VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD "Het Oog van Maloney" EEN GEVAL VAN "BEMAKEN" Ij! De Eerste Minister van Zuid Afrika Hendrik Verwoerd stond op het punt de trofeeën uit te reiken voor de veetentoonstelling, toen een tengere man opdrong naar het podium omdat hij "iets ernstigs te zeggen had... aldus schrijft Michael Korch in het Britse tijdschrift "WeekEnd" van 5 juli 1967. Toen trok de man een verborgen pistool en schoot Hendrik Verwoerd neer met twee schoten van een caliber 22 in het hoofd. Een derde miste. De politie stortte zich op de moordenaar, die werd ingerekend. De datum was 9 april 1960. Wonderlijk genoeg was Verwoerd niet dodelijk getrof fen. Hij herstelde zelfs vrij spoedig om ech ter op 6 september 1966 opnieuw te worden geattaqueerd. Ditmaal fataal. Maar de vraag waarom die eerste keer David Pratt, een welgestelde boer van Ma- galiesburg, zijn Eerste Minister had willen doden, is nooit beantwoord geweest... Er is één man met een merkwaardig ver haal. Dat is Mick Milani, de man die Pratt's farm kocht nadat deze als geestesgestoor- de in een kliniek in Bloemfontein zelfmoord gepleegd had in oktober 1961. Milani denkt dat Pratt ertoe gedreven werd de aanslag op Verwoerd te plegen door Zwarte Magie. En er zijn in Transvaal een massa men sen die het met Milani eens zijn. Er is inderdaad enig "bewijsmateriaal" voor Milani's opinie. Over de hele boerderij van Pratt, die de merkwaardige naam draagt van "Het Oog van Maloney" (Malony's Eye), heeft Milani "tovermiddelen" opgegraven. Iemand moet een vloek gelegd hebben op de boerderij. Mick Milani was een goede boer en zijn leven lang had hij "Maloney's Eye" willen bezitten. Nochtans ging van de eerste dag af dat hij de boerderij bezat, alles mis. Eén voor één stierf zijn hele stal Aber deen Angus stamboekvee. De Gouverne- ments Veeartsenijkundige Dienst kon geen oorzaak vinden. Toen kwam de sterfte ook onder zijn schapen en stuk voor stuk stier ven Milani's kostbaarste stamboekschapen. De veeartsenijkundige dienst stond verbijs terd. Maar nog was er geen eind aan de zor gen. Milani's paarden, mak genoeg om door de jongste leden van de familie bereden te worden, werden wild en kwaadaardig zodra ze maar in zicht kwamen van "Maloney"s Eye"- Nieuw landbouwmateriaal en materia len voor een nieuw te bouwen forellenkwe- kerij leden voortdurend onder braak en in storting. De mooie en rijke boerderij begon te ver lopen en dreigde tenslotte Milani geheel te ruineren. Toen hij op een dag zijn zorgen klaagde bij een paar goede vrienden, de heer en Indischgasten zijn nogal terughou dend met verhalen over Zwarte Magie. Men is bang niet voor "nuchter den kend Europeaan" aangezien te worden, hoewel het supranormale en de be oefening van magie niets speciaals tro pisch zijn. In Europa bestaan ettelijke standaardwerken over "zwarte kunst" We hebben hier op de redactie b.v. een knaap liggen van meer dan 300 pagi na's, rijk geillustreerd, met bewijzen van zwarte magie zoveel eeuwen als Europa oud is! Indischgasten echter praten bij voorkeur niet over gevallen van "bemaken" die zij hebben meege maakt. En een Indisch blad als Tong Tong getuigt er niet van. Wél vonden we iets in een Engels blad... mevrouw Alex Meintjies, vertelde Alex hem het volgende: "Ik ken een man die je hel pen kan. Het is een "Cape Malay" die Mannie heet. Je moet hem eens hier halen." Tot dan toe had nog nooit iemand ge sproken over hekserij of tovenarij met Mi lani, die er overigens toch niet in geloofde. Ook kon Milani moeilijk geloven dat een weinig ontwikkeld man het beter zou doen "Cape Malays" zijn afstammelingen van de Indonesische Nederzettingen aan de Kaap uit de 17de eeuw. dan de