„LE CINQ-SOUS DE LAVARÈDE" BIJ DE VOORPLAAT i Of "Met een kwartje de wereld rond", nou ja, 85 cent dan, de prijs van één Tong Tong. Maar in de tijd van Paul d'lvoi, die het boek met bovenstaande titel schreef, was 'n kwartje aanzienlijk veel meer waard dan 85 centen nu, dus apa boleh boewat, we reizen tóch goedkoop de wereld rond. In de Kaartenbak Buitenlandse Abonnemen ten Tong Tong. En vandaar naar overal waar onze Adiks uit het Morgenland wonen. En zoals alleen wij, Indischgasten, doen kunnen, met een énder oor voor poezie en een eigen gevoel voor contrasten. Want hoe groot en wonderlijk de wereld ook is, wij zien haar altijd door het tul Ie gordijn van onze Herkomst. Of, zoals een lezeres het zegt: "Wij ban nelingen van het Java Paradijs hebben het zo nodig af en toe "een dronk uit het diepe blauw van onze herinneringen"! Wie is het die dat zegt? Mme Gertrude Erimes- co, Rue des Papillons, Oasis, Casablanca, Marocco. En alsof dat alles samen nog niet poëtisch genoeg is, zendt "Kleine Non van Java" mij haar lievelingspantoen: Petiklah daon Angsana Anak kadal main soeling Nantilab saja kesana Asal sedia: bantal dan goeling En dit is "incredibly beautiful", in de uitbeelding Alice in Wonderland-achtig, in de diepere beeldspraak onnavolgbaar teder en bezonken. Zie je, als wij onze Adee's en Nonnie's de wereld door volgen, leven we opnieuw: in de hele wereld en in Indonesië tezelf dertijd. Want je vindt een abonnee in West End, New York, en als je zijn naam leest, zie je tot je verbazing dat dit een echte, onvervalste, branie Anak Krembangan is! Lol You start life in Krembangan and you end up as a West End Kid! Poekoel teroes, Tjih! Als er ooit een Krembangan/West End in de hemel mocht zijn, dat zal je hierna maals zijn! En je vindt een adres als Lista de Cor- reos, Finca Isabelita, Villafranqueza, Ali cante, Espana (sedep!) en één stap verder vind je: Bubutan, Surabaja: twee Indische dames, zó vér van elkaar en zo zusterlijk bijeen in onze kaartenbak als "bantal dan goeling"! Of je vindt: Gaston de Rochemont, Ewa Beach, Hawaii, waarop je gedachten direct terugsnellen naar het oude vriendelijke huis aan de Hospitaalweg in Bogor, waar de De Rochemonts zoveel generaties woonden. Tsk-tsk-stk! Eén kaart verder: De Roock, Djalan Merdeka, Bogor, Indonesia. Bantal dan goeling lagi! Je hebt adressen in Brooklyn en in Ra- choi Nachom, Tel Aviv, Israël, voor wie de samenhang weet. Je hebt een terugkeer naar Het Geheim van de Witte Bison met het adres: White Wing Ranch (voordien Apache Junction), Arizona, en "Madame Butterfly" in Naniwo-cho, Ikuta-Ku, Kobe. En een Nyvej, Kobenhavn naast Santa Cruz de Tenerife; Palazzo Orchida, Ospedaletti (Imp) naast Black Rock, Australia. Of Ma- ramba Estate, Tanganyika naast Kaunaoa, Honolulu (Dag mevrouw Oost!); Hobart, Tasmania, naast Calgary, Canada; Ouaga dougou, Haute Volta, naast Lima, Peru; er is een "Sudi Mampir" in Cheshire, Enge land en een Jardines Look Out in Hongkong (Hello there, old folks! Sampai ketemu lagi di Tanah Aer Kital). Er zijn adressen als een geheimcode van James Bond: 97-11 HRCE HRDG XPWY apt 18 G (minta am- poen!) en ellenlange oud-aristocratische Ja vaanse namen, die eeuwen teruggaan naar de keizerrijken van Singosari, Dhoho en Mataram; namen die de tijd der Conquis tadores terugroepen als Holambra Fazenda Ribeiro, Brasil, en namen als Blandongan en Kebajoran, waar je jezelf weer ziet slen teren met een kartepil om je nek, tjangkok- kans om je poten een gepijpte stang teboe als een paardenbit in je jonge