Maximum kwaliteit voor Minimum prijzen „Oleh-Oleh van overal" (II) Kom ook naar Albert Heijnl MAGNETISCHE ARMBANDEN Het verrukkelijke lijstje van oleh- olehs van de heer Maas in ons vorige nummer is heus veel meer dan een "uitgescheurde pagina uit de inhouds opgave van een Indisch kookboek", zo- ais ik tot mijn verbazing van een ken nis hoorde opmerken. Overdreven als 't klinken mag heeft dit lijstje ontegenzeggelijk iets wat men alleen maar in de literatuur terug vindt: "couleur locale": al die gerech ten en plaatsnamen" geven stuk voor stuk 'n "aardrijkskundige schildering" van delen van Indonesië, vaak van een heel persoonlijke dierbaarheid. Ik wil b.v. bij mezelf vaststellen dat zulke oleh-olehs als "sate kambing van Tjakranegara" en "sate penjoe uit Bali" op slag hele brokstukken uit mijn leven tevoorschijn riepen van een heel aparte originaliteit en rijkheid. Ja, ik ken de sate van Tjakranegara en al weiger ik er een eed op te doen dat deze sate ook de lekkerste van In donesië is, ik weet wel dat op de een of andere wonderlijke manier de karak teristiek van land en volk van Lombok te "proeven" zijn in deze sate. Daar zit meteen aan vast de optische herin nering aan die desolate stoffige weg Tjakranegara Narmada Mataram met zijn vergane paleizen en zijn aan grijpende historie van de "Slag van Tjakranegara" toen een Nederlands le ger praktisch in de pan gehakt werd en zich taferelen afspeelden van on gelooflijke moed, beleid en trouw. Op dat kleine stuk straatweg heeft meer Nederlands bloed gevloeid dan op welk even lang stuk straat in Indië ook. En je hebt geen wrok als je eraan denkt en geen droefheid want je denkt aan alle slagvelden in de his torie waar jonge mensen hun leven gaven voor de toekomst van anderen. En je komt tot een eigenaardige ont dekking: Gloria mundi NON transit! De smaak van deze sate? Zó heerlijk dat je er nog lang over blijft praten met kennissen elders in Indië. En dan hoor je o.m. dat het sate is van apen- vlees. En even trek je een vies gezicht. En daarna bedenk je: wat smaakt ape- vlees dan verbazingwekkend veel als geitevlees! En pas daarna herinner je je dat op Bali en Lombok op religieuze gronden een groot aantal vleessoorten "taboe" zijn, waaronder ook apevlees. Dus weet je dat zulk soort opmerkin gen over rare soorten vlees die elders in Indonesië gegeten worden, alleen maar verzinsels zijn van stadsmensen die nooit veel van Indonesië leerden. En ben je (vooral na krijgsgevangen schap!) helemaal niet meer zo zeker van de selecte smaak van Europeanen, die als de nood aan de man komt toch wél van alles eten! Met het noemen van de sate penjoe (zeeschildpad) van Bali HERontdek ik opeens dat er vermoedelijk geen enkel ander volk ter wereld is (inclusief de Fransen en Chinezen), die zulke voor treffelijke gerechten kunnen maken van schildpadvlees als de Baliërs. Boven aan de lijst staat ongetwijfeld de sate lembat of sate leklat, waarbij net als in de kasbahs in Noord Afrika fijnge hakt vlees aan stokjes worden geroos terd, maar dan geen geitenvlees, maar schildpad. En dan uiterst geraffineerd gekruid! Voor wie het gerecht onbe kend is: vergelijk maar eens de Bali- sche babi goeling met speenvarkens van andere cuisines en U weet wat be- toel "super de luxe" kan zijn. Alleen Baliërs kennen geloof ik zoveel soor ten van preparen van schildpadvlees, b.v. oerap gadang, getjok, lawar en kimanen wie hierover zijn ge dachten laat gaan, ziet héél Bali plot seling voor zijn geestesoog opdoemen, met zijn vrije mensen, zijn lieflijke kam- T„,u pongs, zijn wonderlijke tempels„J°9" tZSÏS'fZZ BRAZILIË In Brazilië vertelt men elkander graag dit verhaal: Toen Onze Lieve Heer de aarde schiep, werd hij daarbij geassisteerd door de aartsengel Gabriël. Toen ze aan dat deel van de aarde kwamen dat Brazilië zou worden, zei God: Ik geef dit land een bodemrijkdom aan diamanten en goud en andere ertsen. En Ik geef het olie. En Ik geef het on afzienbare wouden met kostbare hout soorten. En deze wouden zullen vol zijn met de prachtigste bloemen en vruchten en vogels. Grote rivieren zul len door dit land stromen met prach tige watervallen en een grote rijkdom aan vis. Zijn zeeën en stranden zullen vol rijkdom en vreugde zijn Toen vond aartsengel Gabriël het welletjes en zei: „Here, is het niet on eerlijk - vergeef me, niet overdreven, om één enkel land zóveel goede ga ven te schenken?" onvergeetlijkl Ziet U, dat bedoelde ik toen ik ver telde dat het lijstje van de heer Maas voor Indischgasten veel en veel meer is dan een "uitgescheurde pagina uit een inhoudsopgave van 'n kookboek": het is een brok cultuur, een brok his torie en voor ons een brok para dijs! T.R. De apenkoning Hanuman. Alleen Rama, de Grote Eenzame (7e incarnatie van God Vishnu), die onder ons woonde, heeft ons het wapen ge leerd, dat in waarheid overwint. Alle wapenen, die wij dragen, falen tegen het wapen, dat Liefde heet. Raden Mas Notosoeroto. nig aan en zei: „Wacht met je kritiek tot je ziet wat voor volk ik dit land laat bewonen G. Walsarie. Veel Indischgasten die met weemoed terugdenken aan de rijkdommen van Indonesië en de grote onverschillig heid ervoor, waarmee de meesten on zer er leefden, zullen deze bittere zelf-kritiek van de Braziliaan kunnen begrijpen! Het Paradijs - daar zijn alle onder zoekers van scheppingsverhalen het over eens - moet in de Tropen gelegen hebben (weelderige natuur, klimaat om geen kleding nodig te hebben, enz.), maar het is vreemd: al die scheppings verhalen maken ook melding van on tevredenheid met dit paradijs en het kiezen van een leven met de Boom der Kennis en Arbeid. Zo dromen nu alle westerse (en communistische) wel doeners van Indonesië dat het land pas gered kan worden door industria lisatie. En pas als daar overal de as faltwegen en spoorlijnen lopen door 't paradijs en naast elke spathodea één fabrieksschoorsteen staat, dan is het paradijs pas volmaakt Verkrijgbaar bij het oudste en meest betrouwbare adres: Intercontinental Agencies c.v. DEN HAAG Stadhoudersplantsoen 140 Tel.: 070-39 01 65 Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Voor enkele districten vragen wij nog weder-verkopers. 15

Tong Tong | 1968 | | pagina 15