KERST-MEDITATIE EMBASSY OF THE REPUBLIC OF INDONESIA THE HAGUE Het tijdschrift Tong Tong, dat zich inderdaad kan noe men "het enige Indische blad ter wereld", hier in Den Haag uitgegeven, heeft - zoals ik de laatste jaren heb geobser veerd - de verdienste, dat het een sociaal en geestelijk bindmiddel biedt voor de vele "Indische" mensen, die Indo nesië hebben verlaten, maar zich toch "sentimenteel" nog verbonden voelen met dat schone moederland. Het mag een wereld van voorbijgaande aard zijn, maar als Tong Tong van deze "verbondenheid" - zoals het zeker de laatste jaren heeft beoogd - iets maakt, dat een betere ver standhouding kan creëren met het nieuwe Indonesië, dan heeft Tong Tong zeker goed werk verricht. Door haar bijzondere ka rakter - de sentimentele ontmoeting tussen Oost en West - kan Tong Tong belangrijk bijdragen tot het bevorderen van een beter begrip en understanding tussen Nederland en Indone sië. In dit licht bezien, wil ik gaarne hier mijn beste wensen aanbieden. Moge Tong Tong en haar lezers een betekenisvolle Kerstmis en een voorspoedig en succesvol Nieuwjaar tegemoet zien. Selamat berdjoang. DEN HAAG, December 1966. De Ambassadeur van de Republiek Indonesië in Nederland, (Mr. Sodjarwo Tjondronegoro) Kersfeest nadert en de overal weggestopte dozen met kerstversierselen worden weer voor de dag gehaaid. Wij beginnen weer onze kerstboom op te tuigen en te versie ren, maar weinigen weten de betekenis van wat wij doen en waarom wij dat doen. Wanneer wij de kerstboom willen zien als een symbool van de Boom van het Heelal, dan kunnen onze gekleurde bollen gezien worden als de planeetbollen, die aan deze heelalse boom rondwentelen. En in de men selijke "boom", dus in de mens zelf, stellen deze glanzende bollen voor zijn voertuigen, maar in werkelijkheid vormen onze psychi sche bollen of aura's geen afgescheiden eenheden, maar één lichtende omhulling. Wij zijn begonnen met deze kleurige glan zende bollen, omdat zij gewoonlijk het eerst uit onze kerstdozen rollen. Dan ontwaren wij de zilveren slingers en het is heerlijk werk deze straks over de groene takken te draperen. Wij moeten niet vergeten deze ook in onze ziel aan te brengen, de fijn glanzende verbinding voor ons geestelijke "web". In de kosmische boom vormen deze zilveren slingers de geestelijke koor den, die elke levensvonk met de oorspron kelijke "Meesters-Vlam" verbinden. Het zijn de ditmaal zichtbaar voorgestelde verbin dingsdraden tussen hart en hart voor alle levende wezens. Het z.g. engelenhaar betekent iets anders. Deze "haren" zijn niet zozeer verbindings draden, maar meer als antenne-draden te beschouwen De functie van de engelen schaar is als het ware die van een draad loos station, waardoorheen de kosmische krachten zowel worden uitgezonden als op gevangen. Maar de "vliegende" boodschap pers blijven niet als wijlen prins Absalon met hun marien in elke willekeurige dennen boom hangen, maar met een kerstboom kan het toch wel eens anders zijn, want dat zijn zeker wel heel bijzondere bomen! Het engelenhaar vormt symbolisch een soort antenne-stelsel in de boom, waardoor de engelenzang duidelijk de kamer in kan rui sen. Overigens is het opmerkelijk, dat de engelen, hoewel zij zo oud als de wereld zijn, zich tegenwoordig ook in nylon steken, tenminste hun kerstharen. Ook de mens be zit een prachtig stel uitwendige haar-anten- ne, maar hoe ver staat deze gepermanente haardos nog af van de vrij op de wind golvende manen van onze onzichtbare en inderdaad gestroomlijnde broeders. Er blijft in onze geparfumeerde wereld, de "gees telijke beauty parlour" meegerekend, weinig plaats voor de zachte wierookwolkjes van de ziel. Wierook en kaarsen hebben een heel interessante werking. Wierook heeft 4 de eigenschap de atmosfeer te verijlen, terwijl brandende kaarsen deze juist ver dichten. De psychische kenmerken hiervan zijn, dat wierook, behalve een zuiverende werking, ook gunstige voorwaarden ver schaft voor een zien in de toekomst. De verdichte lucht door kaarsen daarentegen is meer bevorderlijk voor een zich herinne ren en terugzien van hetgeen in het ver leden ligt. Maar de kerstboom staat voor het heden. Het is altijd in het heden, in elk heden, dat de Christus geboorte neemt, licht uitzendt als een kosmische kaars, terwijl Hij de wierook van onze innerlijk opstijgende ge beden tot zich neemt. Evenals één enkele kaars talloze andere lichtjes kan ontsteken, evenzo komt het Christuslicht in ontelbare andere kleinere en toch gelijke lichten. Dat is één van de wonderbaarlijke geheimenis sen van de Kerstnacht! Zo moeten wij met het feest van Kerstmis de Christus in ons midden plaatsen en moge het ons gegeven zijn met het aan steken van de boom ook de harten om ons heen helderder dan ooit in liefde, begrip en blijdschap doen opvlammen! En dan, hoewel kaarsjes kunnen opbranden, er is hoog in de top van de boom nog een zilveren Ster van het Leven, dat nooit ge boren werd noch sterft! W. Ch. J. BASTIAANS

Tong Tong | 1966 | | pagina 4