Kris-kras herinneringen 1 <EEE» iU O oooooooooooooooooooooooooooo 9 vmt9> waren, maar dat viel in het water! Be halve op de Bragaweg hebben we op de Manggalaan gewoond. Van school naar huis gaand liep ik graag door de brandgangen. De vruchtenbuurt was later een deel van het „Tjihapitkamp" maar de zon nige rustige sfeer van weleer was niet meer. Dichtbij ons op de Mang galaan woonden Ambonnese jongens die 's avonds dikwijls krontjongmuziek lieten horen. Bij warm weer, een enkele keer als we 's avonds buiten kunnen zitten is het .ergens" net als toen! Zo kan ik vellen vol schrijven met kleine herin neringen uit mijn Indische jaren. Ei genaardig dat zoveel kleinigheden nooit vervagen en het komt herhaal delijk voor dat ik zo'n kleine belevenis uit het toch wel een beetje verre ver leden, nog „proef". E. Sipma-v. Kesteren. Wie aan Bandoeng denkt, denkt aan Braga! Bandoeng is dé stad van mijn jeugd. Het Tjihapitkamp maakte een eind aan een onbezorgde meisjestijd, maar de vele zonnige herinneringen komen vaak bij mij boven en levendig zie ik dan voor mij de straat waarin wij woon den: de Bragaweg. Op werkdagen al tijd gezellig druk, met veel bekende leeftijdgenootjes en 's zondags, rust. Geen winkelenden, maar nu gezinnen die zich installeerden op de terrasjes van Bogerijen en Winkelmaatschappij „Braga". In een zijstraat van de Braga weg, gang Coorde, was een snoep winkeltje waar een aardige, toen in mijn ogen, oude baas stond. Mijn eerste gang op zondagochtend was naar de bloemenpasar, die dicht bij was en voor een kwartje konden we verschillende vazen vullen. Op de Oude Hospitaalweg no. 4 woonde me vrouw Keiler, een grote vrouw met prachtig grijs haar, dikwijls zagen we haar wandelen met een pinchertje; zij leidde een atelier. Later in het Adek- kamp waar mijn moeder en ik één matras deelden, was zij onze buur vrouw op de brits. Na de oorlog werd mevrouw Keiler in Hotel Homann opgenomen, zij was toen reeds bejaard en denk ik niet dat zij nog in leven zal zijn. Wat zou ik het prettig vinden als iemand mij over haar zou kunnen inlichten. Twee zwem baden waren populair: „Het Centrum" (Piet Stam) en „Tjihamplas"; mijn voor keur had de laatste, prachtig gelegen en veel ruimte. Mijn ouders maakten op zondag graag een bergtochtje, meestal moest ik mee, maar veel liever ging ik naar Tjihamplas, daar ik veel last had van wagenziekte. Toch viel er op de zon dagstochtjes veel te genieten. Zwem-- men en aardbeien met slagroom te Pengalengan. Paardrijden op Lembang. Een wandeling door de krater van de Papandajan was een belevenis en de foto's die wij nog rijk zijn houden het beeld levendig. Ook die van de gedenksteen van de drie jongens die in 1924 op de Tangkoeban Prahoe door stikgassen om het leven kwamen, de namen zijn duidelijk te lezen: Jan Dirk en Anthonie Hendrik van Deelen en Hendrik Pieter Maasdam. Dansen leerde ik op het instituut „Schooneboom", eerst in de soos Con cordia, later aan de Dagoweg. Na de oorlog zag ik onze dansleraar terug bij een tandarts; hij liet blijken dat hij mij herkende, maar tot een praatje kwamen wij niet, daarvoor had hij te veel kiespijn! Op 2 scholen ben ik in Bandoeng geweest, op de Prinses Julianaschool, waar de heer de Helder toen de lei ding had, andere leerkrachten die ik mij van de P.J.S. herinner zijn de heren Lips en Van Dam. Later ging ik naar de Koningin Wilhelmina School, waar we een sportclub (heer van Beek) rijk waren die „De Ster" heette. Veel namen van leerlingen zijn in mijn geheugen gegrift, b.v. Nora An- selmo, zij kon prachtig zingen, vonden wij allen, net Deanne Durbin. Met ge noegen kijk ik soms naar de verschil lende klassefoto's tussen de andere foto's uit Indië, die we van kamp tot kamp hebben weten te behouden. Zou ik „Westerpark" bijna vergeten waar geroeid kon worden? Het water was erg vies en zwemmen mochten we niet, toch deden we het, in onze onderjurk; zou wel opdrogen dachten wij en dat was ook zo, al bleef het vuil als bewijs achter. Thuis probeer den we ons er uit te redden met het smoesje dat we in het water gevallen Het monument op de Tangkoeban Prahoe i^OCXXXiOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O Q O O O O LEZERS IN AMERIKA Denkt U eraan dat voor zoekge raakte of extra Tong Tong num mers, U altijd terecht kunt bij Marijke Steevensz, 12255 Allardstr., Norwalk, California 90650 Op hetzelfde adres kunt U ook O vele Nederlandse boeken bestel- O O len. Informeert U eens! O o Vlugger en goedkoper dan 9 naar den Haag schrijven! O

Tong Tong | 1968 | | pagina 9