Veeartsenijkundige Dienst. Maar het kon nooit kwaad hem eens te laten rond kijken. Toen hij op "Maloney's Eye" aankwam, zei Mannie: "Ik ga rondkijken. Neem een emmer zout water en een pikhouweel mee." Ze maakten hun rondgang over de boerde rij, Milani de emmer en houweel dragend. Plotseling, een plek aanwijzend bij een boom naast de koeienstal, riep Mannie: "Daar is het! Er uit ermee!" Milani begon te graven en al spoedig kwamen tevoorschijn: een fles met een troebele vloeistof, enkele wonderlijk gegroeide twijgjes en nog andere "talismannen-des-duivels". De Maleier sprenkelde er zout water over heen. Meer bewijzen van tovenarij vonden zij in de schaapskooi. Hier vonden zij, ge pleisterd in de muur, een andere fles. Deze bevatte schaapswol en wat leek op stukjes apenhuid. Had Mannie zelf tevoren deze zaken kun nen begraven hebben? Maar deze schaaps kooi was zeven jaren geleden gemetseld, lang voordat Pratt zijn moordaanslag op Verwoerd pleegde. De fles had daar min stens zeven jaren gezeten! Ook verzekerde Mannie dat hij nooit dichter dan 150 mijl bij deze boerderij geweest was vóór de dag dat Milani hem ontboden had. Verder werden op het perceel nog ge vonden een in de grond gegraven plastic zak, waarin een jakhals-staart en een luci fersdoosje, waarin een zwartachtig poeder, dat bij analyse later gedroogd menselijk bloed bleek te zijn. En achter een negen duim dikke stenen muur een pakje dat aller lei griezelige Chinese voorwerpen bevatte. Over de hele boerderij werden soortgelijke dingen gevonden, die alle door Mannie on der het prevelen van bezweringen met zout water werden besprenkeld- Sinds het bezoek van Mannie is alles goed gegaan op "Maloney's Eye". Tot op heden is de melkproduktie goed en de forellenkweek loopt perfect. Abnormale breekage aan het materiaal wordt niet waar genomen. Al is uiteraard nooit bewezen dat inder daad Zwarte Magie oorzaak is geweest van de aanslag van Pratt op Verwoerd... KLEINE PASAR MALAM IN NIJMEGEN Al 7 jaren organiseert Mevr. C. E. Braun von Ende een kleine Pasar Malam t.b.v. ge- repatrieerden en spijtoptanten. Goed werk waarin zij haar hele hart en tijd legt en waarvoor geen moeite haar te veel is. U die in Nijmegen en omgeving woont, of mis schien met vakantie in de buurt komt, be zoekt U deze kleine Pasar Malam op 2 september a.s. U kunt er net als op elke rechtgeaarde Pasar Malam smullen van lontong, saté, ba mi kwa, tjendol, etc., etc. Er zijn attracties, een loterij met mooie prijzen. Geen grote gebeurtenis maar een gezellig dagje uit met misschien leuke ontmoetingen, een weer zien met oude bekenden. En...U heeft mevrouw v. d. Ende en haar levenswerk voor het Prot. Diaconaal Maat schappelijk Centrum geweldig geholpen- Djangan loepa: 2 september in het Jeugd huis "De Wedren", M. Bijleveldsingel no. 44, Nijmegen. Zegt het voort, maak een afspraak, ga gezellig samen! P.J.C. REÜNIE Het ligt in de bedoeling om het 30 jarig bestaan van de Protestantse Jongeren Club (P.J-C.) Bandoeng aan te grijpen voor het houden van een reünie van oud P.J.C.'ers, ook uit Djakarta, Sukabumi, Depok en an dere steden. Wij roepen dan ook alle oud-P.J.C.'ers op om zich te melden bij een der onderstaan de adressen. Er zal ook een kleine foto-tentoonstelling worden gehouden, onder het motto: "DERTIG JAAR P.J.C." en daarom wordt verzocht allerlei foto's ter beschikking te stellen. Houd de datum vast in de gaten: ZATERDAG, 30 SEPTEMBER 1967. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door: Mej. A. Mende, p/a Schoolstraat 47, Baarn; G. van Alphen, Teldersweg 87, Rotterdam- 12, (tel. 010-18 39 94); K. Prins, Toon Verheystraat 15, Schiedam/ Kethel. Kom en geef je nu vast opl 15

Tong Tong | 1967 | | pagina 15