TOKO TONG TONG is weer open! Antwoord aan Maya en Maggie Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Dagelijks: 9-4 uur. 's Zaterdags 11-3 uur Nieuw: Asbakken met stadswapens, gereedschappen, originele licht- brillen, kabajaspelden, kains, wajangpoppen. Essences in alle smaken, spekkoek. Pasar Malam restanten, misschien is er nog iets bij voor U! Selemat Mandi handdoeken laatste voorraad: f5.- per stel, handdoek plus gastendoek! Als doorknede cosmopoliet doet het me genoegen om in T.T. deze twee ontboezemingen te lezen van twee zo jeugdige lezeressen en die beide van een bijzonder soort sportiviteit getuigen. Ik ben even oud als jullie beide te zamen en heb weliswaar een andere jeugd gehad, maar toch wel dezelfde levensvisie. Op de leeftijd van Maggie zat ik achter de tralies, maar op de leeftijd van Maya fietste ik langs de Rijn tot aan Bayreuth toe. Sindsdien heeft mijn leven me ge voerd van de Scandinavische pool cirkel tot aan de Zd-Amerikaanse steppen toe. Nou wil ik de zijde van Maggie kie zen door te zeggen dat je zo veel meer kon en kunt doen, maar niet enkel doordat je niet zo ver hoeft te gaan, maar eenvoudig doordat er een andere spirit heerst, een soort feu sacré. Een feu sacré van de niet gesocialiseerde gebieden, die hier vermorzeld is door het zware ge wicht van de A.O.W. In Zd-Amerika moet je wel eens 150 km reizen voor dat je 'n stukje strand ziet en dan is het nog niet eens "Roeien juffrouw, a.u.b. het staat klaar". Nog niets staat klaar, maar je hebt een strand waar je de eerste 50 km heer en meester bent, waar je het strand deelt met robben en reuzeschildpadden, waar pijlstaart roggen luidt spetterend uit het water opspringen. Ik wil ook Maya gelijk geven dat hier zoveel dingen goedkoop zijry Mis dadig goedkoop zou je haast zeg gen, dingen waar je uit hobby of idealisme veel om geeft, en dat zo verlammend duur kan zijn in de min der ontwikkelde landen. Maar je leert improviseren en je leert tot je verbazing dat de goede gaven hier niet benut worden of doodgewoon genegeerd worden als overbodig en waardeloos, of blind en doof voorbij gelopen. Het gemak dient de mens Maya, maar waar het gemak vóór de Mens komt wordt de Mens Surrogaat. Er was een uitdrukking "What price glory?" Ik zou willen zeggen "What price comfort?" Het is niet doordat je zo dicht bij Scheveningen zit en met minimeisjes kunt dansen of op de boulevard kunt flaneren volgens de laatste mode gril, het gaat erom dat je "liefde voor de werpld waarin je leeft" met of zonder gemak leert. Het gaat om de ware (heilige) Na tuur tegen de wereld van de zo "mannelijke after en pre-shave lo tion", "safari hemden" en "de na tuurlijke haarlak". De ware Natuur tegen de Surrogaat Mens. Het verwondert me wel dat er steeds meisjes aan het woord zijn, waar blijven de jongens? WALLY Noot van de Redactie: In de Tong Tong van 30 mei stond een artikel van H. J. J. Maas ("Toerist doet Indonesië"). Mijnheer Maas is nooit van zijn leven in Indië geweest, heeft Tong Tong als trouw lezer zó leren waarderen, dat hij er een massa geld voor over heeft gehad om zelf eens een kijkje te nemen. Hij schrijft: "Als je eenmaal op Java en Bali bent geweest, houdt het heftige verlangen op, om nog meer van de wereld te zien, want waar zul je nog iets mooiers vinden?" Een spontane en eerlijke opi nie, waar tientallen lezers zich erg ge lukkig mee hebben gevoeld. Over het algemeen wordt er nooit getornd aan opinies van Nederlandse reizigers el ders in de wereld. Hollanders hebben enthousiaste reportages geschreven, gefotografeerd en gefilmd van Indone sië. En dat is allemaal goed. Maar zo dra een Indischman op welk gebied ook met liefde en dankbaarheid over Indonesië schrijft, wemelt het direct van commentaren uit Indische kringen. Dat maken we nu al twaalf jaren mee en we snappen er nog steeds geen lor van. We willen op deze plaats nóch "par tij trekken" voor Maggie, nóch voor Maya of Wally, doodgewoon omdat we van al deze "controversen" geen spat begrijpen. Batoel! Want natuurlijk kun nen we mijnheer Maas schrijven: "Hoor eens hier, vader! Ben jij nog wel een goed en dankbaar vaderlander? Is Holland niet in duizend-en-één opzich ten beter dan Indonesië?" En dan met een lange waslijst van "djempollans" aan komen dragen, stuk voor stuk waar. Maar mijnheer Maas zou alleen maar beduusd uitroepen: "Wat heeft dat allemaal er nou mee te maken!" Nietwaar, mijnheer Maas? Ook al heeft "Wally" een zeker ge lijk aan zijn kant, hij gaat o.i. veel te diep. We moeten allemaal leren el kanders geluksopvatting te gunnen zonder tawarren. T.R. SPREEKWOORDEN VAN MALAYSIA Hi/ang djasa beliong, timboel djasa rimbas. Het werk van de dissel wordt ver geten; het werk van de schaaf wordt opgemerkt (baanbrekers en pioniers worden altijd vergeten - zij die 't werk afmaken, worden geprezen). Bagaimana tjetak, bagitoelah kogwenja. Zoals de vorm is, zo is de koek (de waarde van elke arbeid wordt bepaald door zijn maker). 16

Tong Tong | 1968 | | pagina 16