^MSTE^ PRACHTPILS Sic TransitLinggadjati! Exotische struikgewassen die door Nederlandse huisvrouwen geplant werden, bloeien boven de ruines van bungalows in het bergplaatsje Langgadjati, waar 21 jaar geleden Nederland de eerste overeenkomst sloot met een onafhankelijke Indonesische regering. In de schaduw van een majestueuze vulkaan staat nog steeds het hotel waar deze historische overeenkomst werd opgesteld. De bijgebouwen zijn ingestort, het hoofdgebouw wordt gebruikt als godsdienst school en iemand houdt konijnen in wat eens een luxueuze badkamer was, aldus schrijft Peter Job in de "Straits Times". Straks weer in Houtrust EEN TROPISCHE TUIN Weer net als toen vroeger "oog en neus" strelend! Het oog: door de vele prachtige grote en kleine planten en o.a. een echte pantjoran! De neus: door de vele bekende geuren van de vertrouwde bloe men! Oog en neus: door, nèt als vorig jaar, een grote orchideëen expo sitie van de Afdeling Groot Den Haag van de Ned. Orchideëen Vereniging! Werkelijk DE lusthof van deze TIENDE PASAR MALAM 26 t/m 29 juni 1968 Houtrust Den Haag De ongeveer 80 Nederlandse villa's, die hier stonden, zijn ontdaan van hun dakpannen, hout en glas, en een kleine welvarend Soendanees dorp omzoomd door groentetuinen is alles wat rest van het eenmaal zo rijke vacantieoord. De nabijgelegen badplaatsen met war me bronnen waar de Nederlanders eenmaal baadden, zijn vervallen als de ruines van een antieke cultuur. Op 25 maart 1947 erkenden de Neder landers het de facto gezag van een onafhankelijke regering over een deel van de Archipel, die nu Indonesia heet. Krachtens het compromis, dat toen werd gesloten, was het de bedoeling om te komen tot een Verenigde Staten van Indonesië met de Nederlandse Koningin aan het hoofd. Maar beide partijen werden het spoe dig oneens over de uitleg van de over eenkomst en nogmaals brak een ge wapend conflict uit. Sedert die tijd heeft de geschiedenis de wegen van vele vooraanstaande Indonesiërs die toen samenwerkten ter verkrijging van de onafhankelijkheid, uiteen doen gaan. Sukarno, de President van de nieuwe republiek, werd langzamerhand een dictator en leeft nu vrijwel vergeten in ballingschap in zijn zomerpaleis bij Djakarta. De socialistische partijleider Sutan Sjahrir, toen premier, werd spoedig nadat de Linggadjati overeenkomst mislukte en hij beschuldigd werd van compromitteren met de Nederlanders, ten val gebracht. Amir Sjarifuddin, de latere eerste mi nister, stierf op geweldadige wijze na de communistische opstand in Madiun in 1948. Anderen traden af na meningsverschil len met Sukarno, zoals de voormalige Vice-President Mohammed Hatta, die nu een teruggetrokken leven leidt in zijn woning te Djakarta. Weer anderen kwamen in opstand, zo als de vroegere premier Mohammed Natsir en Sjafruddin Prawinagara die aan het hoofd stonden van de Suma- traanse opstand in 1957 en die uit de gevangenis werden bevrijd door waar nemend President Suharto. Alleen één figuur heeft, gesteund door zijn vorstelijk aureool, alle stormen overleefd en kwam weer als minister tevoorschijn, zoals hij reeds in 1947 was. Dit is Sultan Hamengku Buwono van Jogjakarta, de man die aan generaal Suharto's regering zijn prestige ver leende en die thans minister van Eco nomische Zaken en Industrie is. Intussen symboliseert een lege ten toonstellingshal in Djakarta de uit komst van Sukarno's strijd met som mige van zijn medestanders uit de pe riode van Langgadjati, met name Sutan Sjahrir. Dit gebouw staat op de plek waar de Indonesische onafhankelijkheid in 1945 werd geproclameerd, een gebeurtenis die later in herinnering werd gebracht door 'n kleine zuil die bekend werd als "Het Linggadjati Monument". Gedurende zijn campagne in de late vijftiger jaren om de Indonesische re volutie nieuw leven in te blazen en zijn eigen rol daarin als vrijheidsstrij der die van geen compromis wilde weten te vergroten, liet Sukarno het Linggadjati Monument neerhalen. Hij liet een "Nationale Plannen Hal" bouwen op dit terrein waar hij maquet tes van buitenissige projecten tentoon stelde, die merendeels door het nieu we Indonesische regime zijn vergeten. Sutan Sjahrir, de architect van het Linggadjati pact, werd op last van Su karno gearresteerd en strief in april 1966 in Zwitserland na vier jaar ge vangenis. Door een ironische speling van de historie werd zijn begrafenis, die door duizenden werd bijgewoond, door het leger benut als propaganda- wapen om Sukarno's val, een jaar la ter te verhaasten. Intussen is, door een andere wending van de geschiedenis, Sjahrir's Socialis tische partij die door Sukarno was ver boden nadat zij de Sumatraanse re bellie steun verleend had, weer res pectabel geworden en vele van de leidende figuren ervan adviseren nu het huidige bewind. Voor de Lurah van Linggadjati, de 29- jarige Eno Usnadi, die vrijwilliger van de burgerlijke verdediging is geweest, betekenen de eindeloze politieke twis ten van de jaren na het verkrijgen van de onafhankelijkheid weinig. Hij herinnert zich nauwlijks de aan wezigheid van de Nederlanders in de plaats en, met uitzondering van Su karno heeft het lot van de leiders die een rol speelden in het drama van de onafhankelijkheidsstrijd, weinig bete kenis voor hem. De directe macht berust voor hem bij de elite Siliwangi Divisie van West Java, waarvan de troepen hun verlof I I doorbrengen in de oude Nederlandse bungalows. Hij weet dat het leger naar de voor grond is getreden, een leger dat ge hard is door de revolutie en dat door het mislukken van de Linggadjati-over- eenkomst met de Nederlanders in een vooraanstaande plaats in de politiek terecht gekomen is. 8

Tong Tong | 1968 | | pagina 8