Wat brengt de Pasar Malam 1968? C>5! Over een kleine vier maanden is het weer zover: de Pasar Malam in de Hout- rusthallen. Dit jaar met een extra hal en een extra feestelijk tintje vanwege het 10-jarig jubileum. Hoewel alles nog maar in het beginstadium is en alle plannen nog uitgewerkt moeten worden, wilde ik U toch alvast deelgenoot maken van onze voornemens. Kinderen en speelgoed Tot nog toe hebben de kinderen, behalve wat kermis-attracties weinig aandacht gehad op de Pasar Malam. Dit jaar wordt dat met de gedachte aan de feestelijke 10, een festijn voor alle kinderen onder en boven de 10 jaar. Een eigen speelgoedstand met veel goedkope spulletjes die bereikbaar zijn voor elk zakgeld! Boleh-tawar stand Onze pasar rombeng met tweedehands artikelen is een geweldig succes ge bleken. "Volgend jaar weer," heb ik moeten beloven. Oké, maar dit keer een beetje anders, nog leuker. We gaan er een boleh tawar stand van maken, om te zien of U het nog kunt. U mag dus naar hartelust afdingen en wij maar proberen prijs te houden. Zien wie wint, net als bij de toekang botol! Bereidt U zich maar vast voor op hardnekkige vasthoudendheid van geroutineer de verkoopsters hoor! Mooie, goedkope, oude en nieuwe barang waar U een oude sport op kunt botvieren. Wie artikelen te koop heeft (niet te groot en niet te veel alstublieft) schrijft U even naar Tong Tong, Lilian Ducelle? Toko Tong Tong Zal er dit jaar zijn met nieuwe artikelen, voornamelijk uit Azie, Indonesië in het bijzonder. Veel verklappen kunnen en willen we nog niet, maar we zullen pro beren aan veel wensen tegemoet te komen. i JUNIOR 10 wedstrijd Een van de hoogtepunten op Pasar Malam 1968 zal de Junior -10 wedstrijd worden, waaraan alle 10 jarigen mogen deelnemen. Jongens en meisjes. Na verschillende tests op behendigheid, originaliteit en pienterheid zal er op de laatste dag een Miss 10 en Mister 10 worden gekozen. Mooie prijzen! Bijzonderheden en voorwaarden in ons volgend nummer van 15 maart! Let dus goed op ouders, laat Tong Tong ook door de kinderen lezen en help hun het formulier invullen. Voor alle kinderen een grote tekenwedstrijd. Ook daarover de volgende keer meerl Sakaba Neen, geen sakaba-show meer, maar er zullen wel kabaja's, speldjes en kains te kust en te keur te koop zijn. Tiener-show Plannen voor een tiener-show "Wie gaat het best, het origineelst en het gekst gekleed". Ook voor deze show zult U in de komende Tong Tongs meer lezen. We hebben nog een paar maanden de tijd, maar die vliegen zoals gewoonlijk om. Houdt de aankondigingen dus goed in de gaten de volgende keer. "Ik wist het niet," hoeft U nooit te zeggen als U oplet. Profiteer door Tong Tong goed te lezen meer van onze Pasar Malam! Dit zijn maar enkele attracties van Tong Tong. Er komt nog veel, veel meer. Gamelan, wajangvoorstellingen, optreden van artiesten, bioscoop etc. etc. Maar daarover dus in de komende maanden meer en uitgebreider. L.D. AL DRAAGT EEN AAP... Ik kwam op een ochtend bij ken nissen (echt Indische mensen) aanlo pen en vond de familie opgewonden praten over een ring, die gestolen was. De heer des huizes zei eindelijk "Ik zal er wel werk van maken, ik haal er een doekoen bij". Toen ik 's middags nog even aan kwam, nieuwsgierig naar de afloop zag ik ze vrolijk bij elkaar in de voorgalerij en ze lieten me triomfantelijk de ring zienl "Och", zei Pa "ik heb 't altijd wel gezegd: „Al draagt een aap een gouden ring, de waarheid achterhaalt haar wel." De Doekoen had namelijk met een, naar de baboe rollende klap per, bewezen, dat baboe de dief moest zijn! Inderdaad haalde baboe onder de tikar in haar kamertje de ring te voor schijn! j Mevr. J. Oostwald-Stada (En nou niet vals zeggen: "Tong Tong vergelijkt baboes met apen, ja...") HEEFT RIJST SMAAK? In een brief met de beschrijving van een overheerlijke „oleh-oleh" lezen we de bijvoeging: „onvergelijkelijk met droge rijst". Het zou erg zot klinken als we deze toevoeging niet zo vaak waren tegengekomen en hem eigenlijk heel natuurlijk vinden. Toch blijft het gek. Lees je beschrij vingen van Europese gerechten dan wordt haarfijn uit de doeken gedaan waarom de aardappels speciaal gebak ken, gefriet, gekookt of gepureed moet zijn om het vlees- of groenten- gerecht beter te doen smaken. In ver gelijking daarmee werkt een enthou siaste Indische receptsomschrijving, besloten met „nasi biasa", haast als een anti-climax! Je zou dan zeggen: praat dan maar niet verder over rijst als het „toch alleen maar rijst" is. En toch is dat onjuist: het is JUIST de combinatie van een culinaire extravaganza met de „sederhana" van rijst die het 'm doet, maar niettemin de vraag doet rijzen: „Heeft rijst op zichzelf wel smaak?" En zo neen, waarom is dan het ont breken van smaak zo belangrijk? Ik kreeg in een Hollands restaurant eens op mijn portie nasi goreng: sroendeng, een gehaktbal en sajoer kerrie. De ober diende deze „super de luxe" nasi goreng glimmend van trots op, maar ik had een gevoel alsof alles „aan flarden" was. Hier is m.i. sprake van een indirect bewijs dat inderdaad „droge rijst" een conditio sine qua non is. Maar het is toch wel lastig duidelijk maken aan niet-lndische eters, ja? Eveneens blijft het dan vreemd dat ettelijke oleh-olehs uitdrukkelijk wor den aanbevolen met „rijst uit de ba- koel" of „uit een pisangblad" of „met je vingers". Is hier sprake van smaak verschil of alleen van sfeer? Wij zijn erg benieuwd naar commentaren! Want dat bent u wel met ons eens: als je het woord onvergelijkelijk ge bruikt oftewel „de beste van de alle- maalste", dan moet er toch wel een reden voor zijn? Gek is dat Hollanders alle rijstge rechten (en zelfs Indisch eten in te genstelling met Chinees eten) nassie noemen en blijkbaar onverschillig zijn voor de gerechten waarmee deze nasi gegeten wordt. Men kan heel tevreden in een restaurant gaan zitten en roe pen: „Ober! Nassie!" en schijnbaar volmaakt tevreden zijn met wat er in de keuken dan bij die „nassie" ge mept wordt. Het meest eenvoudige is raadsel achtiger dan wij beseffen! 17

Tong Tong | 1968 | | pagina 17