1001 avonturen met de soetil Een voortreffelijke paddestoel. Ik zal maar met de stoel in huis vallen: toko Tong Tong heeft tegen woordig heerlijke paddestoelen te koop. Gedroogd en in zakjes van 25 en 50 gram resp. 1,50 en 2,50 per zakje. Geen gewone paddestoelen maar gedroogde "boletus edulis" oftewel eekhoorntjesbrood, een geurige, ver rukkelijk smakende paddestoel uit Oostenrijk. Onze groente-boer-cham- pignon, ook erg smakelijk, geurt niet, maar als we op kantoor een zakje "pilzes" openmaken, begint iedereen hoorbaar te snuiven! Boletus Edulis ruikt namelijk net zo lekker als ze smaakt. Via-via kunnen we af en toe kleine partijtjes binnen krijgen en U kunt ze als ze er zijn, altijd bij ons kopen of bestellen (20 ct voor porto erbij). Het zijn ferme paddestoelen, U moet ze voor het gebruik een half uurtje in warm water weken. Overheerlijk in de jus (ik snijd ze in stukjes en doe ze er, weekwater en al, bij) en even voor treffelijk in ommelet, ragout, soep of alles wat U een extra fijn smaakje wil toekennen. En U weet, paddestoelen zijn een gezond eten, voor vegetariërs vervangen ze vlees, voor de vleeseters zijn ze een dubbel genoegen. Deze Oostenrijkse "pilzes" zijn een nieuwe ervaring voor mijn doorgaans op Indisch eten ingestelde tong. Ik heb zelfs vrede met een dikke jus als deze paddestoelen erin zijn verwerkt. Als U de Boletus edulis in sambel goreng verwerkt dan zit U er wel naast, want wat kan in smaak winnen van trassi, bawang poetih en lombok? Voor die Europese dagen waarbij we de soetil vervangen door pol-of schep lepel, heb ik twee recepten voor U om de paddestoelen te proberen. Probeert U ook eens in gewone smoor van kip een paar stukjes te doen. Je haalt vele keren uit één zakje! LILIAN Turkse rijst. 20 gram (of iets minder dan een half zakje boletus), 3 flinke tomaten, 1 ui, zout, peper, een half pond rijst, 3 flin ke paprika's, 80 gram margarine, boter of vet, mespuntje marjolein, 1 grote theelepel paprika poeder (die in cello faan zakjes is de beste). Ui in vet fruiten, paprikapoeder, kleingesneden tomaten, paddestoelen en in ringen gesneden paprika er bij doen en goed roeren. Dan de gewas sen rijst erbij doen, met marjolein, zout en peper en zoveel water dat alles onder staat. Gaar koken tot het nat bijna verdampt. (Recept uitgeprobeerd en ik vind de smaak veel verbeteren door toevoe ging van stukjes ham en een stuk of wat kleine garnaaltjes. Meefruiten dus met de andere ingrediënten. L.D.) Paddestoelen flensjes. Flensjes bakken en een ragout maken van ham, paddestoelen en kaas. Hier mee de flensjes vullen en die in een vuurvaste schotel doen, met melk waarin een ei geklopt is overgieten, geraspte kaas er over, wat paneer meel en klontjes boter er op en in de oven bruin bakken. 1 Sterren stralen overal 3 Kokkies rijsttafel-artikelen staan bovenal. KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 j Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 j Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. j P.S. Wij verzenden rijsttafel-arti- kelen over de gehele wereld. InininiiHtiiiiniunDiiHiiMiMiimHHiiiHiiiHMiiniiHiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinuiuiiiniiiuiiiiiiiiiiiïïr KRUIDEN EN NOG WAT Wie van kokkerellen houdt, zelfs als hobby (er zijn méér mannen die dit graag doen, dan men wel denkt!), zal als hij (zij) uit Indië komt, zich bij voor keur bezig houden met het herontdek ken van allerlei Indische variaties van gerechten. Maar ontkomt toch niet aan een uitstapje zo nu en dan naar de Europese keuken. Wie dan van het goede hout gesneden is, ontdekt vroe ger of later de Europese kruiden: dille, tijm, rozemarijn, dragon, kervel, marjo lein, lavas, enz. enz. Tot zijn verbazing zal hij dan drie dingen ontdekken: 1. Massa's min of meer bekende Eu ropese gerechten winnen verbazing wekkend veel aan smaak bij goed kruidengebruik, 2. Franse kookboeken zijn de beste, 3. De gewone Hollandse tafel (ook in de middelmatige en zelfs betere restaurants) maakt amper geen gebruik van kruiden. Het is b.v. een toer om in de doorsnee groentenhan- del de bekende "bouquet garni" te vinden. Als men in een restaurant op de vriendelijke (of plichtmatige) vraag van de ober of de maaltijd goed smaakt, kalm antwoordt: "Neen. On voldoende gekruid!", zal merken dat het enige wat de ober doen kan is: U zout, peper en mosterd toeschuiven. Méér kent men gewoonlijk niet. Want, zegt men, daarvoor moet je dan in dure of chique restaurants zijn. Mieke den Ouden en Aat Boogaard met hun anglotjes, zelf gekneed en gebakken. Leuke herinneringen aan een tijd zonder aardgas of electriciteit "We houden van een eenvoudige, nuchtere pot. Zonder tierelantijntjes!" Dit nu is het grote verschil tussen de Hollandse en zelfs de eenvoudigste Indische (Indonesische) keuken. Waar ook het eenvoudigste mespuntje ke toembar of djinten, knoflook of trassi niet ontbreken MAG als het voorge schreven is. Zonder kruiden is Indisch eten gewoonweg geen Indisch eten meer; ook de eenvoudigste vrouw in de kampong, ook de gammelste bilik- ken eettent, gebruikt overvloedig krui den, JUIST als de nuchterste zaak van de wereldl We geloven dat de Indische da me, gewend als zij is om te koken naar perfectie, ook veel lauweren zal kun nen oogsten (en veel nieuw plezier beleven) met de Europese tafel. Twee terreinen van de Europese kookkunst zijn aan de Indische tafel vrijwel on bekend: sausen en soepen. Menige oervervelende Hollandse pot, verbetert 500% als er een goede soep aan voor af gaat en een perfecte saus bij geser veerd wordt. Probeer maar! Een ander terrein waar de Indische vrouw beslist veel meer en veel meer NIEUWS kent, is het terrein van de kleine borrel- of cocktailhapjes. Er hoeft toch niet op alle huisfuifjes al leen maar "ge-taroh" worden? En wat de kleine hartige hapjes betreft, hoe ven we toch niet te vreden te zijn met altijd weer loempia's, soempia's, kro- ketjes of pastels? Welke lezeres kan ons nu al een paar tips geven van zulke hapjes? Denk erom: leuk gar neren is erg belangrijk. Een grote schaal met van die hapjes die je uit het vuistje eten kan, moet er kleurrijk en artistiek uitzien! 13

Tong Tong | 1968 | | pagina 13