Herinneringen van een krokodil Uitslag T eken wedstrijd Surabaja, Malang en Lawang zijn plaat sen, waar ik van kan dromen en kom er straks nog op terug. Ben zelf ge boren op een suikerfabriek (Pandaan) gelegen te midden van de veelgereden weg Surabaia-Malang. In de jaren voor 1920 woonden wij op s.f. Bogokidoel, gelegen tusen Papar en Paree met z'n tramverbinding: de K.S.M. (Kurang Stoom Maatschappij). In de omstreken lagen vele suikerfabrieken en wat een leuke tijd op de Lagere School te Pa ree. In noem hier namen van vele ken nissen zoals Edeling, Cathoire, Kern- pees, Dencher, Holsboer, Keyser, Wei- gers, Valkman, Mulder, Reselada, Scheltes, Weigers, Valkman, Bakker- schut etc. Op jeugdige leeftijd deden wij reeds aan sport, meerendeels tennissen en zwemmen. Wie herinnert zich nog de namen van de zwembak in Paree en Kediri? Na de lagere school kwamen we in de kost in Surabaia en juist in die jaren is zoveel geschreven in je Tong Tong over tempo dulu. Je lah je rot die Jan Bal met onze Topoh, waar wij niet te vergeten ook op wacht stonden op 't uitgaan van de Genteng school met z'n barang halusl Na een baldadig jaar tje (1920) op de filiaal H.B.S. te Sura baia, werd ik de school uitgetrapt door directeur Bot. Wie herinnert zich niet de gezellige stadstuin, waar wij met de hele klas onderdoken tijdens de les van een 3-vingerige Duitse leraar (na- manja lupah). Weet je nog wel Anton Hermanus, No- no van Engers, Carp etc. De verhaal tjes van de 3 naast elkaar gelegen be kende bioscopen in Pasar Baru. Wie kent de namen nog Sirene, Rialto en Altijd klas kambing voor 30 cent en maar oorverdovend trappelen op de houten planken voor "Eddy Polo Dan verder oppassen voor Phaff, die de jonge broekjes vaak trakteerdel hi! De sprinkhanen en kutu busuk die in stopflessen werden meegenomen. Mijn beste tijd waren de drie jaren op de Christelijke Muloschool, eerst in de buurt van Djogodolok, later verhuisd naar een prachtig stevig verdiepings gebouw in Embong Woenggoe. Wat een tijd hè, Mea Brox! Waar zit je nu? Wie helpt? Onze directeur Roosjen, later Noordzij. Tekenleraar was Oos- tenga en doet mij terugdenken aan Zus Knops, hil Zelf was ik in de kost bij mijn wiskundeleraar Weeda, dank zij mijn vader, anders zou ik nooit in het bezit zijn gekomen van mijn einddi ploma, hil Loetje Jahn (overleden) was mijn slapie op de schoolbank en voet balvrind bij Excelsior ook al in die tijd van Wasterval en keeper Hermanus (overleden). Wat kon die Bep Bakhuys schieten voor Thor en Gerrit de Raad ruig spelen voor HBS. Gerrit was de snelste motorduivel op z'n Norton en Ruth. Z'n collega de Sturler zit nu in Austra lië (adres heb ik). Op de Harley reed toen Anton Halbach, die zo roekeloos kon rijden en de bijnaam kreeg van "dokdokken". Sorry Ton! Onvergete lijke schoolfuifjes tot ver na zonsop gang in de Stadstuin en Tegalsari van de HBS, KWS, MULO en Ambacht school. (bekende ringwerker Bastiaan). De band van Monteiro, Kiliaan, Hertel, v/d Hart, Ernst Wol (drummer), trom petter de Viso en de bekende Bernar- Deze foto is speciaal voor G. H. Bart man, die Tong Tong zo vaak op aardige verhaaltjes tract eert. De foto stelt namelijk voor een verkoper van gado-gado SOERABAJA, een variëteit van gado-gado (Indonesië kent er ettelijke!), die door alle Soerabajanen geprefereerd u/ordt boven alle gado-gado's van Indonesië. Tot grote woede soms van rechtgeaarde anak Betawie, die hardnekkig blijven zweren bij gado-gado siram Betawie, en anak Padang, die zweren dat er niets gaat hoven gado-gado Padang. Bartman, we gunnen je je voorkeur voor de volle honderd procent, maar vragen je hierbij: scherp je geheugen, Krokodil, en vertel ons op welke wijze jouw gado-gado-verkoper te werk gaat en uit welke onderdelen zijn fameuze schotel bestaat! do van Hollywood (Surabaia) en Eldo rado (Malang). Bekende fuiftype's de meisjes Mentel, Waworuntu's, Fortu- nati. Zo kan ik doorgaan met namen van vele vrienden en vriendinnen. Ik ben op zoek naar jullie adressen. Schrijf me gauw! C. A. Ie Cotey Vlierstraat 590 Enschede GROEP A (4 - 8 jaar) 1e prijs: Francien Boeckholtz, A'dam f 15, 2e prijs: Maura Bruins, Den Haag f 10, 3e prijs: Filip den Oouden, Den Haag f 5, Eervolle vermelding: Michele Boon (4 jaar), Den Haag GROEP B (8-11 jaar) Ie prijs: Bart van Leeuwen, Amstelveen f 15, 2e prijs: Lydia Evers, Den Bosch f 10, 3e prijs: Ralph Panhuyzen, Vlaardingen f 5, Eervolle vermelding: Pia de Bats, Valkenswaard GROEP C (11-14 jaar) 1e prijs: Ineke van de Rest, Schiedam f 15, 2e prijs: Roy Bojoh, Vlaardingen f 10, 3e prijs: Rico Hetharia, Utrecht f 5, Eervolle vermeldingen: Maria Hasselman, Groningen en Rollen den Ouden, Den Haag Zo stonden de prijswinnaars in de tentoonstellingsstand op de Pasar Ma- lam en 45.000 mensen hebben deze namen kunnen lezen en de prachtige tekeningen die jullie gemaakt hebben kunnen bewonderen. Jongens en meis jes die meegedaan hebben, wij zijn héél trots op jullie en dankbaar tege lijk, want jullie hebt met al die fleurige tekeningen gezorgd voor een heel bij zonder plekje op onze Pasar Malam. Een bijzondere groet en dank aan de kinders uit het buitenland, Brazilië en Aruba voor jullie bijdragen. Leuk te weten dat jullie daar ook naar dezelf de televisie-programma's kijken als wij hier! Het liefst hadden we alle kinderen een prijsje gegeven, maar we metsten kiezen en reken maar dat tante Mieke en de andere juryleden hebben zitten wikken en wegen wie de winnaars en winnaressen moesten worden. Zij die het prijsje niet zelf op de Pasar Malam hebben afgehaald, krij gen het nu opgestuurd. Tot de volgende keer! Tante Mieke en tante Lilian 22

Tong Tong | 1968 | | pagina 22