"SpfS" PASAR MALAM PIEKERANS ojofo Bij het Tweede Lustrum van de Pasar Malam waren twee hallen van de Hout- rust afgehuurd. Er waren tweemaal zoveel bezoekers als gewoonlijk (totaal 45.000) en wat dit jaar voor het eerst na tien jaren Pasar Malam-historie op vallend was: er waren duizenden en nog eens duizenden Hollanders op bezoek, die Indonesië nooit zagen en dól waren op deze leuke jaarbeurs. Dat betekent dat er volgend jaar chitect. Kan dat niet, dan zal elke Pa- nóg meer bezoekers verwacht kunnen worden. DUS vlaggen uit en miljoenair worden? Gek dat vele Indischgasten alleen maar dat in hun hoofd hebben, en er maar heel weinigen in staat zijn om aandachtig toeschouwend ook de toenemende gevaren en risico's goed te beoordelen. Vooral op zaterdag, toen er op een warme dag (de drie eerste dagen wa ren koel) niet minder dan 20.000 be zoekers waren, vielen ettelijke moei lijkheden op, die te denken geven voor de toekomst. 1. De ventilatie was (mede door de vele keukentjes van de restaurants) on voldoende. Hier MOET door de Hout- rusthallen grondig verbeterd worden, wil men geen goede klant aan onze Pasar Malam verliezen. 2. De parkeergelegenheid was schromelijk onvoldoende en móet het volgend jaar worden uitgebreid. Men zal overigens toch wel (evenals bij andere jaarbeurzen en bezoekrijke evenementen) verderaf van de Hout- rusthallen moeten parkeren en er een wandelingetje voor over hebben. 3. Het aantal toiletten moet voor zulk een enorme massa bezoekers per sé uitgebreid worden. 4. De afvoer van afvaj was onvol- dende. Als de lezer nagaat dat niet minder dan 23 vuilniswagens nodig waren om alle "papieren pintjoeks" en plastic bekertjes af te voeren, begrijpt men wat zo'n aan "de open lucht ge wende" Pasar Malam in de Hollandse beslotenheden verwerken moet- Daar wordt het volgend jaar hard aan ge werkt. 5. Ook de AANvoer liet (vooral op de spitsuren) veel te wensen over. De samengepakte drommen mensen en transportmiddelen maakten dat vele standhouders en restaurants vaak al leen maar met de grootste moeite bin nen konden komen. Dat zijn maar vijf punten. Maar ook andere problemen hebben de organi satoren in behandeling. Waarover mis schien later. Duidelijk worden twee dingen: A. In vergelijking met de jaarbeur zen van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht is de accomodatie van Den Haag schrikbarend bij de tijd ten ach ter gebleven. Den Haag moet dit beter aanpakken! Als het kan... B. Een Pasar Malam heeft een heel eigen soort "huisvesting" nodig, waar voor die van een gewone Europese beurzen zich eigenlijk niet goed leent. De problemen van een Pasar Malam moeten worden opgelost door een ar- sar Malam zich binnen een groot aan tal begrenzingen moeten ontplooien en pas over nóg een jaar of tien zal blij ken of de organisatoren daarin bevre digend zullen slagen. Eigenlijk is 't met de Pasar Malam in Den Haag als met de ficus in de Hol landse huiskamer. Ook de ficus blijft maar een beperkte groei beschoren. Men zal er altijd aan moeten snoeien. Want "onze" waringin-achtige karet boom kan hier niet bestaan. Een over dekte aloon-aloon zou té duur zijn! Wij hebben in de jonge jaren van Tong Tong wel eens gezegd dat ELKE echt Indische onderneming eigenlijk te groot zou zijn voor Holland. En men heeft me daarvoor "snoeverij" verwe ten. De Pasar Malam toont het echter al aan. Meer dan ooit komt het aan op durf en vindingrijkheid of we onze Pasar Malam de groei kunnen geven, die het door zijn aard toekomt. Eén ding is ook duidelijker gewor