30000(xxxxxxxxxxxxxxxxx)00000300u0000<xxxxxx>0c)0000000c>00c>cic)00ixxxxxxxxxxxx)cxxxxxxx)0cxx)000< BRILJANTEN %t» DJOtüA */&CO GOUDEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud polshorloges sebelah rotan armbanden van 24 karaats goud (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag Wij betalen, bij aankoop vanaf f200,- de reiskosten voor één persoon geheel terug!! MIDO WAAR IETS MOOIERS? Een lezer schrijft ons: Als je eenmaal op Java en Bali bent geweest, houdt het heftig verlangen op om nog meer van de wereld te zien, want waar zul je nog iets mooiers vin den? Zo schreef de heer H. J. J. Maas in ons blad Tong Tong nr. 22 o.a. aan het slot van zijn verhaal over zijn reis in Indonesië als Nederlands toerist. Zijn verhaal heeft mij heel sterk aan gegrepen en ik kan me nog heel goed herinneren de enkele plaatsen op Bali, die hij daarin noemde. In 1936 nl., dus ruim 30 jaren geleden, ging ik met één van de twee rechters die de Landraad (Landgerecht) van Banjoewangi toen had, naar Bali op dienstreis om aldaar gedurende een week recht te spreken. De eilanden Bali en Lombok behoor den toen onder het rechtsgebied van Banjuwangi, een plaats aan de oost kust van Oost-Java. 's Middags na af loop der terechtzittingen gingen we dan er op uit om o.a. van de schone landschappen te genieten. Eén der mooiste plekken vind ik Kintamani. Deze plaats, met een auto te bereiken, is heel hoog gelegen, het klimaat daar vanzelfsprekend nogal koud, en heeft een prachtig en een onvergetelijk uit zicht op een groot kratermeer. Hiervan heb ik een kleine foto nog in mijn bezit. Ik weet niet of de heer Maas ook het waterpaleis in Kelungkung had be zocht. Om op dit z.g. paleis te kunnen komen, moet men eerst een zeer hoge brede stenen trap beklimmen. Bizonder groot is het paleisgebouw niet, maar het heeft wel een aantal visvijvers, vandaar de naam "waterpaleis". Toen we daar op bezoek waren, za gen we aan de kant van één der vijvers een Balinees staan met een dik stuk hout in zijn linkerhand en in zijn rech terhand een stokje. Een andere Bali nees naast hem had een bakje met gekookte rijst bij zich. Toen de eerst genoemde man enkele malen met het stokje op het stuk hout begon te tik ken, U gelooft het niet, zagen we een school vissen in de richting van die man toe zwemmen. Vervolgens strooi de de andere man de rijst naar de vissen, die intussen aan de kant van de vijver waren gekomen. Het was dus toen alsof de vissen geroepen werden om gezamenlijk te worden gevoerd. Om nu op het artikel van de hr. Maas terug te komen: Ik ben ontzet tend blij dat hij, al is hij maar "een poosje", in Indonesië geweest, ge tuigt: "...houdt het heftig verlangen op om nog meer van de wereld te zien, want waar zul je nog iets mooiers vin den?" Waarlijk een zuivere waarheid, een waarheid die we in onze harten ver bergen, maar die o wonder! door een Totok geopenbaard is geworden. De heer Maas begrijpt nu hoe men sen, die aldaar zijn geboren en opge groeid, soms het heimwee overvalt. Mogen de andere Totoks (volbloed Ne derlanders) eveneens begrijpen dat niet alleen, maar ook het hoe en waar om wij Indo's, Indischgasten, Indi sche Nederlanders zo men ons noe men wil, hier in Nederland zijn gaan komen wonen en leven. Met de redactie van Tong Tong wens ook ik de Totoks, die eens het geluk mogen hebben om in Indonesië "een kijkje te gaan nemen", hetzelfde geluk toe dat wij gekend en/of gehad hebben. Wil de heer H. J. J. Maas zich met ons in verbinding stellen? Tot onze verbazing merken we nu pas op, dat wij zes abonnees hebben die Maas heten, maar daar is geen H. J. J. bij. Is hij misschien gezinsgenoot van één dezer "Maas-en"? Er ligt nog een brief voor hem hier op de redactie. AANTEKENEN OP KALENDER Op maandag 16 september om 22.15 u. wordt over de AVRO-TV Nederland I de film uitgezonden, die werd ge maakt n.a.v. het bezoek der eerste drie nabestaanden aan het ereveld Men- teng Poelo, welk bezoek mogelijk werd gemaakt door het Reisfonds "Verre Oosten" van de Oorlogsgra venstichting. Vlamlngetr. 5, Don Haag, Tel. 116677 DOXXXXXXXXXXXXXDOOOOOCXXXXXDOOOOOi 11

Tong Tong | 1968 | | pagina 11