Vrienden in de maneschijn Zo'n 13, 14 jaar was ik en hij woonde schuin aan de overkant. Als ik 's middags "the Sheik of Araby" op de gitaar hoorde, wist ik: hij denkt aan mij, want dat liedje was ons onafgesproken teken van herkenning (mijn bijnaam was Arab). Het gaf mij altijd een stil blij gevoel. Op de vele maanlichte avonden (scheen de maan daar zo vaak? ik weet hier nu nooit wanneer het volle maan is) kwamen de jongens en meisjes uit de straat bijna rustig naar ons huis, achteloos hun gitaar dragend. Meestal was ik dan nog bezig met mijn laatste taak: het uitrollen van de bultzak die overdag om ruimte te spa ren opgerold lag en vastgesjord met banden. Overdag was die bultzak mijn "podium" daar declameerde ik uit Hil- debrand's familie Kegge of Stastok. Mijn broer en zusje konden niet meer van het lachen als ze de negentiende- eeuwse taal hoorden, vooral van de interieurbeschrijving sloegen ze dub bel. En al was ik dan beledigd, ik deed het telkens weer want ik was toen dol op de Camera! Als de bultzak was uitgerold moest de tikar erover gespreid worden en de klamboe bevestigd aan muurhaken. Ik deed altijd zo lang mogelijk over dit werkje omdat ik dat verrukkelijke mo ment van begroeting, het begin van weer een heerlijke avond, zuinig wilde bewaren! De bantals frommelde ik tegen mij aan van ingehouden opwinding en span ning. (Ik was bezig een vrouw te wor den maar dat wist ik toen nog niet). En dan werd ik geroepen: "kom je nog, iedereen is er al". Eigenlijk deed ik nog maar voor spek en bonen mee, al had ik een forse alt. De oudjes (alles wat boven de 30 jaar was viel daar wreedweg onder) zaten in de voorgalerij die eigenlijk een gewone voorkamer was - de jon gelui op de nog warme muurtjes van ons platje. Gitaren werden gestemd en terwijl de oudjes zaten te ngobrol en te luisteren zongen wij twee- of driestemmig, cow boyliedjes zoals Home on the range, carry me back to old Virginy, of Ha waiian songs Aloha Oe; you are the one rose, Sweet Leilani en natuurlijk ook de weemoedige Ambonese liedjes tanah Ambon soeda djaoe, olé sio sio né en zelfs Javaanse als Bengawan Solo (om de oudjes te plagen die dat niet konden waarderen). Ook gewone songs waren geliefd, zoals South of the border; Strike up the band en Ro zen bloeien in de hoven (tegenwoordig bekend als Careless love), waarbij de jongens het door hen bewonderde meisje veelbetekenend aankeken! Het toppunt van gelukzaligheid was de enkele keer dat mijn aangebedene en ik hand in hand zaten. Er werd natuurlijk ook gewoon ge praat, waarover weet ik echt niet meer het enige wat ik mij scherp her inner was die innige tevredenheid, dat saamhorigheidsgevoel, het weten dat je onder vrienden bent en dat het goed is om bij elkaar te zijn. Zulke avonden waren lang, maar nooit lang genoeg! En er werd altijd gesputterd als we door de oudjes naar bed gestuurd wer den. Aan deze avonden denk ik als: ik een avondje wil geven en het kost zoveel moeite om een afspraak rond te krijgen, want die kan niet op dins dag, die niet op donderdag, iedereen heeft het druk met cursussen, T.V. en films of hij heeft geen kinderoppas. Wat een soesahü! Waarom kan het nooit meer als toen, dat je als bij stil zwijgende afspraak komt als de maan schijnt? ik na zo'n "gezellig avondje" met een enorme afwas achter blijf. Wat heb je toch onmogelijk veel