DE NIEUWE AMBASSADEUR VAN INDONESIË Generaal Taswin in Nederland In januari is de nieuwe ambassadeur in Nederland van Indonesië aangeko men. Het is generaal-majoor Taswin Almalik Natadiningrat, tot aan zijn be noeming als buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur, chef van de persoonlijke staf van waarnemend pre sident Suharto. In tegenstelling tot zijn voorganger, dr. Sudjarwo Tjondronegoro, is gene raal Taswin geen carrièrediplomaat; hij heeft sinds 1945 uitsluitend militaire functies bekleed, aldus lezen wij in de N.R.C. van 17 januari. Generaal Taswin is afkomstig uit Banten (Bantam), het gebied ten wes ten van de Indonesische hoofdstad. Zijn geboorteplaats is Serang. Aanvan kelijk studeerde nij aan de medische faculteit in 't toenmalige Batavia, maar na de uitroeping van de republiek, in 1945, sloot hij zich aan bij het Indone sische leger, de T.N.I. Zijn eerste functie was die van waar nemend commandant van de brigade die in zijn geboortestreek opereerde. Later heeft hij korte tijd leiding gehad van het republikeinse bestuur in Ban ten. Hij heeft onder andere deelgeno men aan bestandsbesprekingen met de Nederlanders en werd na de soeve reiniteitsoverdracht van 1949 garni zoenscommandant van Djakarta. In deze functie hebben verscheidene Nederlanders hem leren kennen. Hij had onder andere te maken met de overneming van het Nederlandse mili taire materieel door de Indonesische strijdkrachten. Enkele jaren later werd hij chef-staf van de bekende Siliwangi- divisie, die op West-Java is gestatio neerd. Ze stond op dat ogenblik onder commando van generaal-majoor Kawi- larang, die later, in de jaren 1957-1958, heeft deelgenomen aan het verzet te gen de toenmalige regering. Generaal Taswin kreeg in 1962 een functie bij de staf van het speciale commando dat toen werd gevormd door militaire acties tegen de Neder landers op westelijk Nieuw-Guinea. Hij kwam daarmee onder commando van generaal A. Jani, die later, bij de linkse revolte van oktober 1965, door rebel len is vermoord. De naam van de Sili- wangidivisie is bij de onderdrukking van deze rebellie veelvuldig in het ge ding geweest omdat zij in korte tijd de troepen leverde waarmee het gezag in Djakarta werd hersteld. Nadat generaal Suharto was belast met de waarneming van het president schap kreeg generaal Taswin de leiding van de persoonlijke staf van Suharto, 'n lichaam waaraan in Indonesië grote bekendheid wordt toegekend bij het streven van de tegenwoordige leiders om een nieuwe orde te scheppen. Dat een lid van deze staf is benoemd tot ambassadeur in Nederland kan enerzijds worden gezien als een blijk dat de kwaliteiten van generaal Taswin niet als uitsluitend van militair belang worden gewaardeerd, anderzijds ook als een teken dat de relatie met Neder land te Djakarta als een gewichtige zaak wordt beschouwd. Generaal Taswin, die, behoudens n studieperiode aan een militaire aca demie te Fort Leavenworth in de Ver enigde Staten, nog geen buitenlandse functie heeft vervuld is de tweede am bassadeur in Nederland sinds het her stel van de diplomatieke betrekkingen. Bij zijn aankomst op Schiphol zei generaal Taswin dat hij de Nieuwe orde van Indonesië in de zuiverste zin des woords in Nederland wil introduceren. Deze nieuwe orde is, zei hij, bezig de democratie die er onder Sukarno is ontspoord, te herstellen. Met Neder land hoopt hij de goede betrekkingen uit te breiden en de samenwerking te bevorderen. Tot zover de N.R.C. Wij hopen dat de nieuwe ambassadeur de prettige verhoudingen zal continueren, die door zijn voorganger dr. Sudjarwo Tjondro negoro met Tong Tong zijn opgebouwd in vele jaren, vooral op cultureel ge bied. Nog steeds liggen op het terrein der menselijke vriendschappen vele mogelijkheden voor allerlei nationale toenaderingen. Hoe vér ligt de vrij heidsoorlog al achter ons en hoe vruchtbaar is nog steeds het braak liggend land voor nieuwe ondernemin gen! BUDIDAJA No. 3 In alle bescheidenheid is dezer da gen no. 3 verschenen van het tijd schrift „Budidaja" en nu we de eerste drie nummers van dit tijdschrift naast elkaar leggen, overzien we pas hoe solide en zelfbewust dit werk wordt aangepakt en hoe vér de initiatiefne mers op den duur zullen reiken. Met zelfs maar een oppervlakkige kennis van de enorme omvang van de vele Javaanse cultuurverschijnselen dach ten we enige tijd terug nog: ,,Waar beginnen deze mensen aan! Hoe kun nen ze ook maar bij benadering grote lijnen uitzetten en daarlangs werken? Welk een dwaze moed om er zelfs maar aan te beginnen!" Maar bekijk dit derde nummer met o.a. zijn schematische maar volledige biografie van Ardjoena (en de voor treffelijke illustratie in kleuren van Flohr), de in forse lijnen opgezette korte studies van de danskunst van Indonesië en de „Javaanse krissen en het wordt duidelijk dat hier sprake is van een kundige structuur-opzet, die naarmate de jaargangen vorderen, straks bundels vormen van nuttig stu diemateriaal waar velen groot plezier aan zullen beleven. Hormat voor de vrij jonge redacteu ren Van Delden, Knaud en Flohr. Niet alleen voor hun diepgaande kennis van de materie, maar ook voor hun zelfverzekerde aanpak en onvervaard voortgaan, ook al gaat het maar met vier dunne nummertjes per jaar (het jaarabonnement kost 10,Den kend echter aan ons eigen ontstaan en onze eigen groei (van Tong-Tong), dan twijfelen we er niet aan of op de duur zullen ook zij een enorme berg arbeid kunnen verzetten: Nil volenti- bus arduum, inderdaad! Niet is moei lijk voor hen die willen. In een tijd, dat practisch alle studie van Indonesische cultuur wegkwijnt, is de kalme, positieve aanpak van de Budidaja-groep alle respect waard en wij hopen dat dit tijdschrift nog vele abonnees zal winnen om op den duur (evenals Tong-Tong) te kunnen uit groeien tot tientallen pagina's. Hoewel Budidaja „maar een gestencild blaad je" is, is er typografisch en artistiek zó toegewijd aan gewerkt dat het de toets met gedrukte tijdschriften met glans kan doorstaan. Madjoe, saudara-koe, madjoe teroes! Tong Tong heet Z.Exc. Natadiningrat, aan wiens geboortegrond vele lezers de dierbaarste herinneringen hebben, van harte welkom!

Tong Tong | 1968 | | pagina 3