LANGS TIJGER PADEN Jos. van Arcken Dierenboeken verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG Lex Denninghoff Stelling JACHTCIJFERS Over het algemeen zijn van de jacht in Indië weinig exacte gegevens be kend. Ongeveer hoeveel jagers waren er en wat kwam er elk jaar weer bij? Hoeveel besteedden deze jagers aan hun "hobby" en hoeveel werd er door de Staat aan de jacht verdiend? In het maandblad "De Ned. Indische Jager" troffen we de volgende cijfers aan, die ons in elk geval een idee geven van wat de jagersgemeenschap alzo in één jaar kocht en gebruikte. In totaal werd in 1938 in Ned. Indië aan artikelen voor jachtdoeleinden ge ïmporteerd voor een bedrag van ong. f 200.000,waar de Regering aan in voerrechten 50.000,verdiende. Ingevoerd werden aan geweren (niet nader gespecificeerd) voor Java en Madoera 887 stuks en voor de Buiten gewesten 470 stuks. Aan wind- en kamerbuksen voor Java en Madoera 2.523 stuks en voor de Buitengewes ten 775 stuks. Aan patronen voor handvuurwape nen en samenstellende delen ervan voor 94.943 kg. (Java en Madoera) en 26.805 kg. (Buitengewesten). Aan an dere amunitie voor 34.879 kg. (Java en Madoera) en 17.698 kg. (Buitenge westen). In dat jaar werden in totaal 8703 jachtacten uitgereikt, waarvoor door Paatje Gouvernement ontvangen werd 32.258 aan zegelkosten en jachtgel den. Het is jammer dat wij niet weten hoeveel er in andere jaren geïmpor teerd is aan geweren en dat we dus niet kunnen zeggen hoe groot het jachtgeweer-arsenaal in Ned.Indië was kort voor de oorlog. Ook weten we zelfs bij benadering niet hoe regelma tig er gejaagd werd met geleende ge weren en hoe vaak door b.v. militairen en politie-beambten met dienstvuur- wapens werd gejaagd. In elk geval overtrof het jacht-aspect in Indië het aantal geregistreerde jacht wapens vele malen. Ikzelf kan me uit al mijn levensjaren in Indië, uit alle plaatsen waar ik gewoond heb en alle milieux waarin ik verkeerd heb geen één herinneren, waarin niet minstens twee of drie jagers voorkwamen. Ik heb fantastische jagers gekend van zeventien jaar en Nimrods van zeven tig jaar. Er zijn formidabele Totokjagers geweest, die in alle opzichten de even knie waren van top Indo-jagers en vaak niet van ze te onderscheiden waren: donkerbruin en verweerd, ma ger, taai, easy-going, zwijgzaam, met een verbazingwekkende kennis van de natuur, van talen en dialecten. En die, hoe hoog ze ook stonden op de maat schappelijke ladder, pas zichzelf wa ren als ze buiten in de koesoet-koe- soet waren, in grijsgroen of khaki, met nasi-kampoeng en "water-uit-de-sloot". Vooral die Totok-jagers, hoe hart brekend zullen zij dit leven missen, nu zij "veilig thuis" zijn in Europa... - Er is nog een andere foto die hier eigen lijk hij hoort, en waarop deze krokodil open gesneden te zien is. De maaginhoud was netjes naast het cadaver uitgestald: een mens in stukken en brokken. Die foto plaatsen we niet; en dat apprecieert U wel. Een bezoeker van ons kantoor begreep deze "fijngevoelig heid" niet, want, zei hij, wat de moderne pers ons in fotoreportages laat zien van de gruwelen in b.v. Vietnam en Afrika is toch ook "gewoon" Dat is waar. En het is dus deze "gewoon heid" die verontrust. Afgrijzen van de oorlog leren we er niet van, en van nature sadis tische mensen "smullen" er alleen maar van. In de laatste tijd is het zg. "realisme" van de moderne cultuur en publiciteit uitgegroeid tot een wreedheidscultus, die ontegenzeggelijk zijn onheilspellende terugslag heeft op de maatschappij. Steeds meer menselijke krokodillen maken onze maatschappij onveilig, zij het als soldaten in een "rechtvaardigheidsoorlog" of burgers in onze vriendelijke stad, die meisjes aanran den en kinderen vermoorden. Dag in dag uit. De "Natuur" is weer terug in de beschaving. Dus ook de krokodil! Maar waar is de kro- kodillenjager? Dieren in de wildernis - door F. A. Roedelberger f 27,50 De grote encyclopedie van het dierenrijk - door Dr. V. J. Stanek 21,50 speciaal voor natuurliefhebbers. Het leven van plant, dier en mens - nu slechts voor f 22,50 Fraai verzorgde uitgave met 300 ill. merendeels in kleuren. INDISCHE KINDEREN, OPGEGROEID IN NEDERLAND Zegt een 4-jarige jongen, kijkend naar een schilderij boven de schoorsteen mantel, van een Balinese vrouw: "Is dat mammie in de douche-cel?" Zegt mijn 6-jarig nichtje, na roedjak te hebben gegeten: "Ik vind radjoek toch wel erg lekker". Vraagt een 8-jarige jongen aan een Indische buurvrouw: "Mammie vraagt de tjebok ter leen" en bedoelde de tjobek. Aantwoordt een 18-jarige jongen. "Wilt U mij Maleis leren?" "Maar jouw moeder en tante kunnen het je toch ook leren?" "Die leren mij alleen maar viese woor den!" Zegt een 2-jarig jongetje toen ik, den kend aan de koude op straat, huive rend mijn mantel aanschoot "Oma zegt ngingin tante". Huiveren zonder dingin erbij te zeggen is niet compleet. Eist een 2-jarig kindje, toen ze een lange broek aan moest voordat ze buiten ging spelen; "Ik wil doddor". Na lang gepuzzel begrepen wij dat zij er bretels bij wou hebben. Heeft haar moeder bij het eerste gebruik van de bretels gezegd; "Met dit maar, anders kedoddoran jouw broek". Mag in geen bibliotheek ontbreken f 6,incl. porto. Voor Omega, Zenith en vele andere goede merk-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 4

Tong Tong | 1968 | | pagina 4