Radio BOLLAND oooooooooooooooooooooooooooo 3 LEZERS IN AMERIKA ooooooooooooooooooooooooooot zou beter vrouwelijk meervoud moeten zijn. De vrouwen beheersen het be langrijkste deel van het gewone leven, daar is reeds zoveel over geschreven, ik zeg hier niets nieuws. Het is de vrouw die haar man aanzet voor het maken van overuren, tot het nemen van een tweede baan. Dat geld alleen niet gelukkig maakt gaat in Amerika niet op, want alles is er voor geld te koop. Huizen, auto's, kleren, posities, eer, liefde, liefdadig heid, respect en medelijden. Het gaat zo soepel, vanzelfsprekend en natuur lijk dat je met je ouderwetse Indische verstand nauwelijks de oorzaak achter deze gang van zaken zoekt. Alles is te koop, speel het spelletje handig en geraffineerd en de wereld ligt voor je open. Een vrije, heerlijke wereld, ogen schijnlijk zorgeloos, ogenschijnlijk vrij. "Oh, afterall it's not too much of a change. Isn't working just a matter of making dollars? Whatever you do and where?" (O, zoveel verschil maakt het niet uit. Is werk niet een kwestie van geldverdienen. Wat en waar je het ook doet?) "Je mag alles in Amerika" is een sprookje dat je misschien een jaar lang gelooft, daarna niet meer. Dan is het sprookje uit en je leeft in het kunst matige wereldje van Walt Disney waar het natuurlijk nog heerlijk toeven is. Maar het is niet echt, je voelt een zekere onrust, een verlangen naar het echte dat je vroeger gekend hebt. De echtheid van een biliken huis, van sim pel meubilair en sober eten. Van blote voeten en baden in de kali niet als een ontspanning, maar omdat het de ge woonste zaak van de wereld was. Na tuurlijk liep ik in Amerika op blote voe ten en baadden de kinderen in de kali in de bergen. Maar na afloop springen ze in een slee van een wagen, eten dure spareribs in een restaurant en willen gauw naar huis om Bonanza niet te missen. Ik noem maar een voor beeld. De blote voeten blijven heerlijk, de auto en de tv ook, maar niet prettig is als je merkt dat leven zonder dure mid delen niet mogelijk is. Dat je niet van je AOW en een pensioentje kunt leven en dat alles in Amerika zo duur en veeleisend is, dat je toch wel moet werken op je oude dag. Een van de onaanvaardbare dingen in Amerika vond ik de overdaad, on verdiende, nutteloze overdaad. Heeft U ooit in de kleerkast of kin derkamer van een Amerikaans kind ge keken? Wat U daar ziet is genoeg om 10 kinderen voor de eerste 5 jaar te kleden en gelukkig te maken. Of onge lukkig misschien. "Ben je nu gelukkig met die 30 paar schoenen, je 138 japonnen?" vroeg ik eens aan een goede vriendin. (De ge tallen zijn niet verzonnen). "Gelukkig?" vroeg ze verbaasd. "Je verwart noodzaak met geluk, jij weet ook wel dat geluk niet kan bestaan uit materieel bezit!" "Waarom kopen jullie dan zoveel?" "Omdat we kopen mogen," zei ze nogal vinnig. "Omdat we een democra tisch land zijn en niet gebonden wor den door bespottelijke bepalingen zo als bij de communisten. Een mens heeft het recht te leven zoals hij wil?" Ik weet wel dat ik niet mag generali seren, maar de gevallen van werkelijke innerlijke tevredenheid in de States zijn gering in aantal. Niemand gelooft ook meer in een werkelijke vrede. Mijn persoonlijke antipathie tegen het John- son-regiem, tegen de hele politiek die Amerika de wereld opdringt hebben wel degelijk invloed op