IN DE INDISCHE TUIN Radio BOLLAND bungalows bijgebouwd. Tante Pien en Oom Kees verhuisden toen naar één van deze huisjes en kregen Fee en Thea de beschikking over het hoofd gebouw. Hier begon Fee toen 'n dans school voor balletlessen. Wie herinnert zich nog de door haar groep opge- gevoerde operettes "Dodeintje" en "Hansje in speelgoedstad"? Helaas waren we 1933 naar Ban dung verhuisd en heb ik nooit mee kunnen doen met deze opvoeringen. Wat leefde iedereen mee toen Fee een studiebeurs kreeg voor een jaar om naar Curt Jooss in Engeland te gaan. Dit gebeurde kort voor de oorlog in Europa. Ettelijke keren heb ik nog bij Tante Pien gelogeerd. De horde katten, de troetels van Fee en Thea zal ik ook nooit vergeten. Sommige totaal gede genereerd met knobbel- of gespleten staarten. Dood-eng! Ze hadden er wel bij de dertig als ik me goed herinner. Daarbij had zich een kampong kater gevoegd. Deze was één oog kwijt en liep daardoor steeds met scheve kop. Toen wij er nog woonden was er aan de wegkant een onbebouwd stuk je terrein tussen de twee erven. Hier had een Chinees een warong geopend en kochten we er wel suikerballen of kwatjie. Toen hier gebouwd zou wor den moest deze warong weg. Bij de afbraak van de warong was de Chi nees er ook bij en werd er toen een nest muizen gevonden. Waarschijnlijk een of twee dagen oud. Deze werden door de Chinees in kokend water ge doopt, daarna in ketjap en zo opge geten. Ik herinner het me vol afschuw. Maar als je 4 - 5 jaar oud bent maakt zoiets natuurlijk enorme indruk. Wie weet er meer over Sukabumi te vertellen? Of Salabintana? Of het spookhuis op Boemi Ajoe? En over de dorpstypen Si Bandung, Pihak en Nji Kir (deze vrouw moest getrouwd ge weest zijn met mijnheer Kühr). Of de tyvee opvoeringen van Fee Wiebenga? Óf de Sinterklaas "Braukman"? Deze laatste exposeert nu wel eens schilde rijen in Duitsland. Ajo oud-Sukabumelaren! Er heeft over deze plaats zo weinig in Tong Tong gestaan en ongetwijfeld is er veel over te vertellen. J.I.J.-N. Stationsweg 143 tel. 0 70-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 0 70-60.15.12 DEN HAAG Laatste aanbieding: GRONDIG RADIO-GRAMMOFOON Model "Bergano" f 1048,voor f 825, Model "Mandello" f 698,voor f 598, Model "Como" f 638,voor f 538, Stereo Meisters: diverse typen, kortingen van f 100,tot f 150,gulden. Hierbij speciale stereo grammofoonpl. aanbiedingll o.a.: goedkope Westerns, Krontjong, James Last, L.P.'s, etc., etc. Van klein kind af heb ik al een grote liefde gehad voor alles wat groeide en bloeide. Ik voel me dan ook bevoor recht in mijn jeugd in de tropen te zijn geweest en dat ik de flora daar, al was het gezien door kinderogen, heb leren kennen. Wat zou ik graag nog eens terug gaan om deze flora beter te bestu deren. Onze tuin was voor mij een eldo rado. De grote ronde vijver in de sier- tuin, met er om heen een brede rand van Vergeetmenietjes. In de vijver wa terlelies en traté's (lotussen). Deze laatste vond ik heel bijzonder. Het grote blad, waar de waterdruppels als zilver-kleurig paarlemoer op lagen. De mooie bloemen met grote rose bloem bladen, die je aan Andersen's "Duime- lijntje" deden denken. En dan de vruch ten! De zaaddragers hadden enigszins een trechtervorm, waren sponsachtig. Hierin vond je de zaden, eivormig en wit-crème gekleurd en...heerlijk om te eten. In één hoek van de vijver stonden hoog opgeschoten papyrusplanten met groene pruikebossen. Voor ons waren het pruiken! Hoeveel uurtjes hebben we er niet kappertje mee gespeeld? Dikwijls totdat alle pruiken in de vijver op waren. Achter