tandjes... tsk-tsk-tsk! Adik-adik-koe, waarom só fer jullie! Di- lèmpar, di-banting, di-djiprat over de chee- eeele wereld! God's wegen zijn onnaspeur lijk. En déswege zij Zijn Naam geloofd! Amen. Want hoe ver wij ook uit elkander zijn, als uit de verte de roep van onze Tong Tong komt, dan komen snel de brieven met groeten en wensen los: Hallo Tjih (van een ouwe manggajatter), amigo estimado (xan een Spanjol-kesasaran), lieve Tjalie (van een nooit geziene, wildvreemde dame), A- mice (van een edelman), notre sobat extra ordinaire (van een Indo-Didong asli), Hoogstcontroversionele Heer Robinson (van een prof), Goede Jacht! (van een onster- fzlijke jager), Dengan Segala Hormat Sau- dara Tong Tong (van een volslagen onbe kende Indonesiër in een oedik) en Geachte Heer...van de belastinginspectie! Oesj, sa- lah wesel deze! Alhoewel: "Geachte" mag er zijn want onze Tong Tong heeft nog nooit één cent van de Staatsruif gekregen en wél in de afgelopen jaren duizenden en nog eens duizenden voor Staats Welzijn geofferd. Kandjeng Besar, lol Laat maar met kartepil en blote kakkiesl... Zijn wij een Garde die sterft? Welaan! Zij die sterven gaan, groeten UI Saluut! Geen traan en geen snik. Want wij hebben wél geleefd. Wij zijn trouw gebleven aan een goede traditie, we leven branie over de hele wereld en zullen ondernemend blij ven bestaan in vele nieuwe generaties. Sluit de gelederen! Blijf strijdbaar! En toch, als deze Tong Tong-karavaan van Tijd en Ruimte (want dat IS zij) verder gaat, begrijpen wij dat onze gelederen dunnen móeten. Dat er telkens weer uit vallers zijn. Om in een vriendelijk kerkje aan de kant te gaan zitten. Of in een loge ment om te slapen, slapen, slapen, "sebab tjapeh". Of in een blinkend restaurant te gaan zitten met chroom en glas en broodjes half-om. Of in een tingel-tangel-draaiemolen ...nee, niet meer verder! I En er zijn er ook die zeggen: "Nee, die tent is tóch niks gedaan. Ik sjouw toch liever mee!" en de karavaan komen ver sterken. Er bij - er af - erbij - eraf - en in het middencarré de onverzettelijken, de poe- koeltroesers...Wie nooit het Manisee be grepen heeft, begrijpt het NU: geen mars lied van soldaten, geen krijgszang van kolo nialen, maar een lied van menselijke strijd baarheid en onverzettelijkheid zonder vlag, zonder vaderland, zonder soldij, "The Song of Destiny". En wie herinnert zich dan nog het ref rein van dat andere soldatenlied, gezongen door Siccama, Pattinama en Singawirama gelijk, door van Lawick van Pabst en Uljaki en Tampanawas en Matitakapa gelijk, door Anemaet en Alting van Geusau en Campioni en Raden Ario Soro Admodjo gelijk (want zij dienden alle samen als wapenbroeders*): "Soenggoeh mati djadi orang serdadoe! Soenggoeh mati djadi serdadoeoeoe Nee, wederom niet huilerig of jammerig of tragisch, maar als een Declaratie van Onbevreesdheid in het aangezicht van alle Doden! Zouden wij dan wenen om de verloren jaren? Pah! Aantreden geblazen voor het Nieuwe Jaar! 1967! Appèl! Gelukkig Nieuwjaar, lezers! En een knipoog van TJALIE ROBINSON Alle namen zijn historisch. Uit officiële archieven. Noot; op het omslag konden lang niet alle brieven mee. Zóveel, zóóóveel Dank, bui tenlanders, namens alle Tong Tong-ers! TONGEN tongen van vuur op de geheven hoojden van eenvoudigen en vlammend van één tale in vele talen sprekend zijn zij van daar gegaan en onze tong die wereldtalen leerde spreekt vaak zo vaag die éne taal wij worden niet verstaan Heilige Geest steek met Uw vlammend vuur onze stille tongen aan NINA 3

Tong Tong | 1966 | | pagina 3