmaakt" uit eenlopend. En ook zijn de variëteiten rijst uiteenlopend. Evenals bij het "normale" ko ken, weet men na de eerste keer dus of de rijst naar Uw smaak iets zachter of iets droger moet. Dan kunt U alle volgende keren met een ietsje meer of minder water Uw ideaal bereiken. 2. Heeft U tijdens het koken te vaak het deksel opgelicht of te weinig water ge bruikt, geen nood: doe er weer wat water bij, schakel de stroom weer in, wacht tot de ketel zichzelf weer uitschakelt en Uw rijst is tóch goed! 3. U hoeft niet de in het prospectus aan gegeven hoeveelheden te koken, die im mers berekend zijn voor een volle pan. Bent U boedjang, heeft U minder nodig, dan neemt U minder beras, maar wel dezelfde verhouding van tweemaal zoveel water. Dan krijgt U Uw afgemeten portie. 4. Kookduur 20 minuten: dan schakelt het toestel zichzelf uit, maar U laat de kookpan nog een 20 minuten zo staan, want alle in de pan aanwezige stoom trekt dan in de reeds gekookte rijst tot precies de juiste graad van "gaarheid". De koker kookt en stoomt dus! 5. Het stroomverbruik is voor de kleine pan (1 liter) 550 Watt, voor de grote pan (1,8 liter) 730 Watt. Als het stroomverbruik 7 a 8 ct per KWU is, kunt U zelf wel narekenen dat het koken van Uw potje maar een cent of twee, drie kost! 6. Neem aan dat U zo zalig in de dut bent geraakt bij het koken van de rijst, dat U veel te laat wakker wordt, de koker zichzelf heeft uitgeschakeld en de rijst weer helemaal koud is' Geen nood. Weer een beetje water in de pan, tjeklik stroom ingeschakeld, wachten tot de koker zich zelf weer uitschakelt (wat gebeurt zodra het water verkookt is), het rode lichtje is dan ook uit, nog even laten instomen en de rijst is weer mooi heet lOok koude rijst van gisteren is dus prachtig weer op te warmen! 7. Er wordt géén snoer bij geleverd. Dat moet U zelf kopen. Of "lenen" van het strijkijzer. Ook de andere op de reclame plaat afgebeelde zaken krijgt U er niet bij. Die zijn er alleen voor de mooiigheid van de reclameplaat! 8. Het is een Philips rijstkoker, DUS kwaliteit istimewa. Laat U het tóch stuk vallen of zo, dan heeft U een lijst van alle Philipszaken in heel Nederland, waar U service heeft. Dit hebben buitenlandse rijst- kokers natuurlijk niet! 9. U krijgt een vol jaar garantie met een ingesloten garantiebewijs. 10. De rijstkoker kookt overal waar een stopcontoct is, dus ook in de huiskamer op de etenstafel, waar hij door zijn stijlvolle moderne uitvoering bovendien een sieraad is! 11. U heeft van TONG TONG afbetalings- voorwaarden die U nergens anders ooit meer krijgen kunt: Voor de kleine rijstkoker in drie maan den, maandelijks 15,voor de grote in drie maanden resp. 20,20,en 15,De verzending geschiedt direct na ontvangst van Uw (eerste) betaling. Houd er rekening mee dat giro's een af- handelingstijd vereisen van gemiddeld vijf dagen! En nu: BEGIN HET NIEUWE JAAR GOED! Vult onderstaande bestelcoupon in! BESTELCOUPON (in blokletters invullen) Ondergetekende zou gaarne van u willen ontvangen de rijstkoker inhoud 1 liter/1,8 liter.* Het bedrag van 45,If 55,*/eerste aanbetaling van de afbetalingsregeling volgens artikel in Tong Tong*/werd heden aan u overgemaakt. Naam: Adres: Datum: Handtekening Doorhalen wat niet verlangd wordt. .iniiiiiiiiiiiiiiiiii[ii[iiiiiiiiiNhiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiri!ii:(iiiiliillll[illllllllllllllllllllllllillllllllllllllll!llHlliiiliiiiilliliiliiittl|r,llllll,ll,lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"lllllll"""""""l"""""""",""l""II"""""""""|| (Kleine en grote sieraden) j Oude sieraden ruilen wij desgewenst in tegen nieuwe, al of j 1 niet met bijbetaling!! i Fa. M. N E R D E N - PI. Kerklaan 7 j 1 Overal te ontbieden! Amsterdam - C. - Telef. 020 - 22.55.27 lufiiiuiiiiuiiiiHiiiiiiiiiiiiiii 19

Tong Tong | 1966 | | pagina 19