SAKABA NIEUWS Deze klassefoto kreeg ik van Edith de Groot Halewijn. Al ston den er geen na men achterop, hoe zou ik ze ooit vergeten kunnen? V.l.n.r. staand: Schoolhoofd Hr. Burger, Jan Burger, Wim Hofmeister, Rob Hageman, Willy Houthuizen, Eddie Staffers, Otto Groeneveld, Hans v. d. Lely, Willy Stok, Magnier, Johan de Weert, Frits Mussri, Ruud v. d. Heiden, Anton Blok, Hr. Lootsma, Piet Oudkerk Pool, Fred Rhemref. Frans Puyt. Zittend v.r.n.l.: Flora Oschalz, Edith Halewijn. Bea Flissinger, Alma de Lange, Marietje Molenkamp, Lena Meyer, Annie Treuren, Paultje Willems v. Beveren, Elly Stok, Betsy Platt, ikke, Evi Hofmeister, Annie Oei, Mientje Blok, Evi Hardsteen, Fien Geway, Lien da Costa. (En sorry voor alle foutieve naamspellingen lui!) aloon-aloon met de toekang2 ramboet en bloemenverkopers, met je aubades en volksspelen op Koninginnedag. Malang met je gang zus en gang zo die je op je blote voeten kende. De mooie gladde straten van de nieuwe bergenbuurt, de statige, diepge legen hulzen aan Rampal, de popperige straten en huisjes van Tuindorp. Ament, Berger, Stok, Koliang, Fuglisthler, Mierop, bij elke straat hoort een naam, een naam die voorgoed in je herinnering gegrift blijft. Amsterdam, Parijs, New York, Mexico City, Los Angeles, als U daarover praat zeg ik: "O ja? Ja dat ken ik, daar zijn we ook geweest. Daar hebben we ook gewoond!" Maar als U zegt! Taloon lor, dan krijg ik een krampachtig gevoel in mijn keel. Omdat ik aan een klein huisje in een gang boentoe denk, aan balsemientjes in een droge sloot, aan asems oprapen van de straat, aan een erfje dat blank stond in de regentijd: als anak Malang kan je niet anders. LILIAN DUCELLE VARKENS-CONCEPTIE Mijn kleindochter Michèle (nog geen drie) is voor het eerst buiten. We zien varkens. "Dat is een varken", zeg ik, wijzend op een mollig rose dier, "weet jij wat dat is?" Michèle: "Jawel, Opa Tjalie". Ikke: "Wat is dat dan?" Michèle: "Daar komt suiker uit... Kassian! Heeft tot nog toe alleen maar marsepeinen varkens gezien, Anak Beton Semèn. Zoiets heeft dan geleerd: "een vertekend beeld". KABAJASPELDJES Als een wervelwind kwam ze het kantoor binnenstormen en meteen herkende ik haar: de dame van de accessoires op de expo sitie van Lydia Luyten. Als U die hand- werk-tentoonstelling 5 jaar geleden gemist hebt dan is dat om twee redenen jammer: Lydia's borduurwerk en Loes Nienhuis' sie raden, allebei èrg mooi! "Werk je nog steeds met kralen en zo?" vraag ik. "Nog steeds!" "Zou je willen proberen een paar kabaja- spelden voor me te ontwerpen en maken?" Natuurlijk wil ze dat. Vlot, actief, creatief, dadelijk doen, dat is Loes Nienhuis. Zo was ze 5 jaar geleden, zo is ze nu nog. Na twee dagen kwam ze terug. "Kijk even, ik heb er aan één stuk op zitten zwoegen tot ze klaar waren, vond het een leuk idee, wilde je het resultaat zo gauw mogelijk laten zienl" En daar liggen mijn kabajaspeldjes dan. Fijne rechthoekjes van witte en turquoise pareltjes met iets van glinsterende steen tjes en zilverdraad, drie speldjes verbonden door een parelkettinkje. Geen moeder zou trotser op een drieling zijn geweest als Loes en ik op onze eerste drie speldjes. Ze had er bijpassende oorclips bijge maakt. Onze eerste kabaja-speldjes, er ko men er meer, gekleurde, effen witte, andere vormen, Loes Nienhuis heeft een geweldige fantasie. Ze wil ze voor U ook wel maken. Kunt U broches, kettingen, armbanden maken? Ja? Probeert U uw handigheid ook eens op kabajaspeldjes. En als U wat heeft, toe, schrijf het me en zend ze in voor onze Pasar Malam expositie "Het Indische Meis je Creatief." En maak er dan nog een paar om zelf te dragen straks, in Uw sakaba! REACTIES OP DE SAKABA (TT no. 14) "Stuk voor stuk schattig die Sakaba's op de voorplaat. Maar waarom allemaal met zo'n miezerige kipasjes van Pasar Baroe? Ik zag ze altijd zo graag manoeuvreren met een royale brede waaierW. Allard Dank voor het "schattig" en sorry voor de kleine waaiers. Maar we hadden ze expres niet helemaal opengewaaierd an ders had U minder van dat schattige kun nen genieten. En ze waren beslist niet van Pasar Baroe! "Met veel genoegen en interesse over Uw Sakaba gelezen. Het zou fijn zijn als we hier in Holland bij de Sakaba de bijbehorende speldjes en muiltjes zouden kunnen kopen of laten maken. Ik houd mij aanbevolen voor tips daarover". Mevr. Mieras-Burger Wie de speldjes voor U kan maken staat elders in onze rubriek. Een adres voor kabaja's heb ik al voor U: Mevr. Flohr, Antillenstraat 90, Leiden. Maar er zullen meer handige naaisters zich komen aanbieden. Wie in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam? Bij die voorplaat gaan mijn gedachten te rug naar froeher, aan mijn lieve moeder. Ge weldig seg!" E. B. N. Meelhuysen Wij hopen dat de kinderen, kleinkinderen, nichtjes en neven van al deze vrouwen in sakaba dat ook zullen zeggen, later! "Ik vind die sakaba iets beeldigs. Maar zou ik daar als Hollandse nu in mogen lopen? Ik ben getrouwd met een Indische jongen en door hem en zijn familie denk en voel ik In disch en ik zou niets liever willen dan "erbij" te horen. v. R. Stel dat U 50 jaar geleden in Indië had gewoond, dan was de Sakaba de gewoon ste zaak ter wereld voor U geweest, waar of niet? Voor het dragen van de Sakaba zijn maar twee dingen vereist: een gevoel van verbondenheid met de oorspronkelijke draagsters (dus de moeder, grootmoeders van uw man) en trots op de traditie die U mag helpen voortzetten. Een traditie van vrouwelijkheid, distinctie, elegance. Zie ik U de volgende keer in Sakaba? LILIAN DUCELLE 12

Tong Tong | 1967 | | pagina 12