„OPRUIMEN" BRILJANTEN Xu DJOOA »/&Co GOUDEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud MIDO polshorloges sebelah rotan armbanden van 24 karaats goud (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag Wij betalen, bij aankoop vanaf f200,- de reiskosten voor één persoon geheel terug!! Als van een boterham met kaas één hoekje vuil geworden is, gooit men dan de hele boterham weg? Als een boom één misoogst heeft voortgebracht, hakt men dan de boom om? Als een huisvrouw de groentenvoor- raad in de frigidaire ververst, zoekt ze dan met zorg alleen de overrijpe of rotte delen uit of gooit ze de hele bak weg? Wat ons in deze moderne tijd (met al zijn idealen en mooipraterijen) pijn lijk treft, is de rauwe, harteloze wijze waarop men de maatschappij "sa neert", niets vergeeft, niets onder zoekt, maar ontslaat, ten val brengt, verwerpt, van staatshoofden af tot kennissen in eigen kleine gemeen schap toe. Hoe ontzaglijk veel goeds gaat op deze wijze verloren! En hoe stupide begint men telkens weer met "een schone lei", die door menselijke zwakheden toch telkens weer fouten gaat vertonen, en dan maar weer ge nadeloos "de spons erover". De Indische groep heeft dit óp pijn lijke manier ondervonden. Er zijn "fou ten" gemaakt in het koloniale verleden (echte of alleen bij domme verdacht making), dus is het hele koloniale ver leden fout. Er is nooit wat goeds ge weest. Alles opruimen! Maar zo gaat het overal. De wijze waarop verdienstelijke regeringen en ministers worden opgeruimd, leiders in het sociale, politieke en culturele le ven, is gewoon ontzettend. Onze voort gang door de tijd gaat over stapels lijken. En het gebeurt allemaal op zo'n harde, genadeloze, DOMME manier! We horen wel eens zeggen: "God is niet blind; hij zal deze wereld die geen genade kent, doen vergaan!" Maar we vragen ons af: "Waarom wordt God daar weer bij gehaald?" We doen het immers ZELF al dag in dag uit? Wat er alleen nog overblijft zijn de kleine uitschelders aan de kant, die zelf nooit wat gekund hebben en nooit wat zul len doen ook. Want het verlangen van begaafde mensen om wat te doen, zal meer en meer uitsterven. De lessen van gena deloos afgemaakte prominenten zijn té duidelijk! Een tijdje terug zaten we in een ca- fétje ergens aan de Wittenburgerkade in Amsterdam toen door de radio het bericht doorkwam dat de premier van Zuid Afrika Verwoerd was vermoord. De juffrouw achter de taptafel (een heel gewoon en ongeschoold mensje), die waarschijnlijk ook afwijzende op vattingen had over de Apartheid in Z.Afrika, schudde het hoofd: "...dat ze zulke mensen zo maar als een hond kunnen afmaken! Hij hep toch ook goede dingen gedaan? Hij hep toch ook z'n leven lang gewerkt om z'n volk te helpen? Wie hep er in deze tijd nog trek om hard te werke en z'n best te doen! Ze make je toch af als een dolle hond Geloof me: dit inzicht groeit in deze tijd meer en meer. Elke gevallen groot heid is een vinger aan de wand voor iedere opgroeiende grootheid. Wie zijn vrienden ziet sterven in een slangen- hol, gaat dat hol niet meer in! Hij gaat een zekere dood tegemoet. En is deze haatdragende massa wel een goed mensenleven waard? Als mensen als Martin Luther King of Bobby Kennedy sterven, roepen we ach en wee. Maar we vergeten dat we in onze gesprekken, in pers, radio en TV door eindeloze valse critiek het klimaat rijp gemaakt hebben waarin moordenaars en beulen opgroeien. Het is de massa van ondankbare, domme en haatdragende gedachten die ons levensklimaat verwoest. Toen de loonhervormingen van mi nister Roolvink verworpen werden, on geacht of ze juist waren of onjuist, wat riepen ettelijke kranten met grote koppen van leedvermaak? "De Rege ring op de Knieën!" MOET dat nou zo plat en hatelijk? Let maar goed op: het zijn altijd de mensen die zelf een sla- vennatuur hebben, een "op-de-knieën- mentaliteit", die het hardst schreeuwen dat rechtoppe mensen op de knieën moeten. Kijk in Uw kennissenkring om U heen. Zoek niet te ver naar onver laten. Ze zijn veel dichter bij ons dan we denken... T.R. Vlamlng8tr. 5, Den Haag, Tel. 116677 )XXXXXXXXXXXXXXX»OOOOOQOOOOOOOO» 11

Tong Tong | 1968 | | pagina 11