Dertien Jaren DE PASAR MAL AM VAKANTIE Met dit nummer gaat Tong Tong zijn dertiende jaargang in. 'Adoeh! Onheluksnummer dese!" roepen sommige lezers automatisch uit. Zó zit de ongeluksreputatie van dit getal er zelfs bij de nuchterst denken de mensen in. Maar een seconde later beseffen we niet alleen dat we allemaal eens ook 13 jaar oud geworden zijn (en velen onzer ettelijke malen dertien! 11), maar dat het hele leven zich blijkbaar geen lor schijnt aan te trekken van dit getal 13. Want ook al zóu het geladen zijn met ongeluk, erdóór moeten we altijd! Alle andere kranten om ons heen. hebben hun 13de levensjaar gehad en leven nóg. De meeste Nederlandse kranten zijn intussen opgegroeid tot ernstige of sterke volwassenen, ande re zelfs tot oude kakehs. Tussen deze volwassenen in is Tong Tong maar "een kleine straatjongen". Reden voor vele mensen om er geringschattend op neer te kijken. Maar pas als de Indischman op zijn leven terugblikt, ontdekt hij dat zijn eerste dertien levensjaren letterlijk "tot aan de rand zijn volgepakt" met onvergetelijke ervaringen. In deze eerste jaren van ons leven beleefden we onze kinderziekten en liepen we in talloze avonturen letterlijk levensge vaar. We behaalden weliswaar menige triomf in kloppartijen en adoe lajan- gans, maar aan de andere kant kregen we ook (al dan niet verdiend) vaak behoorlijk op ons bliksem. Als we zo op de eerste dertien le vensjaren van Tong Tong terugblikken, merken we tot onze voldoening dat we geleefd hebben als een "djago", niet zoet en verborgen thuis, maar met grote ondernemingslust op alle straten en velden. Aan alle spelletjes hebben we mee durven doen en we hebben ons mannetje behoorlijk gestaan. En we hebben vaak (verdiend of onver diend) een pak op ons duvel gehad. Daarbij hebben we onze ware aard nooit willen verloochenen, noch ons levensterreinen willen laten afnemen. We speelden in de Europese stad, maar ook in de kampong. En we had den boezemvrienden onder zowel blank als bruin. Dat heeft ons natuur lijk in sommige kringen de reputatie bezorgd van een "katjoeng" te zijn, maar in ruil voor deze "reputatie" had den we een onmetelijk en gevarieerd levensterrein, dat ons alleen maar ster ker en moediger gemaakt heeft, ruimer van hart en wijder van oriëntering. We zouden dit leven voor geen enkel an der leven willen ruilen. Maar ook al zouden we het willen, we kónden niet anders zijn dan waar voor we geboren zijn, immers? Als het Onze Lieve Heer beliefd heeft 450 ja ren lang kleine bruine djago's geboren te laten worden, dan heeft Hij er zeker een bedoeling mee gehad. Ook van het bestaan van Tong Tong ligt een be doeling ten grondslag, al zullen wij die bedoeling misschien nooit begrij pen. De na-drukte van de Pasar Malam plus vakanties maken dat wij niet in staat zijn tijdig een behoorlijk overzicht van de laatste Pasar Malam op te brengen. In diverse komende nummers zullen aparte aspecten rustig onder de loupe worden genomen. Eén ding mag U wel weten. Het bezoekersaantal heeft dit jaar (het tweede lustrum) een record geboekt. Niet minder dan 45.000 gasten (waaronder dit jaar voor het eerst vele duizenden Hollanders die Indië nooit zagen!) zijn naar de Houtrusthallen getogen. De Pasar Malam groeit, maar helaas de Houtrusthallen niet. Een hopeloos tekort aan parkeerruimte, aan voldoende toiletten en een volslagen ongeschikte ventilatie hebben ons lelijk dwars gezeten Hoe komen we daar uit?! Eén geste, die óns bijzonder getroffen heeft, maar aan de massa's van tienduizenden natuurlijk ontgaan is, willen we hier nog even ver melden. De enige twee bloemstukken die we bij de opening van deze Tweede Lustrum Pasar Malam ontvingen, kwamen uitIndonesië! Eén van een heel goede sobat, Dr. Soetjahjo (gerbera's "onze" Indische bloemen!) en één van de GIKI, die zoals men weet de voortzetting in Indonesië is van het oude IEV. Met een schok kwamen hiermee "onze culturele en sociale erflaters" tot leven! Want bij elk groeiend succes van de Pasar Malam (en hoe vér ook deze Pasar Malam assimileren mag), één ding mogen wij nooit vergeten: dat het onze Indonesische vrienden waren en het harde werken van het IEV, die tientallen jaren, ja eeuwen terug de basis legden voor dit werk. Onze "Bapaks" in Indonesië leven mee met ons succes en meenden bij de opening van deze Pasar Malam niet te mogen ont breken met een tanda mata waarin een Poekoel Teroes besloten ligt tot in lengte van dagen, hóe ver we ook van huis zijn TERIMA KASIH SERIBU KALI, SAUDARA-SAUDARA I We willen niemands vakantie- plezier bederven, maar evenals alle grote en kleine bedrijven die dóór moeten draaien, weten we zo zoetjes aan wel uit ervaring dat er straks weer mankementen zullen komen. Heel Holland gaat naar buiten, dus ook personeel van drukkerijen en zetterijen, ex peditie, post en natuurlijk ook i ong 1 ong zelf. Hoe pienter je de vakantie-verloven ook inpikt, stagnaties ZULLEN er komen! Verlies de moed niet en wordt niet te gauw boos als Tong Tong te laat verschijnt of misschien zelfs met een heel nummer uit moet vallen. Tjalie zelf gaat niet met vakantie en houdt de zaak zo goed mogelijk aan het rollen. En misschien loopt alles tóch wel goed. We doen in elk geval 200% ons best. Okay? Poekoel Teroes dus maar! We leven maar dóór zoals we zijn. Vol zelfvertrouwen, met een rustig ge weten, en met een eigen en originele daadkracht. Net zoals élk mens van dertien levensjaren doet. Zo lang het ons toegestaan wordt. Dankbaar voor dit 13-jarige Tong Tong-leven, zoals we uaimoaar gebleven zijn voor ons vono mensenleven in het Goede Oude Indië. En even onvervaard als al deze jaren achter ons roepen we op deze ver jaardag uitdagend: "Hidoepl", "Mad- joe!" en "Poekoel Teroes!" T.R. Zoals onze oudere abonnees reeds weten, staat hier in Chinese karakters Tong Tong. Natuurlijk kent de Chinese cultuur de tongtong niet. Maar Tong betekent in het Chinees: Oost. En hier staat dus Oost Oost! Nadrukkelijker kan het niet! Vastberaden blijft ons Indische oog op het Oosten gericht, omdat alle eeuwen door de westerse culturen hun basiswaarden uit het Oosten gehaald hebben. En het in de toekomst zullen blijven doen! Onze Tong Tong zegt niet alleen "toeloeng menoeloeng" maar ook: vergeet het Oosten nooit! O.B.K. In Tong Tong No. 24 van 30 juni namen wij een stukje^ op, getiteld "De Stem", geschreven door O.B.K. Helaas is ons ontgaan dat op de copy naam en adres van de inzender(ster) ontbra ken en nu is er correspondentie voor hem (haar). Please, stuur ons even een kabartje! 3

Tong Tong | 1968 | | pagina 3