..BIG LIFE IN A LITTLE NUTSHELL" TJIWARINGIN J. M. VAN EXEL's Dit heel eenvoudig, heel simpel en heel kort geschreven verhaal zal mis schien maar voor weinig lezers een ivijde wereld doen opengaan van een misschien onbelangrijk, maar toch dag- in-dag-uit tot aan de rand gevuld boei end leven, zoals BETOEL het rijkste leven in Europa aan de échte Indisch man niet bieden kan. Hoe kunnen ve len van ons, "omsingeld" door rijke en gevarieerde vormen van ontspanning, soms ontroostbaar terugverlangen naar een "laatste huis van de wereld", er gens aan de rand van een Indische oetan Als dat dan komt omdat we "natuur mens" zijn, welke enorme en onver gankelijke CULtuur ligt er dan in de NAtuur verborgen? Na 16 dienstjaren bij de PTT als in- terlocaliste in Soerabaia en Malang vertrok ik als echtgenote van dhr F. Lammerts van Bueren naar Bangkinang in Midden-Sumatra. Onze voorganger hield vendutie en die duurde wel een hele dag. Als je geliefd bent bij de inwoners, kun je geweldig veel ophalen. Zo zijn we dan aan onze inventaris gekomen. Mijn man moest elke maand op tournee en logeerde dan in pasanggrahans. De andere four nerende ambtenaren vonden alleen 't gesnurk van hem vervelend maar ove rigens ging 't steeds gezellig toe. In 't begin vond ik het naar dat ie weg moest, maar toen er kinderen kwamen, vond ik 't de gewoonste zaak van de wereld. In Bangkinang zelf was ook een pa- sangrahan en langzamerhand leerde ik die gasten kennen. Zo inviteerde ik ze dan wel eens om te komen lunchen wat ze dolgraag deden, vooral als ze van Java afkomstig waren. Er was ook een tennisbaan en iedere middag kon je er fijn spelen met de controleur en z'n vrouw, de Indisch arts met echt genote, de detachements commandant met z'n wederhelft en ondergeteken de. De mannen waren niet altijd ver tegenwoordigd want die moesten ook vaak op tournee. En dan de Minang- kabauers die men daar engkoe's noemt, zoiets als regenten op Java. Ons eerste nieuwjaarsfeest liet me schrikken, want een delegatie van wel 40 man kwam dan op bezoek. Eerst bij de controleur, dan de dokter, de detachementscommandant en dan kwa men wij aan de beurt. In Pakanbaroe had je nog een radio man dhr Crietee en de douane ambte naar. Op een keer werden we er in de pasanggrahan genodigd omdat er een KPM-boot gemeerd lag voor een paar dagen. De zeelui verzochten de con troleur om met ons allen te komen dansen. Reuze gezellig gehad want we kregen van alles uit hun koelkast te eten en dat was een tractatie! In Bangkinang is nl. niets te krijgen, zelfs rundvlees is er niet. Er worden alleen karbouwen geslacht en had men er dus ook kar- bouwenmelk. Tweemaal in de week is er passer, die rouleert met de omliggende des sa's zoals hier de marktdagen. De politie zet vaak vallen uit en als ze een hert vangen werd het vlees onder ons verdeeld. Heerlijk was dat, en van tjeleng maakten we dengdeng. Af en toe was er ook een tijger. Wij waren aan de beurt een tijgervel geprepa reerd te krijgen toen de Jappen hun inval deden! De feestdagen van het Koninklijk Huis werden denderend gevierd. Wed strijden op de Kampar, mastklimmen, zaklopen en dergelijke. leder jaar gingen we met de chauffeur van onze huisbaas met vakantie naar Fort de Koek om van hier uit tripjes te maken. Machtige panorama's op 't meer van Manindjau, dan de Anei kloof en 't Karbouwengat. De Boekit Barisan is nog ongerepte natuur, waar de be ren en tijgers vaak gezien worden door tournerende ambtenaren. Soms kwa men ze ons zo maar ophalen om een dag in 't bos door te