"Praatjes-door-de-wereld" ORCHESTRA PasaR MaLaM J. M. VAN EXEL's (WEST-INDISCH vuurwerk!) ZATERDAG 2s JUNI HOUTRUST-DEN HM6 Ja, laten we dat doen. "Praatjes door-de-wereld"! Leuk! En "Surkie"! Nóg leuker! Herinner je je die zotte, jolige tijd nog met deze gezelschapsspelletjes op huisfuifjes? Wat kon je je er in alle onschuld mee vermaken. En wist je uit ervaring ook dat in sommige ge zelschappen het wel minder onschuldig kon toegaan. (Adoe seh! Onbeschooofü). Ach, het waren maar spelletjes... Eigenlijk maar een paar mensen op de duizend weten dat alle spelletjes min of meer een symbool zijn van werkelijkheden die zeer ernstig of zelfs bitter kunnen zijn. Net zoals bij andere mensen het Godsbegrip niet groeit met de jaren, zo groeit bij deze mensen het "spel-begrip" niet. Men leert b.v. in alle eenvoud niet eens dat "surkie" eigenlijk het Franse "sur qui" is. En bij "Praatjes-door-de-wereld" leert men niet dat millioenen mensen zich er dagelijks aan schuldig maken, van kleine roddelaartjes en domme mensen af tot belangrijke nieuwsbla den en andere publiciteitsmedia toe. Dat is dus: slecht luisteren naar on duidelijke mededelingen en dan verder zonder onderzoek of zelfcritiek er maar wat van maken en verder ver tellen. Alleen maar: in de werkelijkheid lijdt dit vaak tot pijnlijke en bittere waar- heidsverdraaiïng en veroordeling van onschuldige mensen of toestanden. En fin, bij het steeds ouder worden krij gen we er allemaal min of meer zelf beroerde ervaringen mee. Waarom worden mensen alleen al op dit gebied niet vroeger wijzer. Hoeveel leed be sparen wij daardoor anderen! Bij Tong Tong hebben we (zoals U nog weet uit de roemruchte oorlogen in de rubriek Van Hier en Gunder) heel wat meegemaakt. En dat we sinds eni ge tijd niet meer in het geweer komen bewijst nog niet dat nu alles zo braaf en goed is. Recente voorbeelden bij onze Toko: "Onze handdoeken ioen- toeren" en dit of dat artikel is bij ons duurder dan elders, dus lopen we de kans in een kwaad blaadje te komen bij "Praatjes-door-de-wereld"-mensen die ons signaleren als afzetters. Als we zoiets rechtstreeks horen, zijn het altijd eerlijke en voorzichtige mensen die ons waarschuwen. Erg zijn altijd de mensen die zonder verder onderzoek of zonder na te denken prompt zulke berichten verder vertel len. Onderzoek leert b.v. dat sommige gekleurde stoffen overal ter wereld de eerste keer "loentoeren" omdat er verfstof gekomen is in de was, waarin het textieldraad gedompeld was. Eén keer in heet water en die was met de kleurstof die erin zit, is weggewassen en verder nooit meer last van "loen toeren". En wat die prijzen betreft, elke wan deling door de stad langs andere win kels doet U kennismaken met enorme schommelingen en variaties in prijzen, waar niemand wat van zegt of denkt. Zij worden veroorzaakt door allerlei invloeden, waardoor je echt in zaken moet zijn om er een beetje notie van te hebben. Maar soedah ;belangrijk is het niet. Er zijn andere praatjes-door-de-wereld die veel gevaarlijker zijn. Dat weet U wel. Maar we moeten allemaal ook even "het hele spel uit denken" en dan zien we dat bij Praatjes-door-de-wereld het weggestuurde praatje bij zijn oor sprong terugkeert. En in de wérkelijk heid is dan de lol er af! Op zijn minst merkt de onbedachtzame praatjesuit zender dat hij (zij) op den duur bekend is gaan staan als een onbetrouwbare bron, een lasteraar, een leeghoofd of "een lummel waar je voor uit moet kijken". Vertel hem (haar) nooit wat. Het loopt uit op vriendenverlies en eenzaamheid. En pas dan ontdekken sommige mensen de waarheid van een oud spreekwoord: "Als kalf-nja al ferdron- ken, paaés men haat Dempen!"... SPREEKWOORDEN VAN MALAYSIA Beberapa lama kemarau, timpa hoedjan boemi basah. Hoe lang het weer ook mooi blijft, als het éénmaal regent wordt de aarde nat (hoe lang een vriendschap ook duurt, één twist kan alles bederven). Lemboe bertandoek pandjangtiada me- nandoek poen, di-kata orang ia menan- doek djoega. Van een rund met lange horens, ook al gebruikt hij ze niet, wordt altijd ge zegd dat hij ze wel gebruikt. De bezitter(ster) van bijzondere ei genschappen wordt altijd een kwaad gebruik ervan verweten. IWIIlllllllllllllllllllllHllliniinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIUIIIHNIIIIHMIIIIIII& Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 1 I Ruime keuze in dames- en kindersandalen ÜïilllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIliii Onze excuses voor het weder om te laat uitkomen van de vo rige Tong Tong. En wederom lag de fout bij de drukkerij, die schijnbaar voortdurend met tech nische moeilijkheden te kampen heeft. De lezer zij voorbereid op ingrijpende wijzigingen inzake de verschijning van ons blad. DINO De nog maar kort bestaande ver eniging DINO (De Indisch-Nederlandse Organisatie) te Bergen op Zoom mag zich in een gestadige groei verheugen. Men beweegt zich op het gebied van amusement, sport, kunst en verkoop van Oosterse artikelen. Maar hoofd zaak is dat men elkander op amusante en creatieve wijze animeert tot een bewuster gemeenschapsleven. Op 27 april was er weer een grote rapat en men hoopt het aantal leden (jong en oud) steeds meer uit te breiden. Uit de omliggende plaatsen van Bergen op Zoom zijn ook vele leden komen opdagen. Men kan zich laten inschrij ven bij G. A. Lemette, Grote Beer straat 1, Bergen op Zoom.

Tong Tong | 1968 | | pagina 3