I (j^&spiUZudxukj/^ HEIMWEE Radio BOLLAND Niet NECTAR - essence: "De Indo" 't dappere kleine maand blad van de Indo Community Center de Soos (bestaat alweer 5 jaar, hoe is het mogelijk!) verslind ik altijd van a tot z. Het heeft geen zin om het te ontkennen en ik doe het dan ook niet: ik heb nog vaak, veel en oprecht heim wee naar Amerika. De vele goede din gen die nu tot het verleden behoren, het vele goede dat ik er heb genoten, geleerd en dat me met een gul ge baar door ome Sam is geschonken. Vietnam, Johnson en de hele rataplan ten spijt, het is een goed en mooi land. Blessings voor allen die er zijn ae- bleven. Elke keer als ik dat gele krantje doorlees, dan weet ik alles weer, zie ik ze allemaal weer voor me. Wat zul len de kinderen gegroeid zijn in deze twee jaar! Wat, hebben Joy en Jur van der Woude er een tweeling bij? Dat lees ik nu pas. En kijk eens hier: je kunt "Wali Sanga" van van Hien be stellen bij Mona Klinkert, 1432 N. Gar field, Pasadene. Ze hebben op eigen kosten een klein aantal laten drukken, daarom zo duur natuurlijk. Maar wat een initiatief en branie! Nog voor ik uitgelezen ben, wordt er gebeld. Er staat een jongeman met een aardig gezicht voor me. Ruben Benjamins, U kent me toch nog me vrouw? Met vacantie. Ik heb toch ge zegd dat ik U in Holland weer zou zien? Zelf de reis bijeengespaard met werken. Ruben is gegroeid, toen, anderhalf jaar geleden nog een ietwat verlegen, onhandige high school boy, nu zelf bewust, manlijk. Wat ga je doen Ruben? Naar colle ge, mechanical engineer, hoe vertaalt U dat in het Hollands? Hij wordt met gejuich door de kin deren ontvangen. Ruben betekent weerzien met Amerika, het ophalen van herinneringen die nog geen dag uit hun gedachten zijn weggeweest, het praten van een taal die ze nog niet in het minst zijn ontgroeid en waarin ze nog steeds denken. Er wordt gelachen en verteld, een beetje opgeschept ook misschien maar ik merk direct al dat het zwaartepunt naar California overhelt. Die tijd, dat is iets wat ze samen hebben meege maakt, dit hier is de ene vreemd ge worden, de anderen hebben hem al leen als onontkoombaar aanvaard. 's Avonds gaan ze met nog een ka meraadje (ook jaren in Amerika ge woond), er op uit. O ja, ze hebben plezier gehad, gelachen, gelachen. Ach nee Holland is zo kwaad niet, als je niet alleen bent en samen kunt praten over "vroeger". Is het met ons niet net zo? Even liet Ruben zich iets ontvallen: 'Hier met U kan ik gewoon over alles praten, want U kent Amerika, we vin den alles al gewoon. Maar als ik met de lui praat die Amerika helemaal niet kennen moet ik alsmaar door beamen dat ik Holland zo geweldig vind, ter wijl je in California honderd freeways hebt die langer, breder, mooier zijn. Je kijkt er niet eens meer naar toch? Als ik iets vertel omdat ze het me vragen, zeggen ze dat ik opschep en als ik niets vertel dat moet ik alsmaar aanhoren dat hier alles zo geweldig is. Waarom toch?" Ach Ruben, dat hoort nu eenmaal bij de gewoonten van mensen die nooit uit een klein landje zijn weggeweest. Gun ze het maar ja? Ik herinner me ook weer die twee neefjes die hier de grootouders opzochten en om twist te voorkomen, niets goeds van Ameri ka mochten zeggen omdat Opa anders zo kwaad werd. Omdat er niets van Amerika deugt. Basta, afgelopen. En dan kom je hier met vakantie om de prettige herinnering aan een land dat je op de een of andere manier toch wel lief is geweest te herleven. Ik heb heimwee naar California. Gis teren kregen we van lieve vrienden een pakje taco's (mexicaanse loempia om maar een vergelijking te maken) met alles erop en erin, zelf klaar te maken. Het werd precies als de taco's die we daar aten, zalig. En na het eten waren we allemaal even stil. Weet je nog Mam, weet je nog Pap, weet je nog? Heimwee is heerlijk. Het is een re tour-ticket naar wat geweest is, het is een koffer uitpakken met dierbare mooie kleren. Misschien passen ze niet meer, maar o wat heb je er een plezier aan gehad! Als ik eens genieten wil van dat vreugdevolle, bitter-zoete heimwee kan ik die grote oude koffer waarop "Ma- lang staat openen. En voor een op- kikkertje na een dag vol beslommerin gen ontsluit ik die vlotte suitecase van de USA. Wat kan een mens rijk zijn met twee koffers! Lilian "INDO" Cafe - Restaurant Indonesian American Food 606 W. Whittier blvd. MONTEBELLO, California 724-1355 Dagelijks open van 7.00 a.m.-9.00 p.m. Zondags gesloten Plenty free parking in rear Vrijdag en Zaterdag "Chefs' specials" Food to go - rantangs Catering Heerlijke snacks Exotic long drinks Temp eh WHERE EAST MEETS WEST, YOU EAT BEST (Een advertentie in "De Indo"Als U mis schien in die buurt komt tn na hamburgers en steaks weer eens snakt naar een vertrouwde hap, mampir eens bij "Indo". Tangoeng lek ker en U bent weer even "thuis"! terug komen, zij het altijd weer in een andere vermomming. Soms is het een militarist en soms een pacifist, soms een democraat en soms een socialist, soms een fascist en soms een com munist, soms een Z.Amerikaan en dan weer een Chinees, een Fransman of een Belg, een student of een boer, enz. enz. Kortom het is een wereld bekende figuur, levend bij alle rassen en nationaliteiten. Wat herinneren we ons nog van nieuwsfilmpjes van voor de oorlog en wie sprak er toen zo? Met diezelfde hese, haatdragende, op ruiende stem? Hitier! Ah, Hitler is niet dood. Hij leeft ver der in duizenden Hitlertjes over de hele wereld. En al die Hitlertjes beloven net als Bapak Adolf heilstaten. We vragen ons af: ten koste van wie? DE ZONEN VAN HITLER Wie maar lang genoeg naar het nieuws van de TV kijkt, ziet (en hoort) een merkwaardige figuur steeds weer Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070 - 60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG NIEUWE L.P. Hr. Valk met 16 nrs voor f 11,90. Haast U, dit is een bestseller! Krontjong a Go Go, nieuwe originele Indo nesia plaat, moderne stijl - prijs: f 11 90 Nieuwe instrumentale Coy Pareira L.P. met mooie nummers o.a. potong bebek Ganasa etc. - f 11,90. U weet, GRUNDIG meubelen (radio-gram mofoons) nergens goedkoper. Kortinq van f 100,— f 200,—. maakt U voordelig Uw Rozenstroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. oeoepoNesRo Zilveren Medaille Den Haag 1865 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 14

Tong Tong | 1968 | | pagina 14