brengen. Je kon er zwemmen en dan namen we natuur lijk voedsel mee, zoals je wel 's naar Wendit of Banjoebiroe ging. Je leerde wel bakken en koken, want de bussen gingen niet geregeld naar Fort de Koek dus moest men wat men verlangde wel zelf fabrieken. Twee kilometer ver der was een rubberfabriek e.n meneer Brilman was er de baas van. Hij zit momenteel als boekhouder in Ensche de. Om de veertien dagen koempoelan in de kantine van de veldpolitie, totdat de oorlog kwam en we na de capitu latie naar Djakarta werden gedirigeerd om na de souvereiniteitsoverdracht naar Nederland te vertrekken. A. M. Lammerts v. Bueren-de Klerk Ki'iiiüiiiiiiiiiiiiuiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiaiiiiiiiiiiiiiNiitiiiiiiiiiiiii Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- I schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 De allernieuwste najaarsmodellen zijn nu in voorraad. Kampong Tjiwaringin Tengah ligt in Buitenzorg aan het eind van de Pa rallelweg (langs de spoorbaan). Als je die kampong dwars doorsteekt, kom je aan een wild stromende kali, waar een smal bruggetje van vijf bamboes overheen leidde naar een andere kam pong, die aan Tjikeumeuh lag. In die kali heb ik voor het eerst als veertien jarige jongen in stroomversnellingen leren zwemmen. Als jongen van de laagvlakte met zijn sloom stromende kali's is de eer ste kennismaking met zo'n bulderend water angstaanjagend. Je kon er niet tot je middel in staan zonder wegge sleurd te worden. Bij het zwemmen zou je zeker tegen de enorme rots blokken verbrijzeld worden! Maar ik zag het kleine kampongjongetjes toch maar doen. En het stak me in m'n trots. Wat zij konden, moest ik óók kunnen! Dus besteedde ik een halve middag aan het bestuderen van die zwemmende kereltjes en ontdekte de "trick": werp je plat op het water, blijf zo horizontaal mogelijk; dan heeft de stroom het minst vat op je. Toch kostte het me heel wat verman ning om die eerste sprong en over steek te wagen. Het lukte! In zes, ze ven slagen was ik aan de overkant van de smalle bergstroom, zij het twintig meters stroomaf. Zóveel vat had die stroom toch nog altijd op je. Toen had ik de smaak te pakken en zwom keer op keer over. Dat kostte me toch nog heel wat blauwe plekken omdat ik nog niet geleerd had in de woest op en neer dansende stromingen te ontdek ken waar de verborgen kalistenen la gen. Toen ik ook dat dóór had, stak ik niet alleen over, maar waagde ik ook hele einden met de stroom mee te zwemmen, als een torpedo zigzaggend tussen de verborgen klippen door. Het was een onvergelijkelijk heer lijke sensatie, omdat het je bewuste persoontje driekwart "verslond", deels door het oorverdovende brullen van het water, deels door de enorme snel heid, deels door 't geweld dat je nor male bewegingsmogelijkheden prac- tisch geheel uitschakelde. Alleen een paar lichte hand of voetbewegingen stuurden je eigenlijk. Kijk bliksemsnel en handel bliksemsnel! Ik genoot er elke vacantie weer van. Pas later, als motor- en autorijder, heb ik deze sensatie weer beleefd, maar dan veel duurder, veel ongezon der en veel "kanslozer" (door de on berekenbare mee- of tegenliggers op de weg). Maar weet U, bij tientallen, bij honderden ervaringen in het latere leven ontdekte ik meestal a. dat ik niets nieuws meemaakte, b. dat die eerste ervaringen zuiverder, natuurlijker en mooier waren. Waarom zijn we eigenlijk zo ver de "bescha ving" in gegaan? EEN ARM MENS IN INDONESIë HEEFT NIETS MINDER DAN EEN RIJKE EUROPEAAN. T.R. 17

Tong Tong | 1968 | | pagina 17