KLACHTENTELEFOON M. oCnneke röniok Dagelijks kan je in kranten en zo lezen van het stichten van nieuwe co- mitees, commissies die benoemd wor den, belangenverenigingen die opge richt worden, etc. enz. Maar wat heb je daar als gewoon huisvrouw nu aan? Waar die dringend behoefte aan heb ben is een klachtentelefoonman. Aan de andere kant van de lijn zit een ano niem manneke, met een goede stem die troostvolle woorden zegt op de juiste momenten. Hij hoeft niets te we ten en moet vooral niets béter weten, hij moet alleen maar luisteren. Hoe hij er uitziet doet er gewoon niet toe. Aan manlief heb je niets, die wil niet als klaagmuur fungeren wanneer hij moe naar huis komt! De Heer des Huizes verlangt dan naar die "lieve vrouw, goede verschijning, opgewekt karakter", u weet wel die dame uit de huwelijksadvertenties, die elke dag in de krant staan...en nu ik er over na denk: misschien is het wel steeds de zelfde? Waar dan heen met je klachten? Wat zou zo'n klaagtelefoon toch in een gro te behoefte voorzien. Als je je dat nu eens plastisch gaat voorstellen. Op 'n kwade dag loopt alles, maar dan ook alles tegen, je grijpt eenvoudig de te lefoon, draait het nummer, laten we zeggen 131113. Aan de andere kant die begrijpende, lieve stem en je spuit al je klachten en narigheid ademloos door die lijn. "Meneer, moet je nou eens horen, wat een ellende: kom ik van de kapper, waar ik eigenlijk geen tijd voor had, maar goed, we moeten uit vanavond, draai de geiser aan vlaoem!, de vlam slaat er uit, in mijn haren, enorme stank, geknetter, walm, halve pruik er af zeg! Snel de kraan er op gezet, geblust, kam er doorge haald, nou toch zeker voor 7,50 aan kapsel geschroeid! Zo de prullemand in..." Waarop die man invalt met: "ach arme ziel, wat een ellende, kind wat zal je er uit zien! (hij lacht niet) En toen...?" "Toen moest ik in de kelder zijn, wil juist een pakje boter pakken, nou ja, margarine, wie eet er nu nog boter, maar u begrijpt het wel hè?, en juist toen ik het pakken wou plompte met een knal het licht uit, reuze klap, en ik ben toch al zo bang voor knallen. Toen ik na urenlang zoeken eindelijk de uit gang weer gevonden had en het dag licht weer aanschouwde, bleek de ijs kast kortsluiting te maken. Was al uren uit, want toen ik de deur opende gut ste het water er uit, alles in mijn schoenen. Enfin, een uur en zes zeke ringen later, was ik er nog niet achter wat het veroorzaakte, maar toen werd me wel duidelijk dat nu ook de ver warming het niet meer deed en het werd knap koud in huis. Toen maar lopen kleumen in een koud huis met een warme ijskast, tot er iemand naar huis zou komen, ,maar de één na de ander belde op dat hij niet of later zou komen, en ik maar in mijn dooie eentje, met verschroeide haren, overal stik, donker, en we moeten nog uit ook, en ik ben al zo moe, ooh wat 'n ellende!" Nu die meneer weer: "Arm kind, kan het me zo voorstellen, en dan nog de hele dag door op de raarste momen ten de telefoon en de deurbel natuur lijk. Zijn je schoenen al droog en wat doe je nu met je haar? Lieve, weet je wat jij eens moest doen? Je gaat ge woon voor een poosje naar Mallorca. Je zegt vanavond maar eens flink dat je daar hard aan toe bent, je laat de boel de boel, je gezin moet zich maar redden, je koopt een leuk badpakje, een rare hoed, laat je haren verven en gaat er maar eens fijn uit!" "Meent u dat, meneer?" "Ja, dat meen ik, moet je doen, je gaat er eens fijn uit. Zal je opknappen". Nu gebeurt er iets heel vreemds, de huisvrouw wordt plotseling door vele twijfels gegrepen, en hoe meer die man nu aanhoudt, hoe sneller in haar een brok plichtsbetrachting gaat groe ien. Op het.laatst is zij er van over tuigd dat zij niet kan gaan, zo erg was het nu ook weer niet allemaal, zo vre selijk moe ook niet. Zij raakt er van overtuigd dat zij blijven móet en wil en kan. Opgelucht door het feit dat ie mand haar klachten wilde aanhoren, dat er iemand was aan wie zij al die overdreven, domme, onnozele kleinig heidjes, die zo irriterend kunnen zijn, kwijt kon, kan zij nu weer welgemoed verder. Het is over en zij kan er weer tegen. Wie wil rijk worden met een klach tentelefoon? RINI (niet!) Noot: Rini heeft natuurlijk zo maar raak een telefoonnummer opgeschreven: 131113. Maar een numeroloog zou er misschien een "idiote" rangschikking in vinden: 13.11.13: het gekkengetal tussen twee ongeluksgetallen in. En redeneren: je zit in de put, gaat dan iets geks doen (de klachtentelefoon man opbellen), en na het gesprek zit je tóch weer in je ouwe put! Pienter verzonnen, Rini! Overigens: wie een tijdje numerologie studeert, zal tegen wil en dank ge troffen worden door de merkwaardige symboliek van getallen en denken wat de oude Romeinen dachten: "Habent sua fata numeri": getallen hebben hun noodlot. Maar als je dan denkt: ik heb het systeem dóór en ga m'n leven er voortaan lekker door laten sturen, merk je na een poos dat er niets te kiezen valt en dat ieder mens in het leven toch wel zijn uitgemeten portie krijgt! En dat zelfs magische getallen dienbaar zijn aan het Lot. Jammer, ja? Wat zouden wij het leven veel keuriger uitkienen dan Onze Lieve Heer! In Amerika is overigens Rini's idee al in toepassing gebracht. Daar hebben veel steden een telefoonnummer dat je kan opbellen als je erg verlaten en down bent, en dan hoor je een preek. In Amerika is in elke hotelkamer een bijbel en daar staat dat nummer soms in opgeschreven. Wie dus in de bijbel geen houvast vindt, kan dat nummer opbellen. En is dan betoel uit de pe narie. Of niet natuurlijkDaarom stond eens in die bijbel onder het "preeknummer" in een slordige poot geschreven: "If you still feel lonesome, call Lulu: 636.1234" 2 Voor de trouwe PASAR MALAM-be- zoekers is Anneke geen onbekende. Trouwens, haar naam heeft in de af gelopen tien jaar zoveel bekendheid gekregen, dat niemand haar optreden op deze feestelijke Pasar Malam zal willen missen. Anneke werd op 7 juni 1942 in Ton- dano op Noord Celebes geboren en kwam acht jaar later naar Nederland, waar zij op school in kontakt kwam met Peter Koelewijn met wie zij al gauw op schoolfeestjes ging optreden. Toen steeds meer mensen onder de indruk kwamen van haar zangstem, bleek het niet moeilijk een carrière als zangeres op te bouwen. Die car rière is inmiddels bekroond met tal rijke gouden platen en ongetwijfeld zal Anneke (op de foto met oudste zoon Steven) ook op de Pasar Malam en kele van haar oude succesliedjes zin gen. TIENDE PASAR MALAM 26 t/m 29 juni 1968 HOUTRUST DEN HAAG 14

Tong Tong | 1968 | | pagina 14