BALANS De redactie heeft tijdens deze ge woonlijk zo drukke kerstdagen opval lend weinig brieven gehad. DUS heb ben we het erg rustig gehad. Dank voor Uw begrip en medewerking! Wel hebben we extra veel kaarten met Kerst- en Nieuwjaarswensen ge had. Een bewijs dat er bij alle feest verlichtingen toch overal nog een mo mentje vrij is geweest om aan Tong Tong te denken. Dat heeft ons een rijk gevoel gegeven. En de overtuiging dat we met ons blad toch erg veel goeds gedaan hebben. Voor al deze blijken van medeleven namens ons he le kantoor veel dank. In elk geval hebben we veel tijd gehad om rustig na te denken over de positie van Tong Tong en voor een koele berekening van onze verdere levenskansen. Technisch bekeken ziet het er niet zo kwaad uit. Onze lelijke verliezen van de afgelopen twee jaren zijn flink teruggelopen. Onze boekhou ding ziet er niet kwaad uit. Met zorg voorwaarts gaand en met niet al te lelijke onvoorziene tegenslagen komen we er best uit. Aan de andere kant kunnen we niet zo tevreden zijn over de gemiddelde geestesgesteldheid in onze Tong Tong kring. Dat immers onze financiën er beter uit zien, komt ook omdat wij ri goureus het mes gezet hebben in ini tiatieven, die door gebrek aan brede belangstelling tóch geen bestaanskan- sen zouden hebben (en waardoor we bij doorzetting met lelijke verliezen ge leden zouden hebben). Dit is het eerste jaar dat we niet met kookboeken of andere boeken uitge komen zijn en ook geen eigen kalender hebben uitgegeven. Meer dan dat: on ze eigen leeskring hebben we moeten opheffen (zie 'n desbetreffend bericht elders in dit nummer). Voor het wajang- boek is het aantal voorbestellingen zó laag gebleven dat we de uitgave niet durven riskeren. Onze map met inzen dingen voor de Ideeënbus is aardig gevuld, maar er zijn helaas geen idee- en bij, werkelijk zó origineel en tóch uitvoerbaar, dat wij ze met succes op stapel zouden durven zetten. Om één voorbeeld te noemen: aardige platen in kleuren van wajangfiguren moeten gedrukt worden bij TIENduizenden (an ders nemen drukkers de order niet eens aan), maar wij zijn er bij lange na niet zeker van dat ook tienduizen den platen gekocht zullen worden. De verkoopcijfers van b.v. de bad handdoeken en de simpele Pon-Pahing- Pon-kalender zijn op zijn zachtst ge zegd: teleurstellend. Onze Toko ver koopt wel, maar wérkelijk alleen aan een betrekkelijk klein aantal vaste, trouwe kopers, die we langzamerhand al aan hun handschrift op briefkaart en giro's goed zijn gaan kennen. En uit het persoonlijk bezoek aan onze Toko. Maar de massa koopt niet. Laat al onze lezers er maar net zo als wij (wij door de ervaring!) van door drongen zijn dat we niet meer moeten geloven in onze eigen sprookjes. De sprookjes die beginnen met de inlei ding: "Als wij van dit of dat artikel (élk artikel) maar zoveel duizend ver kopen met zoveel winst, dan...". De duizenden kopen namelijk NIET. Elk idee van U, van ons, heeft maar op zijn hoogst een paar honderd (soms maar enkele tientallen) liefhebbers. Maar orders MOETEN bij duizenden geplaatst worden. Anders worden ze doodeenvoudig niet aangenomen! Een gok wagen? Wij hebben nu genoeg gokken gewaagd. En zijn voor ette lijke zaken met onverkoopbare stocks blijven zitten. Dat is VERLIES dat onze Tong Tong schade doet. Dus zullen we in de toekomst moeten afzien van "vrije ondernemingen". Wij mensen uit Indië zijn nog steeds "kètèngan-mensen" gebleven. We ko pen niet één pakje sigaretten maar losse sigaretten één voor één. We ko pen wat we willen (of nodig hebben) en niets méér. En zelfs waar deze ver koop onze hele groep zou kunnen hel pen, zijn we niet onder de indruk en zeggen "neen" als we iets niet willen. Daarmee is in deze moderne wereld van massa-produktie onze scheppings kans verspeeld. Bij het ingaan van het nieuwe jaar moeten we ons opnieuw bezinnen op wat we dan wél moeten doen om te blijven bestaan. Piekeren, Tjalie, piekeren! Wie doet er mee?? NIEUWE ABONNEES, SELAMAT DATENG Ja heus, we verliezen niet alleen abonnees door allerlei minder prettige (of onafwendbare) oorzaken, maar we winnen ook nieuwe. Het gaat allemaal nogal ongemerkt en practisch alle nieu we abonnees van de laatste maanden hebben dit gedaan "zonder opgave van redenen", dus weten we niet of er oor zaken aan te wijzen zijn die de nieuwe onbekenden ertoe hebben doen beslui ten zich te abonneren. Voor óns valt het niet mee met deze nieuwe "adiks" te praten. Kennen ze Tong Tong helemaal niet? Hebben ze al die worstelingen waar wij in de af gelopen jaren doorheen gegaan zijn, niet meegemaakt? Of is bij hen het "Indisch bewustzijn" ook vanzelf steeds verder ontwikkeld in Holland, ook al las men Tong Tong nooit? Wijzelf hebben zo zoetjes aan ge leerd dat tal van disputen en twisten in Tong Tong in de loop van de jaren "door de tijd achterhaald zijn". We hebben al deze jaren niet met de ogen in de zak geleefd. We hebben duizen den kranien gelezen, allerlei maat schappelijke en geestelijke ontwikke lingen in Nederland (en Europa) aan dachtig kunnen gadeslaan en vaak persoonlijk meegemaakt. Zoals een goed vriend van me onlangs zei: "Men hoeft ons niets meer wijs te maken over wat het Westen ons werkelijk geven kan en wat niet. We weten het nu drommels goed!" En één ding weten we ook: tal van levenswaarden die we in Indië hebben leren kennen, zijn onaangetast en zui ver gebleven. Die kan niemand ons uit het hoofd praten. Die zijn onze laatste en enige vreugde. Dus houden we ze vast. Punt. Wij hebben allemaal in zovele jaren onder meer geleerd dat assimilatie "niet vanzelf beter gaat als het maar langer duurt". Want het wonderlijke staat vast, dat zelfs de prettigste assi milatie niets heeft kunnen afnemen van wat wij in ons hart mee dragen. Meer dan dat: dat voor veel Indischgasten de assimilatie moeilijker is gevallen naarmate men ouder werd en men stuk voor stuk allerlei schone verwachtin gen die men van het westen had "voor zijn ogen in puin zag vallen". Net zoals de heerlijkste spijzen-in-blik tóch gin gen vervelen, maar de ouwe kroepoek en tahoe en taogeh zich handhaafden en zelfs steeds beter gingen smaken. Wat de tijd ons in het kort geleerd heeft is: "Sekali Indischman, TETAP Indischman!" En wij roepen oude en nieuwe abonnees dus toe: "Hidoep I Samen ongeschokt madjoe K. W. BORNKAMP Wederom ontviel aan onze Indische groep, waartoe de totok Karei Born- kamp zich mocht rekenen, in de eer ste kille week van december 1967, geheel onverwachts een van haar pro minente leden. Vooral voor zijn vele sportvrienden uit de Indische jaren betekende zijn heengaan weer een confrontatie met het vergankelijke van ons aardse be staan. Diep ontroerd vertolkte het erelid van de (Good Old) Bataviasche Voet bal Club, de heer J. M. Koenekoop, aan het graf op "Hofwijk" te Overschie (Rotterdam) de gevoelens van zijn ou de vrienden. ADIEU Twee goede vrienden zijn onze In dische gemeenschap omstreeks de jaarwisseling door de dood ontvallen: de journalist Eberhard Ostreig en de kunstschilder H. A. L. Wichers. Niet alleen om hun vele verdiensten zullen zij niet gauw vergeten worden, maar vooral omdat zij mens en vriend waren, en meer dan al dit samen: omdat zij met hart en ziel van Indië hielden. Zij hebben een menselijke bestemming met lof vervuld. Wij groeten met dank baarheid. 4

Tong Tong | 1968 | | pagina 4