De stem VOETSTAPPEN IN *N ANDERE WERELD Jos. van Areken t 11 i i I I i I I J I Hij zat op een grote steen in de droge kalibedding en staarde in wat in de natte tijd stroomopwaarts had moeten zijn in de richting van het Cycloopgebergte. Eigenlijk stom dat hij met de grint- auto was meegereden. De hele dag had hij als opzichter van Openbare Werken in de gloeiende zon gestaan op een weggedeelte tussen Hollandia en Kota Baroe, waar het grint voor wegverbetering gestort moest worden. Tegen drie uur had hij er méér dan genoeg van gehad en zei tegen de chauffeur, dat hij mee zou rijden naar de vindplaats van het grint, zo'n 30 km verder, voorbij de Sentani-Airstrip. De truck was snel geladen, en de chauffeur had gezegd nog één rit te zullen maken. De opzichter besloot bij de vindplaats te wachten. Een paar kilometers terug van de plaats waar hij zich nu bevond, op het punt waar de weg naar Ifar afsplitste, was een Chinees tokootje. Verder stond er nog een enkele Papoeahut, maar daarmee was alles gezegd. Het was toen in 1950 eenzaam en verlaten in die streek. De grintauto moest vlak vóór don ker, om ongeveer kwart vóór zes weer bij hem zijn, en kon dus ieder ogen blik komen. Het werd tijd ook, want de hemel prijkte reeds in felle strepen rood en oranje; de schemering nader de. In de ondoordringbare jungle, die de kalibedding afzoomde, stond ter linker zijde op een vijftigtal meters afstand een dode ontbladerde woudreus, die ver boven de andere bomen uitstak. Een papagaaienslaapplaats. Ze trok ken reeds in grote kwetterende vluch ten over hem heen. Trouwens van alle kanten streken zij in zwermen in de boom neer; iedere papagaai een felle rood- groene flits. Weldra bogen de takken onder het gewicht van de kwetterende, schetterende menigte vo gels. Tegen donker zouden zij stil zijn, wist hij, maar dan begon een ander concert. Het gesnerp van de ontelbare tonggèrèts (cicaden). Hij hoorde de eerste al. Snel viel de duisternis. Het lawaai van de tonggèrèts nam in kracht toe en belette hem naar het geronk van de naderende truck te luisteren. Hij hoopte, dat deze maar snel kwam. De kalibedding onderscheidde zich nu nog slechts als een flauwe brede grauwe streep van de pikzwarte jungle. De nacht was gekomen. Ook de avond kilte. Hij huiverde even in zijn losse dunne shirt, en, alhoewel hij de ge dachte probeerde te verdringen, kwam deze toch steeds terug. Hij dacht aan Jacqueline Jacque line met de bokkepoten. De geest van een door Amerikaanse militairen aan gerande en gedode WAAF (Women's Auxiliary Air Force). Haar geest was regelmatig gesignaleerd op de PIM, het hoogste punt tussen Hollandia- Haven en Kotabaroe. Maar niet al léén daar! Ook hier dichtbij! Kort vóór de Sentani-strip, in een moerassig bos, het "bosje van Jacqueline". Daar stond zij vaak in de duisternis langs de kant van de weg. Er waren vreemde dingen gebeurd. Onder andere het onderwijzeresje, dat in Base G. was gaan zwemmen met een groot gezelschap. Zij moest even in de struiken zijn en verdween! Drie dagen later werd zij door een patrouille gevonden in de begroeiing van kaap Soeadja. In een oude stalen munitiekist, die de Amerikanen daar bij de verdediging van Nieuw Guinea ooit eens achtergelaten hadden. Zij was volslagen verhongerd en leed aan ver standsverbijstering. Zij werd direct daarop met verlof naar Nederland ge zonden. Nog andere gevallen kende hij, die minder goed waren afgelopen. Hi i vroeg zich af of Jacqueline daar iets mee uit te staan had gehad. "Waar blijft die verdomde auto nou!" Hij keek op de lichtende wijzerplaat van zijn horloge. "Mijn hemel! al kwart over zeven!" Hij stond op het punt om naar de weg te lopen en naar het Chinese tokootje te gaan. Daar was tenminste licht en daar waren in ieder geval mensen. Misschien kon hij er wel een kop koffie krijgen. Toen voelde hij het! Iets ondefini eerbaars. Iets gruwelijks! Een invloed van een onzegbare kwaadaardigheid! Hij voelde zich daardoor ingesponnen, zó, dat hij geen kans zag om te vluch ten. Hij was als verlamd! En toen kwam de stem; woorden, Voor Omega, Zenith en vele andere goede merk-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 gemompeld in het Maleis; woorden, die hij niet verstond. Maar toen een duidelijk bevel; "Ajo! Madjoe!" Voor uit! Lopen! Hij kwam overeind en werd door een onweerstaanbare kracht gedron gen om stroomopwaarts te lopen. Van tijd tot tijd hoorde hij de stem onver staanbaar mompelen. Maar steeds was daar die kwade invloed, die hij haast als iets lijfelijks ervoer. De uren verstreken! Steeds hoger klom hij, langs droge watervallen, over rotsen, omgevallen bomen. Het zweet liep hem tappelings van het lijf. Drong in zijn ogen! Verblindde hem! Hij keek op zijn horloge. Tien vóór twaalf! Korte tijd later hoorde hij de stem weer. Nu duidelijk! Weer in het Maleis; "Wacht hier! Ik ga even weg! Daarna kom ik terug om je ziel te halen! Tegelijkertijd voelde hij de invloed wij ken. Paniek sloeg als een schroeiende vlam door hem heen! Hij stortte zich blindelings in de richting waaruit hij gekomen was. Verwondde zich aan ob stakels, aan grote kalistenen, aan tak ken! Het deerde hem niet. Weg! Weg! Om de eindeloze kronkelingen van de rivier af te snijden, drong hij zich in de jungle. Natuurlijk was dat fout! Éénmaal in de Nieuw Guinese rimboe was ieder gevoel voor richting ver dwenen! Dat was al vaker gebleken! En zéker in een donkere nacht als deze! Eerst drie dagen later dook hij op aan de rand van de Sentani-strip. Ver hongerd, verwilderd, en geheel ver bijsterd. Een paar papoea's vonden hem. Opgenomen in het ziekenhuis vertelde hij bij stukjes en beetjes zijn verhaal. Aan de tijd in de jungle had hij geen enkele herinnering dan alléén een allesoverheersende angst, dat de "STEM" hem weer zou vinden. Zelfs nu nog, 18 jaar later, gepen sioneerd en in het genot van een haast geheel "weggecumuleerd"AOW-tje be kruipt hem 's-nachts in zijn "kamer met kost" soms, als het straatgewoel is verstild en geen radio's en T.V.'s meer schetteren van tijd tot tijd de angst de stem weer te zullen horen. Dan kleedt hij zich aan, en gaat de straat op. De straatverlichting, de mas sieve huizenblokken en een eenzame politiepatrouillewagen stellen hem ge rust. Hier past de STEM niet! O.B.K. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiciititiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 VERKRIJGBAAR BIJ BOEKHANDEL TONG TONG f Sesam geïllustreerde encyclo- j paedie - 20 delen 4,50 p. deel, porto 0,40 voor één dl, 0,60 I voor twee delen, j Iedere twee maanden verschij- I nen twee delen. j Thans verkrijgbaar t/m 9e deel. Uitgevoerd in pocketformaat. lïiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiH 14

Tong Tong | 1968 | | pagina 14