BRILJANTEN %ta DJOÜA »/&Co GOUDEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud MIDO polshorloges sebelah rotan armbanden van 24 karaats goud (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f200,- de reiskosten voor één persoon geheel terug!! Vervolg van pag. 2 Ze deed, waar Gilberto Freyre in zijn boek uiterst knap over uitwijdt: ervoor zorgen dat er niet alleen een stroom van cultuurwaarden vloeide van het hoofdgebouw naar de bijgebouwen (waar wij altijd zo zelfgenoegzaam aan denken), maar dat er ongemerkt, maar even belangrijk, ook een stroom van cultuurwaarden vloeide van de bijge bouwen naar het hoofdgebouw. En deze .wisselstroom" van cultuur waarden, dat was „Indisch leven". Die maakte onder meer dat de heer des huizes, „Europeaan zijnde" voor de foto niet angstvallig de bedienden naar de bijgebouwen verwees en zelf netjes en stijf en belangrijk en har kerig de toean besar uithing, schoe nen aan, mooi pak an, „stijl-nja ah- plus", maar ongegeneerd en vrij en gelukkig op zijn platje kon zitten met zijn tèklèks en zijn ouwe pyama. En Nènèh. Want die hoorde erbij. Punt. Nog meer vertellen? Ah, moh! Doet u het maar. Vertelt u ons maar wat u zelf gemerkt (of herontdekt) hebt van die stroom van dierbare waarden van de bijgebouwen naar het hoofdgebouw. Ja, doet u dat. Want hiermee bewijzen wij aan de bijgebouwen wat wij al lang hadden moeten doen: de hormat die zijn be woners nog steeds toekomt. In ons volgende nummer komen al vast twee verhaaltjes van zulke „fami- lieleden-van-de-bijgebouwen". In alle eenvoud en bescheidenheid vertellen ze ons van een vorm van Leven en Geluk, zoals wij maar zelden elders beleefden en waarin misschien een Geluksgeheim ligt dat uniek is. Wie helpt ons méér zoeken? T.R. ONDERVINDING Naar aanleiding van het voorkomende in .Visserslatijn uit de tropen II (T.T. 20/3) dat men zolang moet lijden door een steek van een sembilan (ook de kiper heeft ge mene rugstekels) het volgende: Een geroutineerde visser moet toch weten, dat hij altijd een flesje ammoniak bij zich heeft om die toe te dienen bij zo'n steek van een sembilan of kiper. Heeft men bij geval geen ammoniak bij de hand, dan be zigt men zijn urine in de plaats van am moniak en kan dan door blijven vissen. Ik spreek uit ondervinding. L. F. M. Busselaar lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll Employé van Tong Tong zoekt bij Indische familie of dame een kamer in het Statenkwartier. Brieven te richten aan redactie Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, 1 Den Haag. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis DOMINEE OP BEZOEK Laatst raakte ik in onze waroeng op zater dag even in gesprek met mevrouw de Haas, die vroeger met haar man (die militair arts was) ook heel wat van Indië afgezworven heeft. Ook in Sigli had ze korte fijd ge woond. „Dominee Thenu gekend?" vroeg ik. „O ja! Als hij weer eens in Sigli was, logeerde hij altijd in de pasang-grahan naast ons. En dan kwam hij 's morgens vroeg altijd een kopje koffie bij ons drinken. In z'n pyama." Het kwam er zó gewoon en vanzelfsprekend uit, dat ik in de lach schoot. Stel je voor dat je hier in Holland 's morgens de do minee op bezoek zou krijgen in pyama! Zelfs het idee is al schandalig! En dat zei ik mevrouw de Haas ook. Maar voor haar was het tóen al, toen ze als „baroe'tje" nog maar kort in Indië was, al niet „gek". Het leven in Indië was zó volmaakt anders dan in Holland, in duizend-en-één opzich ten, je aanvaardde het ineens in zijn tota liteit en hield er ook meteen van op een wijze, die je nooit meer kon vergeten Eigenlijk vertel ik u dit om duidelijk te ma ken hoe zeldzaam mevrouw de Haas „toen froeher" was, dat zij als jonge vrouw dit volslagen vreemde land ineens begrijpen kon zonder kritiek of zonder spot. Terwijl er zelfs veel in Indië geborenen zijn die nu nog zoveel aan te merken of te spotten hebben op het Indië van toen. En nog steeds niet begrijpen dat Indië „ons" dier baar Indië was JUIST met al zijn gekkighe den en wonderlijkheden. Kan je hier wel ooit over uitgepraat raken? D0000000CK3000000000000000000X)00000CXXXXX>OC)C)C)000C>000C>0C>C00000CXXX)000000JOOOOOOOOOOOOOOOOO Vlamingstr. 5, Den Haag, Tel. 116677 x>o ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCH 11

Tong Tong | 1968 | | pagina 11