Zegen uit de bijgebouwen TIENDE Trouw tot in den dood De Pasar Malam 17 En daarom extra veel aandacht voor tieners en tienjarigen! In Boutique Checkpoint kunnen jullie de meest begeerlijke din gen kopen: kleding, platen, accessoires, affi ches e.d. Ook geeft Boutique Checkpoint iedere dag een geweldig swin gende modeshow in de laatste hippe mode-stijlen! TIENDE PASAR MALAM 26 t/m 29 juni 1968 Houtrust Den Haag Nog zie ik haar zoals zij^zich bij ons meldde, zij met haar drie" kinderen. Men kon 't hun aanzien, dat ze een hele afstand achter de rug hadden. Zo bestoven en vermoeid zagen zij er uit. Helemaal uit Mogga kwamen zij te voet, een afstand van wel veertig kilo meter van Pemalang af. Mogga was een dorpje gelegen op de hellingen van de Goenoeng Slamet. Zij had be sloten haar dorp te verlaten doordat haar man haar om een ander verstoten had. Dat moeder die dag juist iemand nodig had, was haar untung (geluk), want moeder nam haar aan, met alle drie haar kinderen. Salmie heette ze, een vroeg grijzende vrouw met een vrien delijk gezicht. Vanaf die datum kon ik me ons gezin niet meer voorstellen zonder hen. Salmie bleek, hoewel traag in bewegingen, 't geen ze geleerd had goed te onthouden, 't Duurde niet lang meer of moeder liet de keuken geheel aan haar over. Wat meer sprak was dat zij zo eerlijk was als goud. Nimmer miste moeder het een en ander. Door dat haar kinderen hun moeder Ma noemden, noemden wij kinderen haar al gauw ma Salmie. Ze wist al gauw van elk kind 't lievelingsgerecht. Altijd stond ze klaar voor degeen die haar nodig had. Gingen de oudste jongens op jacht, zo was zij er die vroeg in de morgen 't ontbijt klaarzette. Toen mijn ouders besloten hadden naar Batavia te vertrekken, maakte zij kenbaar met alle kinderen mee te willen gaan. Zo deelde ma Salmie vele jaren 't lief en leed met onze familie. Toen haar kinderen één voor één huwden en de kampong introkken bleef zTj con stant bij ons. Een mooie gewoonte van haar, die me nog levendig voor de geest staat is de volgende. Op elke Djemoeahat Kliwon kocht ze fijn gesneden bloemen en pandan. Van pisangblad vouwde ze net zoveel kommetjes, als er hoeken aan 't huis waren. Tegen magrib (is bij 't avond vallen) liep ze met een menjanpotje en voorzag elke hoek van zo'n kommetje. Daarbij prevelde zij gebeden. Wij vroegen haar eens wat ze alle maal bad. "Wel, zei ze, "ik bid om zegen en gezondheid voor allen in dit huis!" Zij mocht het beleven alle kinderen successievelijk te zien trouwen en het huis uitgaan. Vele jaren later, toen haar ogen langzaamaan 't licht verloren, vroeg ze om ontslag. Ze kreeg een pensioentje, plus een gantang rijst 10 kilo rijst) koffie en suiker per maand. In de kampong kocht ze van de moeizaam gespaarde penningen een huisje. Haar oudste zoon en zijn gezin kwamen bij haar inwonen. Zo nu en dan kwam ze mijn ouders nog opzoe ken om te ngobrol (keuvelen) over de goede oude tijd. Toen ze haar einde voelde naderen, liet ze mijn zuster roepen, de enige die nog in haar buurt woonde. In diens armen blies ze haar laatste adem uit. Haar laatste woorden waren: "Kirim tabé ja non, sama mama, papa, soe- darah soedarah. Djangan loepah! (Groeten aan je ouders, broers en zusters. Niet vergeten, hoor!). Zo stierf onze lieve trouwe kokkin, betreurd door ons allen, uit het vroe gere huis. tante Bet BRUINE BUS Saldo per 1 april '68 f 3.467,70 Binnengekomen april: E.P. 1,25... L.E.S. 5,—; G.W.S. 20,—; E.K.B. 2,50; W.K. 3,50; C.j.S. 4,—; A.C.S. 10,—; E.v.D. 10,—; C.K.v.H. f 10,—; W.M. f 15,—; A.P. f 35,—; J.A.M. 2,—; E.F.H. 10,A.L. de Boer f 25,A.v.H. 12,50; W.v.H. 1,—; F.G.A. 5,50; E.v.D. f 10,—; C.C.M. 5,—; J.M.S. 0,50; C.K. f 40,—; H.M.S. f 5,—; K.F.O. f 10,—; L.L.K. 10,—; P.W. 25,—; mevr. N. f 27,—; N.N. 5,20; E.H. f 10,—; F.V. 0,70. Totaal 335,14. Saldo per 1 mei 1968 GARA-YAKA Het verhaal van een jachtluipaard, ge schreven door een opzichter van een Zuid-Afrikaans wildreservaat. Het boek geeft een boeiend beeld van de nog ongeschonden Afrikaanse wildernis en dierenwereld. Dit levensverhaal van Gara-Yaka, het jachtluipaard verwierf het predicaat "Boek van het Jaar" van het genoot schap Natura Artis Magistra. Gara-Yaka's domein door Desmond Varaday, 12,90 met foto's en pen tekeningen. Verkrijgbaar in Boekhandel Tong Tong. MODERNE AZIATISCHE VERHALEN Vertaald door M. de Sain. Deze Prisma-uitgave bevat verhalen o.a. uit Perzië, India, Japan, China en Korea van schrijvers als Tagore, Chand, Narayan en Lin Yutang. De moderne Aziatische vertelkunst is het product van de traditionele volks kunst en westerse invloeden en heeft een geheel eigen karakter. Verkrijgbaar in Boekhandel Tong Tong voor slechts 1,50. S8f l kmm

Tong Tong | 1968 | | pagina 17