je oorlelletjes plakte je als oorbellen de bloempjes van de Plumbago, ook wel mannentrouw of klevende liefde geheten. In een andere hoek van de tuin ston den de cactussen en vetplanten. De schijf- en bladcactussen waren meer dan mans hoog. Vol bewondering kon je de grote bloemen bekijken en was wat verdrietig dat deze bloei maar zo kort duurde. Eén dag! Ook de potlood vetplant was een favorite van me. Deze had erg veel getah en was daardoor prima te ge bruiken om mee te schrijven. Waarop je schreef? Gewoon, een gaaf blad van de nangkaboom. Ook was er een Convillea. Deze houtige klimplant was zo uitgegroeid, dat er een grote overdekte pergola was gevormd. Eén van de houten liaan takken hing in een boog omlaag en was een heerlijke schommel. De oud- rose bloempjes kon je als molentjes in de wind laten zweven. Eerst draaien en dan zo hoog mogelijk naar boven gooien. In deze Convillea was het ook, dat Moeder, bij het snoeien bijna een boomslang doorknipte, zo leek deze op een tak. Over het slootje, waardoor het water naar de vijver stroomde, was ook een soort pergola om de markiza, die daar groeide, te steunen. Iedere dag werd hierheen de ronde gemaakt om de bloemen te bevruchten. De natuurlijke insecten om dit te doen waren er ken nelijk niet. Hoe wonder mooi van kleur en opbouw waren deze bloemen niet? Ja, onze tuin had een enorme ver scheidenheid aan bomen, struiken, planten en kruiden. Als Moeder^ voor een nierpatient kruiden nodig had, zochten we wat meniran. De ketjibeling en koemis koetjing werden gekweekt. Bij ons groeiden vele kruiden om hun habitus gewoon in de siertuin, hoewel er ook nog een apart kruidentuintje was. Nooit zal ik de ketepèng tjina vergeten door z'n sierlijke groeiwijze, de forse samengestelde bladeren en de goudgele bloemen in de vorm van een toorts. Het bladvocht was fantas tisch tegen exceem. Rechts van de oprit hadden wij een groot grasveld, waarop prachtige min- dibomen stonden. Zo sierlijk! Je kan ze niet vergelijken met enige boom hier in Holland. Misschien dat het ele gante, wat een berk heeft, het iets kan benaderen? Je rook de bloei altijd. Maar het fijnste hier was, om te luis teren, als de wind door het fijne blad speelde. ffir/ffötfftiv'Unifvlihfiin/iulmii Natuurlijk hadden we orchideeën en Bougainville op het erf. Van deze laat ste zelfs de witte en oranje. Wel zes of zeven verschillende kleuren hadden we. En de boengoer. Weet U nog hoe mooi die in bloei kon staan langs de weg Sukabumi - Batavia, rose en lila- kleurig? En de Flamboyant, die de Priok-weg als het ware in brand deed staan. Het verbaast me nu eigenlijk, dat deze bomen dan geen blad had den. Of viel dit in het niet bij de uit bundige bloei? Merkwaardig was het ook dat alle duifjes orchideetjes tegelijk bloeiden, ook maar één dag. De weg naar school in Sukabumi leek dan versierd als voor een bruiloft. We hadden ook heel veel vrucht bomen. Onze tuin was ook zo groot! We hadden zelfs een doerian op het erf, maar die kregen we nooit te eten vanwege de lucht. Toch, toen Mr. Rid- ler van Marshall's Tea Machinery Fac tory uit England bij ons op bezoek kwam, wilde hij van alles zien en proe ven. Zo ook doerian. Zijn commentaar: "delicious! It tast like onion and cream." Nangka aten we wel regelmatig uit de tuin, evenals djeroek malang, djam- boe bol,, djamboe ajer, ach laat me hier niet te veel over uitweiden. Toch rijzen er nu enkele vragen bij me op en wie weet het antwoord? Waarom groeiden bij de nam-nam, blimbing woeloe en ik meen ook bij de tjermé 13

Tong Tong | 1968 | | pagina 13