EEN ONVERWOESTBARE oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo kleine kano's en voeren naar de plaats waar de krokodil was gezonken. De cipier was ook van de partij, waarbij hij gebruik maakte van een kleine ka no. Hij was in vol ornaat en droeg een bamboehoed, waarop een rood-wit- blauwe cocarde van de compenie was bevestigd. Het water was zo helder, dat wij de krokodil konden zien liggen. Een strap- pan gewapend met een dik touw, waar in een lus was gelegd, dook naar be neden en legde de lus om de staart van het dier. Op dat moment kwam genoemd lichaamsdeel door een golf slag in beweging. Geschrokken kwam de man omhoog en al in herhaling schreeuwend: "Masih hidup" probeer de hij zich "veilig" te stellen. De an dere strappans, die zich ook te water hadden begeven en in de rondte zwommen, trachtten zo schielijk moge lijk uit het water te komen door in een kano te klimmen. En tot overmaat van ramp probeerde iedereen in de kano van de cipier te klimmen. Het gevolg was wel te raden; de kano sloeg om, iedereen over boord gooiend inclusief de cipier. De zwemkunst niet ver staand zag ik hem wanhopige pogin gen doen boven water te komen en aan de bamboehoed, die nog boven water uitstak kon ik hem iocaliseren; de cocarde, goed zichtbaar, gaf het land aan waar hij als ex compenie- man aan verknocht was. Het duurde nog enige tijd voordat de panische stemming voorbij was en ie dereen zich had hersteld. Toen kon ik beginnen met te verzekeren, dat de krokodil echt dood was. Men keek in het water en daar het dier inderdaad geen teken van leven meer gaf ging de duiker met het touw aan het werk. Het opbergen ging toen vlot. De buit werd op het strand gelegd en de hel den van de kano's gingen er om heen staan. Het dier mat ongeveer 41/2 meter Men betastte het dier, trok aan de vinnen en ten bewijze dat zij niet bang waren voor zo'n snert korkodil stompte men het dier waar men stom pen kon. ...Onverwachts ging de bek in een laatste stuiptrekking open en onze helden holden geschrokken onder luid geschreeuw weg, sipat kuping. En even plotseling als de bek openging klapte hij weer dicht met een luide zucht. Verlegen kwamen de helden één voor één terug en toen ik foto's maakte moesten zij er natuurlijk ook op met het lugubere dier voor zich. Men was opgelucht van zo'n lastpost te zijn verlost; nu konden de strappans ten minste wat rondzwemmen in plaats van zich te beperken tot binnen de omheining. K. GREEVEN Op de hoek van de Beeklaan en de Fulton- straat in Den Haag staat een restaurantje dat ,,De Indische Keuken" heet. Dezer da gen vierde dit restaurantje zijn 15de ver jaardag en dat was voor de eigenaar een gelegenheid om in een kleine kring van vrienden deze heuglijke dag te vieren. Nu is het vieren van de 15de verjaardag van een restaurant niet bepaald een glori eus feit om in de publiciteit te brengen, zelfs van een Indisch restaurant niet. Maar voor „De Indische Keuken" maken we graag een uitzondering. Het restaurant wordt namelijk gedreven door Ph. G. Carli, die nu 89 jaar oud is. D.w.z.: hij begon zijn restaurant toen hij 74 jaar oud was! Voorwaar toch een staal tje van onverwoestbaarheid en durf, zoals maar zelden aangetroffen wordt. Ook in andere opzichten is Carli altijd een zeldzaamheid geweest. Dat hij namelijk dit restaurant begonnen is, komt ook omdat Carli nooit ambtenaar is geweest of in dienst van een grote maatschappij, zodat hij behoort tot de zeer weinige Indische niet-pensioentrekkers. Carli heeft altijd op eigen benen gestaan, sinds hij in het begin van deze eeuw in