Groeten uit tropisch Australië Radio BOLLAND Graag wide ik aan je verzoek vol doen om nog wat meer te vertellen over mijn leven hier in North-Queens land, het tropische gedeelte van „The Sunshine State". We zitten momenteel, (Grete schreef dit in juni, red.) midden in de Austra lische winter, gewoonlijk de mooiste tijd van het jaar met prachtige zonnige dagen en frisse nachten. Maar dit jaar schijnt alles mis te gaan; eerst kregen we een serie behoorlijke cyclonen met de daarmee gepaard gaande rukwin den en slagregens, zodat in een mi nimum van tijd de hele streek onder water kwam te staan, de pisangboe- ren een groot deel van hun bomen verloren en de kippenfarmers hun kippen. Wij hebben gelukkig onze ajams kunnen behouden, hoewel het water verschillende hokken binnen stroomde. Toen kregen we een paar droge weken en daarna weer regen. De toe risten uit het zuiden die de kou ont vluchten en de zon opzochten in Queensland, vroegen zich af of ze inderdaad wel in de Sunshine-State terecht waren gekomen! Maar na al die misère lijkt het nu werkelijk wel dat we goed weer zul len houden, hopenlijk tot oktober. Dan krijgen we een betrekkelijk kort voor jaar voordat de warmte weer voelbaar wordt en de eerste drie maanden van het nieuwe jaar zitten we in de „wet", de regentijd en kan het vaak zo druk kend warm zijn dat het verlangen in je opkomt om de gunung in te vluch ten. Nu zit ik heerlijk buiten te schrij ven met mijn rug lekker tegen een grote Bauhiniaboom (Daun kupu-kupu) aan geleund. Opeens moet ik weer denken aan jaren geleden toen ik eens met vakantie op Bali was en een Ba linees tegen een assemboom geleund zag zitten met een stukje hout in z'n ene hand en een mesje in de andere, waarmee hij uit dit hout geleidelijk aan Bij Australië hoort de casttaris en die casuaris loop je dan ook overal tegen het lijf. In de bttsh-bush maar ook voor je keukendeur! een prachtig beeld sneed. Vreemd dat we zulke momenten uit het verleden nooit schijnen te vergeten, de rust en volkomen overgave die ervan uitgingen. Maar toch zijn er ook in onze „jet age" nog ogenblikken dat je je los kunt maken van al de haast en onrust en zo heerlijk helemaal je zelf kunt zijn en het zuivere in de schepping op je in kunt laten werken. Vanmorgen vroeg toen het gras nog kletsnat was van de dauw, ben ik de jungle ingegaan met mijn verrekijker bengelend om mijn nek om de vogels gade te slaan. „Birdwatchen" noemen we het hier en het is een heerlijke en leerzame hobby. Dit land is zo rijk aan verschillende soorten vogels en om dat de natuur hier nog zo ongerept is, kan ik er mijn hart aan ophalen. In het zuiden organiseren de Birdwatchers (ornithologen) regelmatig trips de bush in, daar schijnen veel meer liefhebbers te zijn dan hier, waarschijnlijk ook om dat het daar dichter bevolkt is. Hier kom je maar zeer sporadisch een birdwatcher tegen en we wonen zo ver van elkaar af, dat er niets in clubverband gedaan kan worden. Maar het is al heerlijk om alleen de bush in te gaan en iedere keer weer an dere vogels te zien die de koude stre ken ontvlucht zijn en de wintermaan den in de tropics komen doorbrengen. Een poosje geleden kregen we be zoek van twee casuarissen die bij de keukendeur om eten kwamen bede len. Blijkbaar konden ze in het bos niet voldoende meer vinden en heb ik ze met het geven van rijpe pisangs zo tam gekregen, dat ze die vruchten uit mijn hand aannamen. Maar toen ze zo ver gingen de zuurzakken en papa jas van onze bomen af te halen, toen heb ik ze weggejaagd, hun honger was gewoon niet meer te stillen en een casuaris kan heel wat verwerken! Onderweg naar de stad kom je dik wijls zo'n dier tegen en ze maken he lemaal geen haast om weg te komen; er mag ook niet op ze geschoten wor den. Stationsweg 143 tel. 0 70-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 0 70 - 60.15.12 DEN HAAG SPECIALE AANBIEDING: sortering gram mofoonplaten, ook goedkopere L.P.'s. Country en Western, Krontjong en West- Indische importplaten, klassiek, modern, voor iedereen iets aparts. Als speciale reclame komende 14 dagen: L.P. Hr. Valk met o.a. Kokkie en Verliefde Visser en nog twee nummers van f 6,50 voor f 4,25. Anneke Grönloh L.P. van f 9,90 voor f 8,90. GOEDE BOEKEN VOOR DE VROUW Borduurkunst - Cecile Dreesman f 5,50 100 kamerplanten - A. C. Muller Idzerda f 6,90 Waaiers - C. Catalani f 5,90 Juwelen - L. Giltay-Nijssen f 5,90 Batik the art and craft - Ha Keiler f 20, Boek der geneeskruiden - A. Dinand f 6,90 SAKABA- BOUTIQUE Kabaja-speldjes - oorknoppen - broches - ringen - hangers - sarongs - kains. Originele en elegante geschenken voor KERST MYANA BROCHES Een origineel sieraad. In de kleuren: rood-groen, lila-groen, groen-lila. f 3,50. De witte papagaaien (kakatoeas) vliegen hier ook bij bosjes rond en richten vrij veel schade aan in de dje- ruktuinen waar ze met hun snavel door de vruchten boren om de pitten eruit te halen, de vrucht zelf eten ze niet. Ik zou nog zo veel over de dieren die om ons heen leven kunnen schrijven maar stap nu toch maar over op een ander onderwerp, n.l. sport. Sport wordt hier graag beoefend en het kleinste plaatsje heeft dan ook een tennisbaan. Verder wordt veel golf ge speeld, waar ik me aan gewaagd heb. In de grote steden is het lidmaatschap gewoon niet te betalen maar in de rim- bu maken we er niet zoveel „fuss" over. Zwemmen wordt ook veel ge daan, maar in de zomer is het bepaald gevaarlijk om in zee te zwemmen. Be halve haaien komen hier ook de z.g. „sea-wasps" voor, een soort kwal die zo giftig is, dat je binnen een paar minuten dood bent als je door zo'n dier gestoken wordt. Verder wordt er ook nog aan waterskiën gedaan, zo wel op zee als op de bergmeren in de „Tablelands". Tot zover dan maar weer voor van daag. So long! GRETE VERHEY (Bingil Bay) Grete aan het strand 14

Tong Tong | 1967 | | pagina 14