den. De Pasar Malam zal zich meer en meer van Tong Tong (het blad) moeten losmaken. Ons kleine blad kan het enorme werk niet opbrengen, noch de (financiële) verantwoordelijkheden dra gen, die deze groeiende onderneming opeisen. Méérdere gespecialiseerde mensen zullen een volle jaartaak moe ten opbrengen om de Pasar Malam op gang te brengen. Deze specialisten zullen gezocht moeten worden onder de jongeren. De ouderen onder ons missen de dynamiek, het organisatie talent en de kennis van het moderne publiek om een zich modern ontwik kelende Pasar Malam elk jaar weer op te bouwen. Ook al omdat het contact tussen de oudere Indischgasten en de jongere meer en meer verdwijnt. Dat betekent automatisch dat de In dische karakteristiek van de Pasar Ma lam meer en meer zal verdwijnen. Ty pische symptomen: onze geliefde, ge zellige, dikke Toetoe Pam (Pim Eysin- ger) kon dit jaar maar twee liedjes ten gehore brengen, omdat ze doodeen voudig het muziekgezelschap van ou deren mist die haar begeleiden kunnen. Anneke Grönloh was geblondeerd en niet in sarong-kebaja; ze zong hoofd zakelijk Amerikaanse songs. Het hele amusement "vermoderniseert" snel, en zonder ook maar iets af te doen aan de kwaliteit van dit moderne amuse ment, Indonesisch of Indisch is het niet meer, en dat betekent in belang rijke mate "cachet-verlies". Kortom: met de geslaagde assimi latie" van de volgende generatie dreigt de Pasar Malam een oorspronkelijk cachet te verliezen. We pinken geen tranen weg. Maar we hopen dat op de een of andere manier toch voldoen de originaliteit kan worden ontwikkeld om de Pasar Malam apart en daardoor aantrekkelijk te houden. Zullen in de komende jaren de orga nisatoren in staat blijken om het Oos ters cachet op een andere wijze te be houden? En op welke wijze gebeurt dat? Het probleem is groter dan de toeschouwer wel denkt. Wie b.v. uit Indonesische kranten een indruk krijgt van de Djakarta Fair, die onlangs in Indonesië's hoofdstad werd gehouden, zal merken dat ook daar het cachet van de oude Pasar Gambir en de oude Pasar Malams meer en meer verdwijnt. En dat de allure van de Amerikaanse World Fair, Coney Island en Disney land de oude gemoedelijkheid en schil derachtigheid meer en meer "opeet" en vervangt door tempo en neon. Ook in Indonesië gaat de Pasar Malam "ber-a-Go-Go", zoals de krantenbe richten bij herhaling vaststellen, en de foto's onmiskenbaar aantonen. En nóg wijder rondgekeken: in de ontwikkeling van de Pasar Malam (zo wel de Haagse als de Djakarta Fair) vinden we de modernisering van de "achtergebleven gebieden" terug en de Amerikanisering van Europa. Ach, we moeten niet te ver kijken. Meegaande met de tijd zullen wij ook met de Pasar Malam een eigen rythme moeten vinden. Eén ding is zeker: de branie en de "dash" zijn er. Dus: POEKOEL TEROES MALAYSISCHE SPREEKWOORDEN Tiada beban, batu di-galas. Als hij niets te dragen heeft, zal hij stenen sjouwen. Nodeloos moeilijkheden zoeken. Zelfs zorgen hebben als er geen moeilijk heden zijn. Nooit "vrij als een vogeltje in de lucht" kunnen zijn. Tidak hujan, lagi bechak; ini 'kan pula hujan. Toen het niet regende, was het mod derig, en nu regent het weer. Een leven van eindeloze moeilijkheden. lauiiiiniiinuiiinauiiiiiiiiiiuiiiimiiinuiiniiiiiiiiiiuuuMuamniiRmiiiiiiiiiimniiiiiiiiiuHnHnNiiiii^ TOEZICHT op HUISWERK en BIJWERKEN door bevoegd lerares op alle vakken j voor leerl. MULO - H.B.S. - GYMN. Tarieven billijk. Mevr. A. v. Eljsbergen Querldostr. 82, Voorburg, Tel. 862581 j

Tong Tong | 1968 | | pagina 3