Indië kwam. Als scho lier in Holland opgegroeid was hij één der eerste goede voetballers toen ook Koning Voetbal nog in zijn kinderschoenen stond. In 1897, 1898 en 1899 was hij captain van HBS en hij stond in het internationale voet bal van die dagen o.m. ook opgesteld in het Nederlandse elftal dat tegen Duitsland speelde. In Indië speelde Carli bij SVV Semarang, Thor Soerabaja, DOO Djokja en BVC Batavia en behaalde vele lauweren. Maar weinigen zullen weten dat Carli ook de eerste (en enige) Indische cineast-pro ducer was. En wel in de 20-er jaren, toen iedereen in Indië dacht dat films alleen uit Amerika of Europa konden komen. Toen maakte Carli zijn avontuurlijke films, die vooral bij het Indonesische publiek enorm insloegen, omdat het de eerste films wa ren die Indonesische thema's verwerkten. En omdat Carli, hoewel zonder enige scho ling, letterlijk van alles aandurfde en in zijn films ook trucage-wonderen van „De Dief van Bagdad" en jungle-episodes a la Trader Horn op het zilveren doek bracht. Evenals zijn films is ook Carli een soort levende avonturenfilm, want hij heeft van alles geprobeerd en hij heeft veel gewon nen en ook verloren, maar hij bleef altijd overeind en altijd ook „geladen" met nieu we durf. Nu, vér voorbij de grens die normale men sen aanleggen voor de „pensioengerech tigde leeftijd" en zelfs voorbij andermans „toenggoe mati", is Carli nog steeds een doorstoter eerste klas, drijft zijn „kedai nasi" met opgewektheid en levenslust, en kijkt vooruit naar het zilveren jubileum van zijn Indische Keuken alsof deze Tijd van Verval alleen maar voor de kandjeng be- sars geldt en niet voor de Kleine Boengs! Ja, met plezier schrijven we hier Kleine Boeng met hoofdletters. Als bescheiden bewijs van hormat voor een kerel-uit-één- stuk aan wie wij - mét zijn restaurantje - nog vele jaren toewensen van „sekali mad- joe, tetap madjoe!" „GHOST-STORY" Onderstaand verhaal is geen persoonlijke belevenis, maar afkomstig van kennissen uit Sumatra. Brani soengoe mati! De man, een Chinese hertenjager dorst er een eed op te doen, het onderstaande met eigen ogen te heb ben aanschouwd. Het gebeurde ergens in Sumatra, waarbij hij en enkele collega's zich hadden opgesteld, in afwachting van de drijvers, die het wild, door middel van fluitjes naar hen opdreven. Het duurde ruim anderhalf uur, toen het snerpend ge luid zijn richting opkwam en hij zich voor bereidde op het dodelijke schot. Kunt u zich deze spanning voorstellen? Tot zijn stomme verbazing, de volgende se conden plaatsmakend voor diepe veront waardiging en schrik, zag hij, inplaats van een opgejaagd hert, een oude vrouw met een kind aan de arm voorbij snellen. Hij had bijna een mens gedood! Nóg verbaasder was hij, toen een hijgende drijver hem even later verwijtend toe schreeuwde, waarom of hij niet geschoten had op dat prachtige hert met een jong achter zich aan. Bij een serieus onderzoek, bleken duide lijk de sporen van een tweetal herten zicht baar! De man heeft die dag zijn jacht ge staakt! G. F. Pesch. Met NECTAR-ESSENCE maakt U voordelig Uw Rozenstroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I 1 Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. Verschenen: Bijdrage tot de kennis van het medische, para-medische en occulte gebruik van edel en sierstenen. Deel I - De KWARTSEN. Deel II - EDEL en SIERSTENEN. prijs f 7,50 p. dl, afgehaald. Onder rembours toegez. p. dl f 9,05. Alleen verkrijgbaar bij Firma J. M. Visser - Edelhandel Noordeinde 156 - Den Haag - tel. 070-60 07 47 O 19

Tong Tong | 1968 | | pagina 19