TOKO TONG TONG is weer open! Nieuw: Asbakken met stadswapens, gereedschappen, originele licht- brillen, kabajaspelden, kains, wajangpoppen. Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Dagelijks: 9-4 uur. 's Zaterdags 11-3 uur Essences in alle smaken, spekkoek. Pasar Malam restanten, misschien is er nog iets bij voor U! Selemat Mandi handdoeken laatste voorraad: f5.- per stel, handdoek plus gastendoek! ABNORMAAL "Ik heb het idee dat wij leven in een periode van geestelijk verval". "Verzwakking van het normbesef bederft de morele atmosfeer". "Het destructieve karakter van onze televisie... drukt een stempel op Hil versum..." "Indien de overheid de massamidde len tot volksvoorlichting en volksbe- invloeding (pers, radio, TV) uit handen geeft, zou het voor de hand liggen dat zij voorwaarden stelt ter verzekering dat het gebruik de maatschappelijke en zedelijke orde niet aantast en in overeenstemming is met elementaire eisen van maatschappelijke betamelijk heid". Het is geen zure anti-Nederlandse Indischgast, die zulke dingen zegt, maar Mr. J. Zaaijer, advocaat-generaal bij het Gerechtshof, in wiens handen voor een belangrijk deel de beoorde ling is gelegd van wat schadelijk en misdadig is in deze maatschappij. Helaas zijn het (misschien) maar weinigen die zich kunnen indenken hoe een Mr. Zaaijer zich voelen moet als hij met zijn oudere kinderen of een gezelschap van vrienden de televisie aanzet. Ongemakkelijk! Elk ogenblik kan er een rauwe platheid, een schun nigheid, een volslagen onnodige on kiesheid de huiskamer inschallen. En dan maar lachen, joh! Of ogenzwem- mend progressief of cultureel doen! Wie de woensdagkrant opslaat om te zien welke nieuwe films er weer draai en, valt pardoes in een emmer vol ontucht. En wie met zijn dochter de boeken leest die op haar literatuur lijst van de HBS prijken, schaft al thans voor zichzelf de hele moderne literatuur maar af. Hier wat over zeggen? Men staat toch alleen maar bekend als hypocriet. M.a.w. er is geen enkele andere waar demeter dan die van de vulgariteit. Die is norm geworden. En wie deze vorm niet accepteren kan, is doodgewoon ABnormaal! Hadden we ooit gedacht dat we daarheen zouden opgroeien? DE LOCOMOTIEF Hierbij een aanvulling op hetgeen U schrijft (in het artikel over Dezentjé) dat een heer Brooshooft een der be kwaamste en beroemdste journalisten is geweest van het dagblad De Loco motief. De oprichter van "De Locomotief" was de heer J. A. Retel Helmrich, mijn va der. De eerste jaren van zijn bestaan ver scheen De Locomotief met een vignet in de vorm van een aankomende loco motief met rookpluim en enige wagons. Toen mijn broer en ik jaren na het overlijden van mijn vader een fiets tochtje maakten naar Kaliwoengoe (ik op een Japanse fiets harga 11, men zeide: "daar kun je niet mee rij den, je zakt er doorheen", nooit ge beurd, hoor!) en een bezoek brachten aan de wedono aldaar, bleek dat deze een heel goede kennis van mijn vader was geweest, en dat hij alle Locomo tief bladen had bewaard als aanden ken. Het was een hele stapel. Na verkoop van het dagblad is mijn vader jarenlang hoofdredacteur ge weest van dat blad. Hij schreef zijn levensgeschiedenis als feuilleton daarin. En na zijn dood hebben zijn weduwe en kinderen De Locomotief altijd gratis gehad. Hij was, geloof ik, 26 jaren hoofdre dacteur. Gezellig zag die krant er uit. Als men op de dagbladen alhier ook zo'n vignet zou aanbrengen, zouden ze er veel aantrekkelijker uitzien, inplaats van die nietszeggende naam. Mevr. F. Retel Helmrich DE MILITAIRE SCHOOL Merkwaardigerwijs komt in vele ge sprekken van oud-Meesterianen (inwo ners van het voormalige Meester Cor- nelis thans Djatinegara) de herinne ring aan de Militaire School in die plaats vaak boven. Merkwaardig, om dat (tot nog toe) niemand erover heeft kunnen of willen schrijven. Of komt dat misschien nog? Het gebouw van de Militaire School kende iedereen die de hoofdweg dwars door Meester Cornelis volgde. Het stond tegenover de Wilhelminalaan en schuins tegenover de woning van de plaatselijke garnizoenscommandant, 'n ouderwets gebouw met een brede, ei genlijk wel imposante gevel. Maar de school leidde zó nadrukkelijk een ei gen leven, dat het grote publiek van de officieren in opleiding eigenlijk al leen wat merkte op parades, waar het kleine, keurig witgehandschoende groepje altijd bijzonder opviel. Zou er toch niet ergens onder onze lezers een ex-pupil van deze Militaire School zijn die er wat over zou kun nen schrijven voor Tong Tong? Of nog een foto heeft uit die tijd? "CRITIEK" In ons blad klagen we wel eens over de wijze waarop zoveel kleinzielige en domme mensjes critiek uitoefenen op Tong Tong. Maar als we onze kranten lezen en weten hoe ook mensen als b.v. Premier de Jong, minister Rool- vink of minister Witteveen practisch aan één stuk door worden gebatjokt, vragen we ons af. hoe komt het toch dat ALTIJD de verkeerde mensen het grote werk opknappen en ALTIJD de goede mensen aan de kant moeten zitten? Adoeh! Als Oom Tjoh minister van Financiën was en Tante Koetil koningin, hoe heerlijk zou het leven dan zijn! 22

Tong Tong | 1968 | | pagina 22