PRACHTPUS Vrienden, TongTongs en telefoonpalen Door talrijke ongeluk kig samenvallende moei lijkheden wegens de va- canties komt dit nummer met maar 20 (twintig) pagina's uit. De Directie ATTENTIE ANAK KOMPENIE VAN HIER EN GUNDER Binnenkort verschijnt weer van Lin Scholte. U kunt nu reeds voorbestellingen doen bij Boekhandel Tong Tong. De prijs bedraagt f 3,95 35 cent porto Wegens een te gering aantal inschrijvingen op het boek Oud- Batavia van de Haan hebben wij tot onze spijt moeten afzien van de herdruk van dit werk. Nieuwe inschrijvingen zijn dus niet meer mogelijk! "In noodgevallen ga je naar je vrinden om hulp te vragen. Ik zit nu in moeilijkheden, dus..." X U gelooft het niet, maar brieven die op deze wijze met de deur in huis val len (vooral BUITEN onze abonnee kring) krijgen wij met de regelmaat van een klok. Zelfs uit het buitenland. Vaak met een gemoedelijke en vanzelfspre kende herinnering aan die goeie ouwe tong-tong, waar immers ook iedereen mocht slaan als er "anoe aan de knik ker" is, zoals Pongkie zegt. 't Spreekt vanzelf dat wij ALTIJD helpen zoveel als mogelijk is. En NOOIT schrijven we: je mag ook wel eens abonnee worden, hoor! Daarvoor weten wij nu al sinds jaren té goed hoe onbelangrijk en "kliek- vormend" after all Tong Tong toch wel is, hoe arm men is, en hoe prachtig men zich verder tóch wel door het leven slaat zónder Tong Tong. We zijn bovendien toch altijd ook wel getroffen door de argeloosheid en onwetendheid waarop menige kleine boeng tegenover het leven staat. Dat is alle eeuwen zo geweest en zal ook alle eeuwen wel zo blijven. Want zelfs waar het woorden betreft als "vriend" of "tong-tong", weet men niet, dat ook vriendschap en de "kampongtelegraaf" berusten op WETTEN van nimmer sla pende wederkerigheid. Ook voor de tongtong moet men op zijn beurt wacht lopen, of als men dat niet kan, weke lijks of maandelijks een kleine geld som afstaan om plaatsvervangers voor de wacht te vinden. Of om een gardoe- huisje te bouwen en te onderhouden. En om voor de "wachters in de nacht" koffie, thee of "djadjan" te kopen. Als Europeaan zelfs in de kampong bui ten de gemeenschap staand heeft de doorsnee Indischman de tongtong alleen gekend als een apparaat waar men verder niets mee te maken had. Je HOORDE hem alleen af en toe, en dan wist men dat dat betekende "toe- loeng". Dus ook nu, in betrekking met ons blad, is Tong Tong "zo maar een ding dat ergens uithangt" en waar men geen lor mee te maken heeft. Tenzij men opeens "kedjepit" raakt en dan betekent tongtong alleen maar: help MIJ. En denkt geen mens aan hulp aan de tong tong. Zoals wij reeds zeiden: dat gebeurt nu al alle jaren sinds Tong Tong be staat. En de lezerskring van Tong Tong heeft "als een stomme tongtong" altijd geholpen. Zowel in grote inzamelacties als voor kleiner hulpbetoon. En door het vele slaan is de tongtong lang zamerhand meer en meer "botjèl" ge raakt. En het kleine ploegje "gardoe- kerels" wordt niet versterkt met jonge, sterke kerels. Het einde van "de romantiek van de tongtong" (zoals men vaak zegt), is op handen. "Never mind", zei een ken nis van ons met wie we het hierover hadden, "herinner je je de bersiap-tijd nog? Als er geen tongtongs zijn, dan sla je maar op telefoonpalen!"... Ach, laten we dan maar hopen dat er altijd mensen zullen zijn die in elk geval telefoonpalen zullen maken! Klaag niet en mopper niet over men sen die zelf nooit tongtongs of tele foonpalen maken of helpen maken. Van het SYSTEEM begrijpen ze toch nooit iets. Maar zij, die het systeem WEL begrijpen, op hen rust de abso lute plicht om altijd tongtongs of tele foonpalen te maken. En ze te bedienen ook. Of dit werk "gedoemd is om on der te gaan" of niet. Omdat er nu eenmaal mensen zijn die hoeden. En andere die gehoed moeten worden. En we weten al van het eerste verhaal van de mensheid dat als men "zijn broeders hoeder" niet wil zijn, daar moord en doodslag van komt. En of we het dus leuk vin den of niet, of het zoden aan de dijk zet of niet, ermee doorgaan doen we. Vandaar het gezegde: "poekoel te- roes"... T.R. VERLOREN GEVONDEN Op de laatste Pasar Malam in de Houtrusthallen werden verscheidene voorwerpen en kledingstukken gevon den. Ze zijn terug te halen op kantoor Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Als U ze teruggezonden wilt heb ben, betaalt U dan de porto? 1 effen grijze paraplu 1 grijs ge spikkelde paraplu, houten handvat 1 zwart/bruine paraplu (iets stuk) 1 beige kinderjack met cape 1 rode draion kinderjumper 1 donkerbeige linnen jasje (deux piece) 1 opvouw bare paraplu, zwart foudraal 1 op vouwbare paraplu merk Knirps 1 donkergroene das in papieren zakje 1 paar lichtbeige dameshandschoenen metalen horloge met armbandje 1 schakelarmbandje met bedeltjes 1 nylon hoofdkapje, blauw 1 d.bl. linker dameshandschoen 1 grijs blauwe rechter dameshandschoen 1 leren kinderbeursje, bruin (met inhoud) 1 bruine Agfa foudraal 1 donker beige gestreepte herenhalsdoek 1 zijden hoofddoek met Engelse tafrelen, 1 donkerblauwe herenregenjas 5 hoofddoeken: gebloemd (rozen), 2 groene, 1 blauwe, 1 rose 1 licht blauwe nylon boodschappentas, in houd: br. nylon regenkapje, roze ge voerde nylon shawl. UIT HET OOSTEN Wie de gedichtenbundel van G. J. Resink "Op de Breuklijn" gekend heeft, zal ze met grote vreugde terug vinden in de nieuwe bundel "Kreeft en Steenbok" 7,90), aangevuld met een handvol gedichten waarvan vele lezers vinden zullen dat ze niet be paald aan jongere dochteren voorge lezen kunnen worden. Maar verreweg de meeste gedichten zijn niet alleen onvergetelijk mooi, maar van een apar te sfeer die alleen de Indischman vol ledig en met diepe ontroering treffen zal. Een bundel die ontelbare malen herlezen zal worden. I I 3

Tong Tong | 1968 | | pagina 3