me gehad. "Je moet je niet zo emotioneel laten beïnvloeden," raadde een goede vriend me aan. "Laat jou dan alles koud?" "Neen, maar alles heeft nu eenmaal zijn loop, je kunt in je eentje geen wereld hervormen. Of je zou geld moe ten hebben natuurlijk". Dus alweer geld. Een mens is nooit helemaal tevreden, maar hij is pas diep ongelukkig als hij merkt dat niets hem tevreden zou kun nen maken. In Holland voel ik me door lopend misplaced, op zijn minst gezegd zoudt U dat unhappy kunnen noemen. In het land Amerika ben ik jaren lang erg gelukkig geweest en toch had ik voortdurend het gevoel of ik in het sprookje van Walt Disney 'n rol speel de. (Slot volgt) Stationsweg 143 tel. 0 70-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 0 70 - 60.15.12 DEN HAAG o Zo juist ontvangen: Nieuwe Balinese gamelan L.P. o.a. Baris; Legong; Wayang Koelit f 17,50. Tielmann Brothers: Nina Bobo; met Engelse tekst Nina don't go f 4,25. Rudi van Daim: Daar op de sawah 4,25. Komt U eens kijken naar onze Stereo Hi-Fi apparatuur met kortingen van 10-20%. «iiiiiiiiiHMiiiiiimiiniiiHiiiim»iHHininnnm»fmTninTn«iiiiiiiHm»»tiHnmHMiwittiimt»HUiniHmiwm Sterren stralen overal Kokkies rijsttafel-artikelen staan 1 bovenal. I KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. P.S. Wij verzenden rijsttafel-arti- 1 kelen over de gehele wereld. nnniiiiiiil RECEPTEN GEVRAAGD Wie kan mij (gevraagd door enkele dames) helpen aan de recepten van: Bidji Ketapang, Ketjipoet, Ondé-Ondé en goede Ragi? Lilian Ducelle Q Denkt U eraan dat voor zoekge- 8 raakte of extra Tong Tong num- Q mers, U altijd terecht kunt bij 8 Marijke Steevensz, Q 12255 Allardstr., Norwalk, 8 California 90650 Op hetzelfde adres kunt U ook 8 vele Nederlandse boeken bestel- V len. Informeert U eens! 8 Vlugger en goedkoper dan Q naar den Haag schrijven! TE VROEG, TE LAAT Het kind, ze was 12 jaar, kwam uit school. Ze ging de huiskamer binnen, gooide haar tas neer en vroeg Oma die zat te lezen: "Oma, gebruik jij de pil?" Oma de pil-leeftijd ver te boven en bovendien uit een tijd dat dergelijke problemen niet aan de orde waren: "Maar kind, waar heb je het over?" "Nou de pil, die van de kindertjes." "Maar Ingrid, hoe kom je daarbij, ik begrijp je niet!" "Maar U weet toch wel, wat de pil is Oma?" "Ja, maar er zijn zoveel soorten pillen, ik weet niet wélke je bedoelt?" "Nou, ik heb het ook niet precies be grepen, maar ze hadden het er op school over". Een meisje van 12 jaar. Gesprekson derwerp: de pil. Zorgelijke jeugdjaren. LODEWIJK Aan dit ingezonden stukje moest ik die middag denken toen ik in de boek winkel zat. Een oude dame van een jaar of 70 komt binnen, koopt een paar boeken. Dan loopt ze ineens naar een plank toe en neemt er "Het sexuele leven van de Mens" af. "Ik wlide dit ook nog erbij," zegt ze, even naar de prijs van het boek kijkend. "Dat boek ook?" vraag ik, "een goed en leerzaam boek mevrouw, maar weet U niet allemaal allang wat erin staat?" "Ach," zegt ze een beetje timide, "eigenlijk wel natuurlijk. Ik koop het zomaar, omdat het nu mag. Vroeger mochten we niet eens naar zulke boe ken kijken, laat staan lezen!" Met het dikke boek in haar bood schappentas gaat ze triomfantelijk heen. Zes lieve kinderen, 11 schatten van tjoetjoeks, zonder voorlichting. Onbezorgde oude dag. LILIAN uint/iiniimi'J, 13

Tong Tong | 1968 | | pagina 13