nodig te genwoordig! Taart, koekjes, koffie, wijn, bier, long drinks, chips, dips, crackers, kaas, soep en noem maar op (en het genoegen is omgekeerd even redig aan de gespendeerde guldens, eerlijk is eerlijk). Vroeger deden wij absoluut zonder. Het was feest als bij uitzondering een stopfles satroe asem of goela batoe voor de keel rond ging, die kwam uit de geheimzinnige kamer van Oma Tien. ik de beatbands op TV hoor; geen simpele gitaren meer, hele batterijen versterkers hebben ze nodig (als maar geef geluid). En toch grijpt gitaarmu ziek me nooit meer zo aan als op die Indische avonden. Idealiseer ik nu? Waar ligt het aan? KENÊSSE HEKS •BmiiiiimiuiiiiiHiiiiiuiiiiiHiiMiuiiuinTironHTrTiiinnwiiiiiiHHMHflUHmHiMUiUHMimitiuuiiunuHii» Sterren stralen overal Kokkies rijsttafel-artikelen staan 1 bovenal. KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 j Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. P.S. Wij verzenden rijsttafei-arti- j kelen over de gehele wereld. BOLEH TAWAR Voor onze Boleh tawar stand op de Pasar Malam kunnen wij nog goederen aannemen. Gebruikt en nog goed of ongebruikt en voor U niet meer lakoe (voor anderen misschien wel). Liefst geen grote voorwerpen, dus geen frigidaires, kleerkasten of centri fuges. En géén kleren. Heeft U iets waarvan U niet zeker weet of het voor de stand geschikt is, bel of schrijft U dan eerst? Sluitingsdatum voor de inneming van goederen 20 MEI. En dan werkelijk geen dag later. Vorig jaar zijn we erg inschikkelijk geweest met de sluitings datum, dit jaar kan het beslist niet omdat we nog meer aan ons hoofd hebben dan anders. Werkt U mee? Adresseer aan Lilian Ducelle, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Tel. 545500. OLEH-OLEH VAN OVERAL Over smaak valt niet te twisten! Zullen de ex-Djakartanen daarom niet kwaad op me zijn als ik zeg dat hun gado- gado maar zó-zó is en niet in de scha duw kan staan bij die van Soerabaja? Djangan marah boeng! Tahoe van Kediri. Nasi rawon van ja, die waroeng op de driesprong Porongbrug, schuin rechts naar Lawang, links richting Goenoeng Gangsir! Na de jacht even mampir! Madre de Dios! Hewèldih! Babi panggang van Hong Wan Lauw (Pasar Besar Wetan) Mama Mia! Deze man is geen k-o-k, kok, maar een Groot en begenadigd Kunstenaar met de Chinese kookkunst van eeuwen in zijn handen. Pangsiet, boeroeng dara di boeang ke- palanja, masak sama amandel en ang siau hie (je mag zelf de "levendige" krapoe uitzoeken in de bak) van Kit Wan Kie. Mie basah van Depot Tiga schuin te genover de Sirene bioscoop van toen froeher. Es pasrah van Topo (you telling me). Gerookte bandeng van "het Loodje". Satee babi Luxor. Satee ajam (laler) Lawang. Ket, ket, ket, korrrket en prr, prr, ajo, lemperrr Bangil! Wiengko Babad (maar eerst mliwis schieten op rawa Mlangi, héé Jo!) Ananas Klakah en Langsep Singosari. Blimbing Demak. Doeren (two times as big as a rugby ball) Sendang (Trawas). Druiven en perziken van Florence en Siena! Djoewet, nangka, pisang radja Madoe- ra. Lak 'an van Pak Sabolah, Ardjasa, en "Champagne" van Griséé. En last but not least: Lontong "con contorno" zoals mijn lieve moeder die maken kon en ajam panggang bij mij thuis hier in Eindhoven. Hè! Ik heb weer lekker gegeten, maar dat is dan ook het enigste dat ik goed kan. Basta cosi! G. H. BARTMAN 12

Tong Tong | 1968 | | pagina 12